Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 111-120 z 400 novinek v kategorii

Jazykoví volnonožci

Znáte facebookovou skupinu Jazykoví volnonožci? Je určena všem volnonožcům, kteří podnikají v jazykových službách (výuka, překlad, tlumočení) a chtějí na sobě pracovat. Aktuálně má přes 3,6 tisíce členů. Pokud nejste jedním z nich, zkuste se přidat. Můžete sledovat novinky z oboru nebo např. sdílet vlastní tipy a zkušenosti s dalšími kolegy.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Výroba vlněných přikrývek

Řemeslo nenahradíš. Naše členka Zuzana Bílková, majitelka manufaktury Besky na vlněné přikrývky, v pořadu na Primě vypráví o svém beskydském podnikání a ukazuje, jak jejich krásné výrobky v praxi vznikají.

„Vnímám, že se lidé víc zamýšlejí nad tím, co kupují. Když pak stojí před volbou, zda strávit třetinu života v objetí levné, sterilní hromady plastů, nebo přikrytý voňavou a teploučkou vlněnou dekou, mají jasno.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lifehacky s Tomášem Baránkem

Pokud vás zajímají lifehacky pro lepší produktivitu či zdraví, tak Tomáš Baránek teď přidal na svůj blog Lifehacky placené členství za €2 měsíčně (€20 ročně).

Jeho klíčovou součástí se skupinový videocall s Tomem co 1-2 měsíce, kde se jej budete moci vyptat na všechno, co vás kolem lifehacků a biohackingu zajímá. Vzhledem k tomu, jak pracné a nákladné je nabýt tyhle zkušenosti z první ruky, je cena členství úplně za hubičku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Substack mění pravidla hry

Michael Durčák v článku na Finmagu přibližuje úspěch platformy Substack, kterou dnes pro rozesílání newsletterů nebo jako osobní blog využívá i řada autorů z Česka. Podobně jako např. Patreon totiž tvůrcům nabízí možnost budovat komunitu odběratelů, kteří za obsah platí pravidelný příspěvek. Texty si zde dnes takto předplácí už přes půl milionu čtenářů.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

HuráLiga: Poukaz na startovné

Máme pro vás voucher na bezplatný start v jedné sezóně HuráLiga.cz — nejrozšířenější amatérské sportovní ligy v ČR, jejíž systém je navíc pro nás freelancery jako stvořený:

Každý týden vám liga vylosuje spoluhráče, se kterým se sami domluvíte kdy a kde. V nabídce jsou 4 sporty (tenis, badminton, stolní tenis a eSport) a 25 měst. Voucher NAVOLNENOZE platí do jakékoliv ligy, sportu i města do konce roku 2022 pro nováčky, kteří v hurálize ještě neodehráli žádný zápas. Sportu zdar!

Poznámka: Tohle není žádná placená PR spolupráce, ale upřímné doporučení skvělé služby, s níž máme sami tu nejlepší zkušenost.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se změnilo podnikání 62 freelancerů

Portál Na volné noze vydal rozsáhlý článek, ve kterém se 62 českých freelancerů ohlédlo za uplynulým rokem a krátce shrnulo změny v podnikání, které jim přinesl. Za naši manufakturu Besky se zapojila i Zuzana Bílková:

„Místo exotické dovolené si letos uděláme radost vašimi vlněnými přikrývkami z Beskyd,” avizovali v poslední době naši zákazníci. A jak řekli, tak udělali. Přes náš eshop jsme v loňském roce ve srovnání s rokem předchozím vyexpedovali více než dvojnásobný počet objednávek a ani letos zájem o naše výrobky nepolevil.

Tak skokového nárůstu poptávky si velmi vážím a zároveň cítím obrovskou zodpovědnost, abychom si za všech okolností udrželi vysoko nastavenou laťku kvality. Takže taky nedovolenkujeme, ale pilujeme firemní procesy. Přibrali jsme do party další zkušené švadlenky, díky kterým od ledna šijeme nepřetržitě na dvě směny, a teď je na řadě nákup nových strojů.

Přestože zvládnout všechny tyhle rychlé změny pro mě bylo a je občas náročné, zvlášť ve spojení s našimi malými dětmi, vyrábět přírodní produkt z místních surovin mi dává stále obrovský smysl. Nejvíc mě na tom teď baví to, že máme prostor vyhrát si s každým zdánlivým detailem. Šijeme vlněné lůžkoviny, ve kterých se naši zákazníci probouzí každý den vyspaní a odpočatí, a to je naše cesta i do budoucna.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Bronislav Sobotka: Ohlédnutí

Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, v krátkém příspěvku shrnul své ohlédnutí za uplynulým rokem.

Nesvobodný rok svobody

Myslím si, že hodně učitelů jazyků zažilo paradoxně během uplynulého roku, plného různých zákazů a omezení, větší míru pracovní svobody než kdy předtím.

Najednou se věci začaly dělat od nuly a šlo si je tedy upravit k obrazu svému, snadněji se vystupovalo ze zažitých věcí, které se „tak prostě vždycky dělaly a dělají“. Snáze se experimentovalo a zkoušelo nevyzkoušené. Člověk byl donucen si znovu ujasnit, co chce dělat a jak to chce a může dělat.

Najednou jsme s údivem zjišťovali, že věci mohou fungovat úplně jinak, a přitom skvěle. Zažívali jsme radostný pocit vnitřní svobody z toho, že já sám mohu rozhodovat o tom, jak bude má práce vypadat.

Jasně to vidím na sobě i na lektorech v naší virtuální jazykovce. U nás si můžou vybrat, koho budou učit, za kolik budou učit, jak často a jakým stylem budou učit. Opravdu nemám pocit, že by se někdo z nich chtěl vracet do situace, kdy mu někdo jiný bude říkat, kdy a kde má učit, jakou má používat učebnici a s kolika penězi si musí vystačit.

Myslím, že díky skokové akceptaci online komunikace je Česká republika zase o kousek menší, propojenější a svobodnější. Skvělí lektoři již nejsou omezeni tím, kolik studentů je tam, kde bydlí oni, či kolik je u nich obvyklá cena. Je to více o tom, co umíte, a méně o tom, kde sedíte. A to je vážně skvělé.

Publikováno 16.6. v článku 62 spoluautorů Na volné noze: Rok poté — Jak se změnilo podnikání 62 českých freelancerů a kam míří.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ivana Minářová: Covidový rok

Stavební inženýrka Ivana Minářová popisuje, jak se v jejím podnikání a oboru celkově odrazil covidový rok.

Rok s covidem pro mně znamenal neznámé zvraty a různorodá období. Od stavu „nebude co dělat“ (březen 2020) přes období „práce je tolik, že se nedá zvládnout“ (od září 2021) až po beznaděj související se školními dětmi doma (březen 2021). Zpětně však musím říci, že to bylo báječné období pro mé podnikání, které jsem posunula o kus dál.

Více se zaměřuji na finanční rezervy. Ke každé zakázce mám předem dané peníze na výdaje (odkládám zálohu). Sem tam koupím akcie či kryptoměny, začali jsme spořit dcerám.

Nucený home-office naučil klienty i kolegy brát online svět jako standard. Před covidem jsem tak pracovala, snažila se vyhýbat schůzkám (téměř vše kromě prohlídky stavby umíme řešit na dálku). Výhody tohoto přístupu konečně chápe i druhá strana.

Obrovskou podporou v této podivné době mi od ledna je mastermindová skupina. Díky setkáním s báječnými lidmi jsem se dostala z krize, která souvisela s dětmi doma (mami, potřebuji to či ono, mami, kdy bude oběd, mami… Holky znají pravidla, která byla daná dávno před covidem, ale v případě mámy je nerespektovaly). Už jen ten pocit, že v tom nejsem sama, mi pomohl a dnes mám vyhrazený prostor, který je jen můj, a celá rodina to bere. Další věci související s mým podnikáním jsem díky skupině zjednodušila. Patří k nim jasná definice nabízených konzultací (co dělám, za kolik, kam až dojedu), administrace zakázek (vše ideálně v jedné aplikaci, nepřepínat do jiných), rozšířila jsem delegované činnosti. Maximální možné zjednodušování činností a postupů mi přináší svobodu a energii do práce.

Stavařina a projektování se posunuly na vrchol. Tolik poptávek jsem za 8 let na volné noze nezažila. Na jaře jsem musela zastavit příjem nových zakázek (zákazník nechce slyšet, že s prací začnu až za 9 měsíců). Tento stop stav mi vytvořil prostor pro více konzultací, které mě čím dál více baví.

To, že lidi začali ve velkém řešit své bydlení navzdory nejisté době, má i nevýhody. Nečekají, že budou muset platit nemalé částky jak za dokumentaci stavby (mé nabídky často končí slovy „čekal jsem daleko nižší cenu“), tak samotnou stavbu. Žijeme v době skokového zdražování stavebního materiálu, který se dováží z ciziny (nebo suroviny na výrobu). Tím se sníží dostupnost vlastního bydlení pro hodně lidí. K tomu se přidá novela stavebního zákona, kterou protlačila vláda proti připomínkám odborníků z mnoha oblastí. Už teď je z telefonátů znát, že se i laici obávají a chtějí mít dokumentaci do začátku platnosti novely.

Publikováno 16.6. v článku 62 spoluautorů Na volné noze: Rok poté — Jak se změnilo podnikání 62 českých freelancerů a kam míří

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Uplynulý rok v gastropodnikani

Majitel ostravského bistra La Petite Conversation David Girten hodnotí uplynulý rok v gastropodnikání.

Lapeco je stále tady. Jak to? Je to hlavně díky našim skvělým zákazníkům, kteří i během všech omezení objednávali jídlo a pití s sebou v krabičkách a kelímcích.

Po tomto náročném pandemickém roce se ale rozjíždíme skoro od nuly. Momentálně rozhazujeme sítě a hledáme nový personál, který zaplní prázdná místa po některých našich předcovidových zaměstnancích, kteří se rozhodli z gastronomie odejít. Také jsme nyní museli upravit otevírací dobu, ale věříme, že se vše za pár měsíců vrátí zpět do starých kolejí. V našem týmu zůstali ti nejlepší z nejlepších a alespoň teď můžeme udělat takový malý personální refresh. Před rokem jsem byl možná až příliš optimistický a ambiciózní. Teď jsem se trošku zklidnil, abychom vše ustáli a mohli být v Lapecu minimálně dalších deset úžasných let.

Jak uplynulý rok hodnotím? Je mi teď ještě jasnější, že lidé, kteří v gastru pracují, musí být trpěliví a psychicky odolní. Jak jsem už zmínil, díky naší klientele a zaměstnancům jsme tu horskou dráhu ustáli, přestože to nebylo vždy jednoduché. Rád bych ještě dodal, že jsme opravdu rádi, že jsme právě v Ostravě. Je to tady nejlepší. Vážíme si zdejších možností a myslím, že v některých jiných velkých městech jsou možnosti rozvozů nebo jídel s sebou výrazně složitější.

P.S. Aktuálně hledáme kuchaře, obsluhu i někoho na mytí nádobí. Chcete-li u nás pracovat, napište mi na david.girten@hotmail.com a já vás rád pozvu na seznámení u dobré kávy.

Publikováno 16.6. v článku 62 spoluautorů Na volné noze: Rok poté — Jak se změnilo podnikání 62 českých freelancerů a kam míří.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Rok poté — Jak se změnilo podnikání

Literární dokumentaristka a vydavatelka Barbora Baronová ve svém příspěvku sdílí, co jí v uplynulém období nejvíce pomohlo při ochraně podnikání.

Podle filosofky Alice Koubové zvýšíme svou odolnost vůči krizi akceptováním faktu, že stavem obvyklým není zaručenost, ale nejistota. Proto je důležité v časech neochromení budovat záchranné mechanismy do budoucna. Krizi profesní v mém případě následovala v uplynulých měsících i krize osobní. Den po dni vše zvládat mi pomohlo to, že jsem roky předtím pěstovala férové a autentické profesní i mezilidské vztahy a měla jsem promyšleno několik záložních plánů. V nejhlubší krizi totiž člověk jedná automaticky, a to s jediným cílem – přežít.

Mně nejvíc při „ochraně“ podnikání v krizi pomohlo:

  1. Mít několik strategií pro udržení cash flow a postupně je aplikovat tak, abych nakladatelství – i navzdory krizi – dál rozvíjela. Díky investicím do lepšího eshopového řešení, pluginů, nafocení našich knížek, práci s nyní podporovanými instagramovými reels, online přednášení, posilování komunity prostřednictvím newsletterů nebo účastnění se povolených knižních akcí se mi podařilo těžký rok v rámci nakladatelství nejenom přežít, ale během něj i vyrůst. Strategie ozkoušené v krizi chci využívat i nadále.
  2. Mít k ruce spolehlivé a zodpovědné lidi, kteří v krizi zachovají chladnou hlavu, vše propočítají a zváží a další kroky rychle a racionálně rozhodnou za mě.
  3. Mít „záchytnou strategii“ – do nejmenších procesů připravenou a se svým okolím vyjednanou strategii, na koho v krizi co spolehlivě nadelegovat a jaké kroky operativně učinit, abych neohrozila sebe ani fungování a pověst nakladatelství – třeba dočasným osobním výpadkem.
  4. Mít sepsaný manifest priorit a motivací, aby se věci i v krizi řešily a rozhodovaly v integritě s mou vlastní osobou.
  5. Mít přehled o stavu nakladatelství, o možnostech rozvoje podnikání na více let dopředu, zároveň disponovat variantami scénářů, a ty flexibilně vyjednávat s autory.
  6. Navzdory krizi investovat – mít jasný plán a hlavně racionalizovat priority.
  7. Posilovat vztahy s komunitou – právě komunity podržely během krize mnohá malá nakladatelství v Česku.

V rámci společnosti obecně – co se oblasti vydávání knížek a literatury týče – se za rok krize ukázalo, že v Česku existuje vůle podporovat kreativní průmysly, že je možná systémová změna v rámci literárního provozu podporující bibliodiverzitu – knižní rozmanitost, že je možné měnit chápání role kultury a zlepšovat postavení umělců ve společnosti – vše je však pořád ještě běh na velmi dlouhou trať. Nicméně krize tuto diskusi alespoň otevřela, což je první velký úspěch.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí