Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Hospodaření s časem

Hospodaření s časem

24. 4. 2006, napsal Robert Vlach

Času máme všichni omezené množství a to jak v životě vůbec, tak i v každém dni, týdnu či roce. Proto je velice důležité umět s touto vzácnou komoditou dobře hospodařit, přičemž základy tohoto umění, známého též jako tzv. Time Management, lze snadno zvládnout prostřednictvím lepší osobní disciplíny.

Hlavní dva přístupy při nakládání s časem jsou tyto: prvním, který je též často jmenován v manažerské literatuře, je dodržení stanovených priorit, a druhým, již ne tak známým, je sledování a využití vlastních biorytmů.

Prostřednictvím priorit upřednostňuje profesionál, který má menší než potřebné množství času, ty nejdůležitější úkoly. Ideální je stanovit si pro každý den, týden nebo i měsíc hlavní pracovní body. Není nutné dávat si přesné termíny, stačí si držet jasnou představu svého záměru a naplňovat ji.

Biorytmy jsou přirozené, různě dlouhé cykly lidského těla. Tajemství jejich využití spočívá v dlouhodobé péči o vlastní zdraví, pozorování sama sebe a určení vhodné doby pro různé druhy činností. Některé práce lze zvládnout třeba i 10× rychleji, využijete-li své výkonnostní špičky. Tu mají lidé často dopoledne, propad bývá naopak po jídle a na sklonku dne. Častou překážkou jsou zaběhané rutiny a špatné návyky – ty je nutné si uvědomit a postupem času eliminovat. Rovněž platí, že pracovní výkon je tím vyšší, čím hlouběji jste schopni pravidelně relaxovat, i to je třeba se naučit.

Diáře a různé organizéry jsou dobrou pomůckou ale špatným pánem. Volte uvážlivě způsob jejich využití a neplňte úkoly pouze proto, že jste si je dříve zapsali. Smluvní termíny je lepší stanovovat s rozumem tak, aby zahrnovaly velkou časovou rezervu pro případ nenadálých komplikací. Zkrácené termíny obnášejí více nezdravého stresu a měly by se proto odrazit na ceně.

Častým omylem je představa, že člověk, který efektivně nakládá se svým časem, pracuje každý den do úmoru. Opak je pravdou – hospodaření s časem je totiž v zásadě uměním, jak v kratším čase udělat více práce a dokážete-li výše uvedené rady uvést do praxe, budete mít v konečném důsledku více volného času než kdykoliv dříve.

Do nového roku s novým diářem — a ne jen tak ledajakým! Na prosinec jsme pro vás všechny domluvili 20% SLEVU na vyhlášené diáře, plánovače a zápisníky české značky Papelote. 10 let na trhu, řada ocenění, 100.000 spokojených zákazníků, 400.000 vyrobených diářů a zápisníků, navíc v Česku a s respektem k lidem i přírodě. Sleva 20 % platí do konce roku na diáře, plánovače a zápisníky v eshopu po zadání slevového kupónu KROKVPRED v košíku 👉 Papelote.cz

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS