Videa k tématům kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 51-60 z 374 novinek v kategorii

Social Spirit Podcast

Robert Vlach byl hostem slovenského podcastu Social Spirit, který natáčí freelancerka Nika Kökényová.

Řeč byla o ctnostech nezávislých profesionálů — o dobrém jméně, odbornosti, nebo třeba jak to vypadá, když volnonožci nenaplní očekávání klientů, dostanou „padáka“ a možná o tom ani neví!

Sledujte na Spotify či YouTube:

Workoholismus a přepracování

„Vyhoření bývá, když vidím, že ať dělám co dělám, nejsem schopen splnit to, co bych měl udělat. A dřív nebo později se na to začínají nabalovat tělesné potíže.“ Náš člen, psychoterapeut Tomáš Rektor v aktuálním rozhovoru pro DVTV mluvil o workoholismu a vyhoření — jak je rozpoznat a na co si dát pozor. Část rozhovoru si můžete zdarma pustit na YouTube.

Pokud se o téma zajímáte, určitě si pusťte taky záznam Tomovy výborné přednášky Jak předcházet workoholismu, kterou měl před pár lety na našem think-tanku v Praze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Advokát na Netflixu

Máme moc rádi filmy a seriály, kde je hlavní postavou nezávislý profesionál. Jedním z nejlepších za poslední dobu je seriál Advokát (The Lincoln Lawyer) na Netflixu, natočený podle bestsellerů Michaela Connellyho. Hlavní hrdina Mickey Haller je proslulý tím, že svůj byznys provozuje z limuzíny Lincoln, ačkoli zrovna tohle je zde poněkud upozaděno. Sympatický herec v hlavní roli Manuel Garcia-Rulfo má po dvou sezónách našlápnuto k tomu stát se filmovou hvězdou.

Zajímavost: V roce 2011 vznikl stejnojmenný film The Lincoln Lawyer s Matthewem McConaugheym v hlavní roli.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI kombo

Pokud si chcete o víkendu zpříjemnit čas někde u vody a zároveň se něco zajímavého dozvědět, máme pro vás tip na skvělé kombo — 3 dlouhé rozhovory z naší produkce o používání AI:

David Grudl vyšel teprve tento týden, ale už podle prvních čísel to vypadá na naši zatím nejsilnější epizodu vůbec:

Miloš Čermák mluvil o AI z pohledu technologického nadšence i pragmatika, který už toho viděl v IT fakt hodně:

Jan Romportl je špičkový AI expert. Jeho povídání o vývoji a rizicích AI je náš nejvíce sledovaný a sdílený rozhovor tohoto roku:

Celkem to dělá nějakých 15 hodin povídání (nejen) o technologii, která mění svět podnikání. Všechny epizody dáváme také na SoundCloud a Spotify (včetně videa).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

#6 David Grudl o AI

Nový megadlouhý rozhovor (nejen) o praktickém použití AI je zde!

David Grudl je autorem Uměligence, nejlepšího českého webu o základech používání ChatGPT. Jinak je na volné noze jako hlavní vývojář celosvětově úspěšného PHP frameworku Nette a řady dalších open-source projektů.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Standupy Miloše Čermáka

Jak se stal Miloš Čermák standupovým komikem? Jak se dali dohromady s Luďkem Staňkem? A jak takový standup vlastně vzniká? O tom všem mluví Miloš v tomto nově vydaném segmentu z rozhovoru s Robertem Vlachem.

Sledujte na našem YouTube, Milošově blogu či podcastu:

Průvodce vyjednáváním

Jak si u zakázek vyjednat více peněz a lepší podmínky? Tomáš Sobel a Michael Petrus přesně těmto otázkám věnovali jednu z nedávných epizod na svém YouTube kanále Kreativní Kreatury — najdete ji pod názvem Freelancerův průvodce vyjednáváním.

„Dát cenu jako první je lepší varianta, protože tím vytváříte cenovou kotvu, od které se vše odráží.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AHAbook

Náš člen Roman Věžník napsal a vydal eknihu AHAbook s výmluvným podtitulem Cenotvorba (nejen) pro copywritery.

Roman se cenotvorbě systematicky věnuje a samozřejmě k ní má blízko i jako zkušený autor prodejních textů. O svých AHA momentech v cenotvorbě měl ostatně předloni přednášku i na našem think-tanku:

Arnold na Netflixu

Pokud jste ještě nečetli oceňovanou autobiografii Total Recall o životě Arnolda Schwarzeneggera, nově máte možnost pustit si ji i ve formě krátkého seriálu, který je takovým stručným shrnutím jejího obsahu.

Trojdílná série na Netflixu má něco přes 3 hodiny a stejně jako kniha postupně přibližuje profesní dráhu člověka, který dosáhl vrcholu ve třech odlišných oblastech — sportu, herectví a politice. Zmiňuje mj. přístup k investování a hlavně v knižní verzi pak Arnoldovo podnikání, které po příchodu do Ameriky rozjel.

Kniha vyšla taky v češtině (i v audioverzi), každopádně pokud dáváte přednost originálu, anglická audiokniha má příjemný bonus v tom, že úvodní část načetl sám Arnold. Pořídit se dá přes Audible.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI vs. překladatelé

Do jaké míry může umělá inteligence nahradit překladatele? V aktuálním rozhovoru na DVTV toto téma přiblížil překladatel Viktor Janiš.

Pokud nemáte možnost sledovat celé video (část je zdarma na Streamu), hlavní myšlenky shrnul Viktor na svém Facebooku, kde mj. píše:

„V debatách o AI v překladu je obzvláště frustrující, že člověk publiku nedokáže vysvětlit to, co vstřebal během studia translatologie a hlavně po desítkách let praxe. Počínaje tak základní věcí jako to, že překlad je složitá socio-lingvistická operace. Že překlad není žádná šifra, která se dá vyluštit, ale pokus přesadit květinku do jiné půdy, nejlépe s celým kořenovým balem. Ten kořenový bal, to je kultura, z níž ten text vyrůstá, tisíce a tisíce konceptů, asociací, okřídlených rčení, idiomů, které jeden národ pokládá za samozřejmé, zatímco druhý jim nerozumí – třeba britský understatement, české „zajdeme na jedno“, Sultán a Tyrl, Charge of the Light brigade, „nežere maso, nepozná vtip“, stiff upper lip.“

Zajímavá je rovněž navazující debata, kterou video vyvolalo — na rozhovor v posledním newsletteru odkazuje publicista Miloš Čermák, který se tematice AI dlouhodobě věnuje a v textu zmiňuje taky některé protiargumenty:

„Viktor se mýlí třeba v tom, že generativní AI nedokáže pochopit ironii či humor. Není to pravda, z mé zkušenosti spíš plyne, že obojí dnes chápe AI lépe než průměrný člověk.“

Ve dvou příspěvcích pak na svém Facebooku celou problematiku blíže komentuje taky vývojář David Grudl, mj. autor výborného webu Uměligence.

Mimochodem, s Davidem jsme natočili výborný (a tradičně pěkně dlouhý) podcast mj. právě o AI. Online bude během následujících dvou týdnů.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí