#6 David Grudl o AI

7. srpna 2023

Nový megadlouhý rozhovor (nejen) o praktickém použití AI je zde!

David Grudl je autorem Uměligence, nejlepšího českého webu o základech používání ChatGPT. Jinak je na volné noze jako hlavní vývojář celosvětově úspěšného PHP frameworku Nette a řady dalších open-source projektů.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Podobné novinky

#22 Iva Köhler

Iva Köhler je sběratelka věcí. Provozuje pražský Obchod věcmi, kde prodává vintage předměty z vlastních sbírek. Zákazníkům k nim nabízí nejen zasvěcený výklad, ale i skvělé espresso či prosecco. Pořádá bleší trhy Nuselské blešky a je fanynkou reuse neboli vracení věcí do oběhu. Sbírání, obchodování a hospodaření s věcmi je její vášní, kterou předává i v tomto rozhovoru.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

PS: Pokud jste ho ještě nečetli, tady je skvělý článek Kam s nimi?, který Iva napsala pro blog Na volné noze.

#21 Martin Kavka

Martin Kavka je zakladatelem projektu Čeština 2.0 a spoluautorem bestselleru Hacknutá čeština. Svou práci a tvorbu sám označuje za obsahové podnikání. Píše průkopnické Newslettery.cz, natáčí podcasty Tvůrcast a Tajný jazyk. S manželkou Alicí a jejich dětmi budují rodinné deskovkářství 4 Kavky. Martin je zkrátka nepřehlédnutelná osobnost, jeden z hybatelů českého internetu a ekonomiky tvůrců.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

#20 Milan Sedláček

Milan Sedláček je přední český (nebo spíš moravský) expert na oblast vinařství, vinohradnictví a výroby vína. Je autorem online encyklopedie Znalec vín a dalších publikací. Vedl úspěšné vinařské podniky, zaučoval someliéry a dnes jako konzultant pomáhá budovat nová vinařství. K natáčení našeho rozhovoru přivezl 22 lahví vína na degustaci. Zbývá jen popřát příjemný poslech a na zdraví!

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

#19 Eva Pavlíková

Eva Pavlíková vedla několik let úspěšný projekt Česko.digital, který propojuje profesionály a stát, aby mu pomáhali s digitalizací a zaváděním inovací. Kromě toho se věnuje rozvoji českého úřednictva v organizaci Byro a studuje teologii. Eva miluje otužování a tak jsme se šli před natáčením rozhovoru vykoupat do ledové lednové Ostravice.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí