Digitální nomádi, práce na cestách a světoběžníci na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 21-30 z 48 novinek v kategorii

Japonsko: Práce z nástupiště

Dan Šácha korespondenčně z Japonska:

Tohle je novinka i pro mě.

Původně jsem vám dneska chtěl napsat o něčem jiném, ale cestou na schůzku mě na nádraží ve městě Mitaka (v podstatě Tokio) něco zaujalo. Station Work. Místnost přímo na nástupišti, kterou si můžete pronajmout pro klidnou práci. K dispozici máte stůl, WiFi, zásuvku a klimatizaci. Někde i monitor s HDMI připojením, případně další služby. Myšlenka za tím? Využijte svůj čas efektivně, když čekáte např. na přestup a nechcete opouštět nádraží. Cena vychází cca 45 Kč za 15 minut.

Menší boxy jsou pro jednu osobu, do větších se vejde i malý tým, takže si můžete dát třeba společnou pracovní seanci nebo meeting. Platit se dá jednoduše i kartou, kterou využíváte pro cestování vlakem, jen se musíte dopředu registrovat. Web je sice v japonštině, každopádně s překladačem to nebude takový problém.

Při minulých cestách po Japonsku jsem na nádražích sepsal pár článků (právě z důvodu čekání na další spoj), ale to svištění rychlovlaků v soustředění zrovna nepomáhá. Teď to každopádně vypadá, že bych mohl mít příjemnou alternativu. Někdy to určitě zkusím! Mimochodem, najít se dají taky v dalších městech.

Přidávám dnešní momentku focenou z vlaku i odkaz na ofiko web.

Digitálním nomádem v Japonsku

Je Japonsko ideální země pro digitální nomády? No… Jak se to vezme. Tady je pár postřehů z první ruky.

Číst dál

Japonsko: Seniorní podnikatelé

Dan Šácha korespondenčně z Japonska:

Japonsko je země starých (i podnikatelů). To není posměšek ani nadsázka, ale statistický fakt. Vždyť jen lidí nad 100 let zde žije přes 90 tisíc. Vnímám to prakticky každý den, protože jsou to překvapivě hlavně starší lidé, se kterými se dávám do řeči — častokrát na jejich popud.

  1. Když jsem do Japonska přiletěl před téměř 10 roky poprvé, hned po pár hodinách mě oslovil pán v důchodu, který se na stará kolena začal učit anglicky, aby mohl komunikovat s cizinci, co přijíždějí do jeho rodného města. Pozval mě na oběd a mimo jiné hodně lámanou angličtinou řekl, že když mu to půjde, začne jazykové znalosti předávat i kamarádům. Že by se z něj stal na stará kolena lektor na volné noze? To už bohužel nezjistím, ale rád si to představuju.
  2. Při druhé cestě jsem si hned za domem našel oblíbený stánek s plackami, který si otevřela snad osmdesátiletá babička. Její kuchařské umění bylo očividně vyhlášené široko daleko, protože kdo prováhal první minuty, toho čekalo čekání. Jelikož jsem byl po nějaký čas stálým a na poměry té části města zřejmě i výrazným zákazníkem, neváhala na mě vždy už z dálky mávnout. Jsem si jistý, že svůj drobný byznys vede s elánem dodnes. Když zbyde čas, zajdu se tam podívat.
  3. Napotřetí se moje cesta zkřížila s Kindži Nakamurou, umělcem prodávajícím krásné pohledy svých maleb v malém bambusovém hájku na západní straně Kjóta. Do vlastní tvorby se naplno pustil až ve 48 letech (předtím působil v advokátní kanceláři). Když jsme se v roce 2018 potkali, bylo mu lehce přes sedmdesát. U zákazníků, kteří se s ním dali do řeči, si obvykle přímo do mapy poznačil, odkud pocházejí. Mezi Čechy jsem zdaleka nebyl první. I když jsem neměl v plánu nakoupit, nakonec jsem v batohu odnášel sedm malých obrázků. Byznys pomohla uzavřít jeho pozitivní energie. Snad ji budu mít v jeho věku minimálně stejně tolik.

Stárnoucí populace a dlouhověkost představuje pro Japonsko samozřejmě řadu problémů, ale čistě pohledem běžného dne mě podobná setkání a oddanost řemeslu nebo odhodlání k životní změně i s tolika „křížky“ vždy obrovsky motivovala. A bavila.

O to zvědavější jsem, jaký příběh na mě čeká tentokrát…

PS: Kdo je na této fotce asi uhodnete i bez dalšího vysvětlování.

Airalo eSIM

Dovolené v plném proudu! Pokud míříte někam do světa jako digitální nomádi, tenhle tip nejspíš oceníte: Aplikace Airalo vám umožní koupit si lokální eSIM kdekoli online a surfovat jako místní. Je to rychlé a levné, stačí mít telefon s podporou eSIM.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Německý freelancer v Číně

Kdybyste si chtěli přes víkend pustit nějakou dobrou přednášku, tahle vás bude rozhodně bavit!

Jan de Graaf je německý byznys konzultant pro evropský obchod s Asií, zejména s Čínou, kde strávil 15 let. A v tomhle výborném povídání z našeho online setkání Freelance Friends, která pořádáme v rámci evropské komunity Freelancing.eu, se podělil o svou kariérní cestu a popsal bohaté kulturní zázemí svého úspěšného podnikání na volné noze — včetně řady perliček a specifik spojených právě s byznysem v Číně:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Robert Vlach u Čermáka

Robert Vlach a Miloš Čermák v novém rozhovoru probrali spoustu témat kolem podnikání na volné noze — zkušenosti s anglickým vydáním knihy Na volné noze, postřehy z rozjezdu nové freelance platformy Freelancing.eu i jak se žije a podniká evropským volnonožcům. Přejeme příjemný poslech.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Dan Tržil o podcastech

Dá se uživit tvorbou podcastů a jak k nim přistupovat? Mistr podcastingu Dan Tržil v novém hodinovém rozhovoru o svém podnikání, videích a podcastech, ale taky o digitálním nomádství a co mu cestování dalo: „Pro mě to byl způsob, jak se posouvat v životě a podnikání a do toho si užít benefity, že jsem v nových zemích, naučím se nové jazyky atd.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lukáš Hejlík: Gastromapa, Listování a další projekty na volné noze

„Mě to na tý volný noze prostě baví,“ říká nadšeně Lukáš Hejlík, známý herec a tvůrce skvělých projektů Gastromapa Lukáše Hejlíka a Listování. V této přednášce pro náš think-tank otevřeně přiblížil, jak přistupuje k tvorbě svých projektů a co to obnáší po produkční i ekonomické stránce.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Remote Ukraine

RemoteUkraine (nověji Employ Ukraine) je mezinárodní charitativní projekt, který pomáhá ukrajinským uprchlíkům najít práci a zakázky včetně těch na volné noze. Může jít o práci na dálku nebo osobně, na částečný či plný úvazek. A najímat lze z jakékoliv země.

Pokud víte o někom, komu by mohla být služba prospěšná, neváhejte odkaz sdílet. Nebo můžete zveřejnit vlastní nabídku.

Registrace je pro obě strany zdarma a vybrané profesionály můžete oslovit i napřímo. Platforma už má přes 3500 registrovaných uživatelů napříč obory (IT, marketing, obchod, průmysl…).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pracuj v přírodě

Pracuj v přírodě je vůbec první český projekt, který mapuje přírodní pracoviště pro práci na dálku.

Místa objevují Lída Maršálková a Josef Rousek, no a hned v první velké recenzi píšou, proč milují beskydské pracovní útočiště pro vývojáře, kreativce, umělce a digitální nomády Retreat.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí