Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > O nás > Média > Tiskové zprávy > Osobní podnikání je na vzestupu

Osobní podnikání je na vzestupu


1. 10. 2010, Ostrava — Podnikání na volné noze je v Česku stále častěji vnímáno jako plnohodnotná kariérní volba. Vyplývá to z letošní zprávy provozovatele internetového portálu Na volné noze. Server byl založen v roce 2005 a v současnosti sdružuje přes 350 nezávislých profesionálů z několika desítek oborů.

Ve sféře drobného podnikání tvoří nezávislí profesionálové velmi výraznou skupinu podnikatelů. Většinou se jedná o odborníky s úzce vymezeným jádrem podnikání: překladatelé, grafici, programátoři, účetní, lektoři, terapeuti, poradci apod. Anglicky se tomuto profesnímu podnikání říká freelancing, česky zkrátka být na volné noze.

„Podnikání na volné noze bývá úzce spojeno s osobou podnikatele–profesionála a zpravidla klade velký důraz na dlouhodobý profesní růst,“ říká zakladatel a provozovatel portálu Na volné noze Robert Vlach. „Proto se tento přístup k podnikání v mnoha ohledech liší od ostatních živnostníků a malých firem,“ dodává.

V zemích s nepřerušenou podnikatelskou tradicí, jako je Nizozemí, USA nebo Velká Británie, pomáhají nezávislí profesionálové stabilizovat trh práce. Jako malé a nezávislé ekonomické jednotky jsou totiž schopni rychle a pružně reagovat na změny, jimiž trh prochází. Podle Vlacha lze vypozorovat podobný trend také u nás: „Čeští nezávislí profesionálové projevují v posledních letech větší sebevědomí. O podnikání na volné noze se častěji mluví a píše, nové technologie mění náš způsob práce a hospodářská krize zvýšila poptávku po práci externistů.“

Právě hospodářská recese se zřejmě významně podílela na tom, že mnozí profesionálové byli ke změně přístupu doslova donuceni a počet živností během krize vzrůstal. „Pochopili krizi jako příležitost, založili si živnost a do zaměstnání se již nevrátili,“ komentuje situaci Vlach. „Tento posun směrem k osobnímu podnikání nás přibližuje zemím, kde tato transformace již zčásti proběhla. Je to pozitivní jev.”

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS