Videa k tématům kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 101-110 z 374 novinek v kategorii

Ilinčev: 25 let na volné noze

Ondřej Ilinčev napsal článek, ve kterém rekapituluje svých 25 let na volné noze. Vše přehledně rozepsal do 9 doporučení:

  1. Buďte volnonožec a buďte na to hrdý
  2. Nebuďte průměrní
  3. Miřte nahoru
  4. Měňte profesi podle potřeby
  5. Nebuďte pro všechny
  6. Musíte se prodat
  7. Buďte jediní, kdo …
  8. Nedělejte zadarmo
  9. Každý další váš klient musí být lepší

Na závěr Ondřej připomněl i svůj rozhovor pro náš podcast:

P.S. Někdy si pusťte i Ondrovu skvělou přednášku Návyky profesionálů a 11 chyb při jednání s klientem na našem podcastu:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Teorie peněz

„Peníze pro mě do značné míry znamenají svobodu dělat si to, co chci, a říkat ne věcem, které se mi dělat nechtějí. Svobodu v tom, že si můžu vybrat, s kým a na čem budu spolupracovat.“ Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka se nedávno v podcastu Teorie peněz rozpovídal na důležité téma financí — hned v úvodní části např. přibližuje, jak pracuje s penězi v podnikání i osobním životě nebo jak má rozložené své investiční portfolio. Mluví ale mj. taky o nástrojích, které mu v podnikání a produktivitě obecně pomáhají, a proč má finanční rezervu až na tři roky:

„Je to pro mě důležité právě v té svobodě. Když se teď rozhodnu, že už jsem unavený a chci se naučit něco nového, změnit své podnikání a třeba odjet na rok do Skotska studovat, tak to můžu udělat.“

PS: Nejen o přístupu k financím Broňa mluvil i v našem dřívějším rozhovoru z mini-série Jak krotit finance a mít bohatý život:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Umění podnikání

Profesní růst je často užívané spojení, ale málokdy se mluví o tom, co je za ním: Enormní pracovitost, kontinuální sebevzdělávání a odhodlání dělat nesnadná rozhodnutí — o tom všem a mnohém dalším mluví Bára Baronová ve své přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Úvod do freelancingu

Jak se liší práce na volné noze od jiných přístupů k podnikání a na co všechno myslet, než se na volnou nohu vydáte? Právě o tom je úvodní přednáška Roberta Vlacha z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Velký výběr novinek za Q4 2022

Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 4. kvartál roku 2022 na videu a v podcastu.

Větrovka na cestách

Pokud rádi cestujete, ať už jako digitální nomádi nebo jen tak relaxovat na dovolenou, mohl by se vám líbit web Petra On The Way PPC specialistky Petry Větrovské, která o svých výpravách píše už dlouho a sdílí hromadu praktických tipů z různých zemí světa — Mexiko, Kanáry, Írán, Německo ad.

„Pracuju jako freelancer, dělám online marketing. To znamená, že kancelář můžu mít kdekoliv, kde je aspoň kousek internetu. V jakékoliv zemi. Úplně stejně jako kdybych byla doma, protože ani v Praze nepracuju z kanceláře, ale nejčastěji buď z obýváku, nebo z kavárny. A tak to taky často dělám — cestuju a při tom pracuju. Přes den nebo večer práce, ve volném čase a o víkendech poznávání okolí. Nepotřebuju coworking, stačí mi plážový bar, kavárna nebo odpočívadlo na dálnici,“ píše na stránkách.

Nedávno Petra mimochodem sepsala i 5 tipů, jak šetří náklady, aby mohla cestovat déle a častěji.

PS: Na videoblogu jsme nedávno vydali záznam přednášky, kde Petra mluvila o tom, jak vytvořila svůj odborný obsahový web Zaklik.cz:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lepší osobní IT s aplikacemi Google

„Pomáhám lidem seznámit se a spřátelit s digitálními technologiemi,“ říká na úvod digitální koučka Markéta Ubíková a v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO přibližuje nejen svou cestu k podnikání na volné noze, ale hlavně prakticky ukazuje prostředí Google Workspace — a vybrané vychytávky, které při práci s Gmailem nebo např. Google dokumenty můžete využít.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Profesní influencerka

Zlomové momenty podnikání a taky jedinečné nakouknutí pod pokličku práce profesního influencera — přesně to nabízí záznam přednášky z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde Hana Jadavan otevřeně sdílí své zkušenosti, přístup k osobnímu online marketingu, ale mj. taky nezdary, kterými si během kariéry prošla.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

PS: Tady si můžete stáhnout takeaways k přednášce, které Hanka připravila.

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vyjednávejte jako u Bati

„Jsou v životě dvě tři zásadní [vyjednávací] situace. Jedna je svatba, a pak je hned plat.“ Radek Hrachovec v této jedinečné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO přiblížil základní principy i největší chyby ve vyjednávání — ať už probíhá v profesním či osobním životě.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí