Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Freelancerem do pohody

Freelancerem do pohody

23. 7. 2012, napsal Robert Vlach

Jak se daří českým freelancerům? O tom vypovídají výsledky průzkumu, kterého se v létě 2011 zúčastnilo přes 500 profesionálů z oblasti IT, grafiky a online marketingu.

Průzkum Freelancerem do pohody vznikl jako společný projekt Jarmily KlimkovéHany Michálkové s cílem potvrdit či vyvrátit některé domněnky o podnikání na volné noze. V období od 20.7. do 12.8.2011 se jim podařilo nashromáždit kolem pětiset odpovědí, které pečlivě vyhodnotila Magdaléna Katolická.

Bohužel, zveřejnění výsledků bylo z důvodů pracovní vytíženosti spoluautorek několikrát odloženo, až se nakonec podařilo celý projekt dotáhnout do úspěšného konce. Výsledky máte před sebou, včetně kompletní analýzy ke stažení v PDF.

Typický účastník průzkumu

Průzkum probíhal na internetu a sociálních sítích, takže respondenti nepředstavují zcela reprezentativní vzorek českých nezávislých profesionálů. V drtivé většině převažovali muži (93 %) do 35 let (88 %) pracující jako vývojáři, grafici či online marketéři (92 %).

Lze nicméně předpokládat, že výsledky jiného průzkumu s vyšší účastí žen a jiných profesí by dopadly podobně. Naznačuje to poměrně velký soulad odpovědí žen a mužů v tomto průzkumu, jakož i podobnost závěrů s historicky 1. českým průzkumem z roku 2009. Jinými slovy, nezávislí profesionálové čelí podobným situacím a problémům bez ohledu na jejich pohlaví či profesní specializaci.

Český freelancer…

 1. si cení časové flexibility (89 %), možnosti dělat co jej baví (72 %) a budování dobrého jména (55 %), ale trápí ho nepravidelnost příjmu (78 %), slabá pracovní morálka (48 %) a neplacená dovolená (44 %)
 2. pracuje doma (80 %)
 3. pracuje nepravidelně podle nálady a okolností (69 %)
 4. nemůže být offline déle jak týden (79 %)
 5. má víc než 20 dní dovolené (52 %)
 6. si neplatí nemocenskou (71 %)
 7. pracuje na vlastním projektu (62 %) a má stálé klienty (58 %)
 8. je na tom finančně dobře a má rezervu (55 %)
 9. nevyžaduje zálohové platby (54 %), přestože klienti občas platí až měsíc po splatnosti faktur (44 %)
 10. má nedobytné pohledávky (62 %), většinou do 50 tisíc Kč
 11. se nikdy v podnikání nesoudil (93 %) – existují i příjemnější alternativy

Kompletní výsledky ke stažení (PDF, 42 stran, velikost 8 MB)

Komentář k výsledkům

Ve srovnání s průzkumem z roku 2009 se zdá, že i na nezávislé profesionály dolehla hospodářská krize. Přestože je jejich situace více méně dobrá, zdá se, že mají menší finanční rezervu, zato více dluhů a pohledávek, často i nedobytných. Šetří se i jinde. Většina stále pracuje doma a 14 % dokonce uvedlo, že neví, co je dovolená.

Nezávislí profesionálové jsou nechtěnými průkopníky na trhu práce. Při osobním podnikání je docela komplikované čerpat plnění ze sociálního a nemocenského pojištění, což do 20 let možná čeká velkou část populace. Freelanceři jako, řekněme, samostatnější občané tak prozkoumávají jeden z funkčních modelů úspornosti. Podnikání na volné noze jistě není pro každého, ale je každopádně na vzestupu.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS