Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 81-90 z 156 novinek v kategorii

Tvořit vlastní obsah se vyplatí

Alice Kavková z rodinného deskovkářství 4 Kavky v novém článku píše, proč se v podnikání vyplatí tvořit vlastní obsah.

„S obsahem je to tak, že když ho děláte hodně a jste vidět a slyšet a jste lidem užiteční v oboru, ve kterým i něco vyrábíte a prodáváte, tak se vám pak to něco líp vyrábí a prodává. Protože třeba k nám přijde půlka lidí jen skrzeva obsah o moderních deskovejch hrách, přes vyhledávače na netu a tak. Nemusíme si je kupovat slevami nebo drahou reklamou.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Creator(s) economy

Co je to ekonomika tvůrců a proč je fér za dobrý obsah zaplatit? O tom je krátký článek na blogu Pickey:

„Ačkoli pojem ‚Creator(s) economy‘ vznikl teprve před deseti lety, čísla mluví jasně – monetizace kreativního obsahu je na vzestupu.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak monetizovat kreativní obsah

Chcete s novým rokem začít budovat komunitu platících uživatelů a monetizovat tak svůj kreativní obsah? Denisa Hrubešová v rozhovoru pro server Lupa přibližuje tzv. creator economy a vývoj platformy Pickey, kterou rozjela spolu s kolegou Davidem Slačálkem.

„Celá ekonomika tvůrců je pořád ještě v plenkách a tyto spolupráce budou stále přibývat. Zareagoval na to třeba i Twitter, když zavedl možnost dávat tvůrcům spropitné nebo zpoplatnit část obsahu. Instagram a Facebook už to také zkoušejí. Myslím, že to v dalších letech bude ještě velká věc. A myslím, že se to bude týkat i lidí, kteří zatím tvoří jen v offline prostředí, kde provozují keramické či taneční kurzy, kurzy vaření a podobně.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Dobrá otázka může změnit život

Michelle Losekoot, Petra Papežová a Ondřej Pospíšil spustili před koncem roku parádní portál Posviť si.

Můžete si na něm zdarma stáhnout pracovní listy s pečlivě vybranými otázkami, které vám pomůžou lépe si posvítit na to, co je pro vás důležité — naplánovat příští rok, zamyslet se nad spokojeností v práci, novými projekty i životem obecně.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Mark McGuinness: Začněte vytvářet aktiva

Dnes máme to velké potěšení uvést vůbec 1. záznam z online setkání Freelance Friends, která pořádáme v rámci naši evropské komunity Freelancing.eu. Na toto konkrétní setkání se nám přihlásilo 333 freelancerů z 37 zemí světa a lví podíl na tom měl náš hvězdný host Mark McGuinness.

Mark je světově uznávaný kouč pro kreativní profesionály, autor několika knih a tvůrce podcastu The 21st Century Creative. Téma jeho přednášky? Zapomeňte na kariérní žebříčky. Začněte vytvářet aktiva.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

O podnikání rukodělných tvůrců

Bohdana Goliášová, lektorka, zakladatelka projektu Tvůrci v praxi a nově taky Žena roku 2021, ve výborném rozhovoru o podnikání rukodělných tvůrců v Česku pro DVTV.

„Nejtěžší cesta je vzít svoje výrobky a začít s nimi jezdit po trzích. Kdežto když začnete víc prodávat online, máte mnohem lepší šanci potkat tam toho svého zákazníka, svou cílovou skupinu.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Zettelkasten prakticky

Jak si lépe třídit a zpracovávat znalosti a poznámky? A mít je připravené tak, abyste se k nim mohli kdykoliv snadno vrátit? Jiří Benedikt píše o metodě Zettelkasten — shrnul své zkušenosti a přidává praktický návod, jak můžete začít i vy.

„Každý člověk zavádí Zettelkasten jinak. Někdy narazíte na šíleně vypadající změti hashtagů a struktury těžko pochopitelné pro kohokoli jiného než jejich autora. Systémy jiných lidí jsou pak jednodušší a více připomínající reálný svět. Já se řadím mezi spíše ty, kteří vytvářejí jednoduchý, pochopitelný systém.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ilustrátor dětských knížek

Ve škole dostával za obrázky na pijáku poznámky, dnes se kreslením živí — o tom jak podniká a tvoří náš člen, výborný český ilustrátor Vojtěch Jurík, kterého můžete znát pod pseudonymem Vhrsti si přečtěte v tomto rozhovoru. Před pár týdny mimochodem získal ocenění Srdcař roku a také 2. místo v soutěži Živnostník roku Plzeňského kraje.

„Když jsem začínal, kreslil jsem, jak se mi to líbilo. A lidi mi říkali: to jsou hezké obrázky pro děti. Já jsem odpovídal: to nemá být pro děti, to jsou obrázky pro všechny. Dopadlo to tak, že teď mě živí hlavně ilustrace dětských knížek.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak vymyslet dobrý název

Jak vymyslet dobrý název pro svůj projekt, produkt, službu nebo třeba vysněný byznys? Sloganistka Lenka Paprok ve výborném článku pro náš blog přiblížila takový kreativní proces a mj. píše, že tvorba názvu není žádná rutina ani nuda, ale kreativní adrenalinový zážitek.

„Pojmenování či název je naprosto klíčovou součástí každé identity. Ať už jde o člověka, značku, výrobek, komunitu nebo firmu, právě jméno používáme v běžné komunikaci nejčastěji — tedy pokud si daný název vůbec chceme a dokážeme zapamatovat. U těch dobrých to jde samo, u těch špatných vůbec.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí