Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Freelancerem do pohody

Freelancerem do pohody

23. 7. 2012, napsal Robert Vlach

Jak se daří českým freelancerům? O tom vypovídají výsledky průzkumu, kterého se v létě 2011 zúčastnilo přes 500 profesionálů z oblasti IT, grafiky a online marketingu.

Průzkum Freelancerem do pohody vznikl jako společný projekt Jarmily KlimkovéHany Michálkové s cílem potvrdit či vyvrátit některé domněnky o podnikání na volné noze. V období od 20.7. do 12.8.2011 se jim podařilo nashromáždit kolem pětiset odpovědí, které pečlivě vyhodnotila Magdaléna Katolická.

Bohužel, zveřejnění výsledků bylo z důvodů pracovní vytíženosti spoluautorek několikrát odloženo, až se nakonec podařilo celý projekt dotáhnout do úspěšného konce. Výsledky máte před sebou, včetně kompletní analýzy ke stažení v PDF.

Typický účastník průzkumu

Průzkum probíhal na internetu a sociálních sítích, takže respondenti nepředstavují zcela reprezentativní vzorek českých nezávislých profesionálů. V drtivé většině převažovali muži (93 %) do 35 let (88 %) pracující jako vývojáři, grafici či online marketéři (92 %).

Lze nicméně předpokládat, že výsledky jiného průzkumu s vyšší účastí žen a jiných profesí by dopadly podobně. Naznačuje to poměrně velký soulad odpovědí žen a mužů v tomto průzkumu, jakož i podobnost závěrů s historicky 1. českým průzkumem z roku 2009. Jinými slovy, nezávislí profesionálové čelí podobným situacím a problémům bez ohledu na jejich pohlaví či profesní specializaci.

Český freelancer…

 1. si cení časové flexibility (89 %), možnosti dělat co jej baví (72 %) a budování dobrého jména (55 %), ale trápí ho nepravidelnost příjmu (78 %), slabá pracovní morálka (48 %) a neplacená dovolená (44 %)
 2. pracuje doma (80 %)
 3. pracuje nepravidelně podle nálady a okolností (69 %)
 4. nemůže být offline déle jak týden (79 %)
 5. má víc než 20 dní dovolené (52 %)
 6. si neplatí nemocenskou (71 %)
 7. pracuje na vlastním projektu (62 %) a má stálé klienty (58 %)
 8. je na tom finančně dobře a má rezervu (55 %)
 9. nevyžaduje zálohové platby (54 %), přestože klienti občas platí až měsíc po splatnosti faktur (44 %)
 10. má nedobytné pohledávky (62 %), většinou do 50 tisíc Kč
 11. se nikdy v podnikání nesoudil (93 %) – existují i příjemnější alternativy

Kompletní výsledky ke stažení (PDF, 42 stran, velikost 8 MB)

Komentář k výsledkům

Ve srovnání s průzkumem z roku 2009 se zdá, že i na nezávislé profesionály dolehla hospodářská krize. Přestože je jejich situace více méně dobrá, zdá se, že mají menší finanční rezervu, zato více dluhů a pohledávek, často i nedobytných. Šetří se i jinde. Většina stále pracuje doma a 14 % dokonce uvedlo, že neví, co je dovolená.

Nezávislí profesionálové jsou nechtěnými průkopníky na trhu práce. Při osobním podnikání je docela komplikované čerpat plnění ze sociálního a nemocenského pojištění, což do 20 let možná čeká velkou část populace. Freelanceři jako, řekněme, samostatnější občané tak prozkoumávají jeden z funkčních modelů úspornosti. Podnikání na volné noze jistě není pro každého, ale je každopádně na vzestupu.

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS