Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 31-40 z 154 novinek v kategorii

Kvalitní zdroj: Status umělce

Pokud pracujete či podnikáte v kultuře, nejspíš jste zaznamenali vyhrocenou diskuzi kolem tzv. statusu umělce.

Umělci a pracovníci v kultuře protestují, že ministerstvo nejedná, téma se probírá v médiích a kritici jako Ondřej Neff či herní vývojář Daniel Vávra novinku už teď z různých pozic kritizují, přestože ještě není zcela jasné, jakou bude mít podobu.

Pokud se chcete v celé problematice zorientovat a udělat si vlastní názor na věc, budete nejspíš řešit otázku, jestli k tématu vůbec existuje nějaký kvalitní zdroj informací v češtině? Naštěstí ano:

Statusem umělce se už pár let zabývá Institut umění — Divadelní ústav (IDU). Na svém webu má sekci Status umělce, kde nabízí zdarma 100stránkovou publikaci o zkušenostech z různých zemí, přehled zahraničních i českých zdrojů. Také uspořádali mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně a problému se věnují i v rámci projektu Kreativní Česko (viz poslední bulletin).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kreativní Česko

Tvoříte? Pak určitě koukněte na projekt Kreativní Česko, který podporuje kulturní a kreativní odvětví a spravuje jej Institut umění — Divadelní ústav.

Na webu najdete mj. celostátní galerii kreativců, podcast, bulletiny, hromadu článků a dalšího obsahu pro tvůrce.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Standupy Miloše Čermáka

Jak se stal Miloš Čermák standupovým komikem? Jak se dali dohromady s Luďkem Staňkem? A jak takový standup vlastně vzniká? O tom všem mluví Miloš v tomto nově vydaném segmentu z rozhovoru s Robertem Vlachem.

Sledujte na našem YouTube, Milošově blogu či podcastu:

Paměti Stevena Pressfielda

Pokud sníte o tom, že byste se živili psaním knih, máme pro vás tip na novou knihu, která to bere pěkně zostra a není to self-help.

Govt Cheese jsou brutálně upřímné memoáry Stevena Pressfielda, autora Válka umění, Ohnivé brány a dalších nadčasových románů i non-fiction titulů.

V této nové knize poprvé vypráví celý svůj spisovatelský příběh a jakoby mimochodem trousí perly o tom, jak funguje americký knižní a filmový průmysl zevnitř. Z velké části jde o tvrdý byznys, a to představuje obrovskou výzvu pro každou idealistickou, tvůrčí duši, jako je Steve. Rval se s tím a dřel na sobě desítky let, zatímco si vydělával všelijak na volné noze jako řidič, těžař či sběrač ovoce. Bylo mu 52 let, než mu vyšla první kniha.

Govt Cheese je napínavý, neodložitelný majstrštyk, zvlášť pokud si ho pořídíte jako autorem načtenou audioknihu na Audible!

Milan Kundera na volné noze

Unikátní vhled do života a práce na volné noze světoznámého spisovatele Milana Kundery přináší dvojrozhovor s jeho ženou Věrou Kunderovou z let 1991 a 2019.

Fascinující jsou zejména detaily: Třeba jak spravovala Milanova práva coby literární agentka, jak začínali ve Francii prakticky z ničeho nebo jak jí diktoval některá díla na dovolené. Dlouhé a moc zajímavé povídání!

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak na tvorbu obsahu

„Tvorba obsahu mi změnila život i podnikání,“ píše Tomáš Vachuda v nejnovějším, tradičně obsáhlém a nabitém článku na blogu. Tom v textu rozebírá nejčastější bariéry, které lidem brání s tvorbou začít, stejně jako popisuje, jak a kde hledat kvalitní náměty.

„Profík od amatéra se liší v tom, že tím procesem umí chodit rychleji a intuitivněji. A že vidí více krůčků toho procesu. Každopádně i ti nejlepší spisovatelé mají klidně celý tým redaktorů a editorů, kteří jejich texty upravují. Takže buďte v klidu. Dá se říct, že neumějí psát ani autoři bestsellerů. Tak nevyžadujte dokonalost ani od sebe.“

Mimochodem, mezi tipy na inspiraci Tom zmiňuje i několik našich článků a videí Na volné noze, spolu s řadou dalších výborných zdrojů, které sami rádi sledujeme.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Důležitost prázdna (nejen) o prázdninách

Tomáš Sobel vydal úžasnou prázdninovou epizodu o důležitosti prázdna (nejen) v kreativní práci, ve které se zamýšlí nad tím, jak odpočívat a nacházet při tom inspiraci pro další práci.

Tomův podcast Vaše jméno je vaše značka, o jehož pečlivé produkci napsal před časem i článek Podcasty, od nápadu k realizaci, je skutečným fenoménem a nová epizoda je teprve 17. v pořadí:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odpověď v nepřítomnosti

Plánujete si dát přes léto trochu zaslouženého volna a nechcete mít na emailu suchou odpověď v nepřítomnosti? Freelanceři jsou v tomhle často velmi originální a sami jsme už narazili na řadu opravdu veselých reakcí.

Inspiraci můžete načerpat taky na této stránce, kam svými verzemi automatických odpovědí přispěly osobnosti české literatury a ilustrace.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Status umělce v 5:59

Tzv. status umělce pro nezávislé tvůrce a profesionály v kultuře byl hlavním tématem nové epizody zpravodajského podcastu Lenky Kabrhelové 5:59 nazvané Důstojné pracovní podmínky v kultuře: Pomůže status umělce?

Jejím hostem byl kulturní redaktor Seznam Zpráv Jonáš Zbořil, který kromě velmi srozumitelného úvodu do celé problematiky poukazuje na dvě věci:

  1. Konkrétní návrh ještě není k dispozici, takže veřejná diskuse se zatím nese spíše v obecné rovině.
  2. K zavedení statusu umělce se Česko zavázalo a dostane na něj miliardy z EU, proto by bylo smysluplné na něm spolupracovat způsobem, jakým to udělali např. ve Španělsku.

Chystaná novinka má ovšem i své kritiky. K těm nejznámějším patří herní designér Daniel Vávra, který o ní pro Echo24 říká:

„Vnímám to tak, že lidé, kteří se nedokážou uživit tím, čím by chtěli, chtějí, aby jim ostatní lidé platili jejich koníček.“

Další argumenty pro a proti zmiňuje v 5:59 dobře připravený Jonáš Zbořil:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kreativci o cenotvorbě

Tom May napsal pro Creative Boom článek o tom, jak kreativní profesionálové stanovují své ceny — jestli dávají přednost hodinové nebo denní sazbě, případně, jak s cenou průběžně pracují a jaké faktory u nové spolupráce zvažují.

Tom v textu zdůrazňuje i jiné, dobře známé poučky, že je např. na začátku dobré udělat si průzkum trhu a pobavit se o cenách s kolegy v oboru. Jak vyplývá z příkladů od freelancerů, kteří do článku přispěli, sazby se mezi nimi poměrně liší (od 30 liber za hodinu až po 1875 dolarů za den).

„Jakmile si stanovíte ceny, je důležité držet se svého a nenechat se přemlouvat. Zároveň je však dobré zachovat si určitou flexibilitu. Mnoho freelancerů je ve skutečnosti ochotno trochu slevit, když přijde ten správný projekt.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí