Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Katalog > Miroslav Pokorný

Miroslav Pokorný

fotograf a lektor fotografie se zaměřením na historické a alternativní techniky

Miroslav Pokorný
Miroslav Pokorný - logo

Nabídnu vám jiný pohled na fotografii, než je dnes běžné. Můj přístup je ryze tradiční – vracím se o mnoho let nazpět po technické i vizuální stránce. Používám (téměř) výhradně filmové fotoaparáty či ještě starší přístroje na skleněné světlocitlivé desky. V případě potřeby ale neváhám sáhnout po moderní technice. V rámci projektu Vytvořme.se vedu rovněž fotografické kurzy. Při své práci nejčastěji používám tyto historické a alternativní fotoprocesy:

  • mokrý kolódiový proces (přímý pozitiv na plech či sklo)
  • kyanotypie (zvaná též modrotisk)
  • klasická černobílá, či tónovaná filmová fotografie
  • bromolejotisk (opakovaný tisk fotografie z matrice olejovou barvou)
  • lith-print (modernější technika s neopakovatelnými originály)

Tvůrčí a řemeslné kurzy:

  • základy klasické fotografie – rozeznání a využití různých druhů filmových fotoaparátů, rozlišení druhů filmů a fotopapírů, základy exponometrie, práce v temné komoře (negativní i pozitivní proces), namíchání vlastních roztoků atd.
  • fotografie bez fotoaparátu – tvůrčí techniky (fotogram, chemigram, tónování, lokální bělení, le cliché-verre)
  • lith-print – výuka tvorby originálních, nenapodobitelných zvětšenin z vámi přinesených vyvolaných filmů (černobílých i barevných, kinofilmů i svitků)
  • mokrý kolódiový proces – výuka postupu historického fotoprocesu na černě lakovaný plech nebo sklo
  • kyanotypie – příprava zcitlivovacího roztoku, nanášení na papír a vytváření kontaktu filmového negativu, fotogram, tónování výsledných obrazů (vhodné i pro nefotografy)

Mimo nabízených služeb se věnuji také vyvolávání černobílých filmů, zvětšování fotografií, digitalizaci negativů i pozitivů a pronájmu temné komory. Provozuji rovněž dva internetové portály Zastav časFotoprocesy, které se zabývají výhradně klasickou a historickou fotografií. V posledních pěti letech jsem také vystavoval svou tvorbu na společných výstavách projektu AFUK.cz (Alternativa, Fotografie, Umění a Kreativita) v Čechách, na Slovensku a aktuálně v Polsku. Mou fotografickou tvorbu najdete i v několika online galeriích: Flickr, Instragram, Fler.

Status:

k vašim službám

Působnost:

celá ČR; jižní Čechy, Vysočina

Kategorie katalogu:

Portfolio:

Pampeliška, fotografie v příroděTěhotenství, černobílá fotografiePortrét ženy, kolódiový procesHvězdice, lith-printSkupinová momentka z kurzu | Vytvořme.se
Zobrazit všech 76 náhledů této galerie >

Kontaktní informace

Miroslav Pokorný
Nádražní 364
Žirovnice (Kraj Vysočina)
394 68
Mobil:777 904 883
Email:resolut@tiscali.cz
Web:www.vytvorme.se
:70666059

Doporučení z první ruky

Touto cestou bych ráda doporučila Míru Pokorného. Začátkem tohoto roku jsem u něj prošla kurzem klasické fotografie. Byla jsem úplný začátečník. Nyní mám vlastní komoru doma, a na mé začátky na kurzu moc ráda vzpomínám. S Mírou to byly dva pěkné a pohodové dny. Je to super učitel a moc příjemný člověk. Neváhejte ani kdo to máte trochu dál. Já jsem z Prahy, a jsem moc ráda za tento mimopražský kurz :)
Lucie Petrů
baristka

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS