Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Hospodaření s časem

Hospodaření s časem

24. 4. 2006, napsal Robert Vlach

Času máme všichni omezené množství a to jak v životě vůbec, tak i v každém dni, týdnu či roce. Proto je velice důležité umět s touto vzácnou komoditou dobře hospodařit, přičemž základy tohoto umění, známého též jako tzv. Time Management, lze snadno zvládnout prostřednictvím lepší osobní disciplíny.

Hlavní dva přístupy při nakládání s časem jsou tyto: prvním, který je též často jmenován v manažerské literatuře, je dodržení stanovených priorit, a druhým, již ne tak známým, je sledování a využití vlastních biorytmů.

Prostřednictvím priorit upřednostňuje profesionál, který má menší než potřebné množství času, ty nejdůležitější úkoly. Ideální je stanovit si pro každý den, týden nebo i měsíc hlavní pracovní body. Není nutné dávat si přesné termíny, stačí si držet jasnou představu svého záměru a naplňovat ji.

Biorytmy jsou přirozené, různě dlouhé cykly lidského těla. Tajemství jejich využití spočívá v dlouhodobé péči o vlastní zdraví, pozorování sama sebe a určení vhodné doby pro různé druhy činností. Některé práce lze zvládnout třeba i 10× rychleji, využijete-li své výkonnostní špičky. Tu mají lidé často dopoledne, propad bývá naopak po jídle a na sklonku dne. Častou překážkou jsou zaběhané rutiny a špatné návyky – ty je nutné si uvědomit a postupem času eliminovat. Rovněž platí, že pracovní výkon je tím vyšší, čím hlouběji jste schopni pravidelně relaxovat, i to je třeba se naučit.

Diáře a různé organizéry jsou dobrou pomůckou ale špatným pánem. Volte uvážlivě způsob jejich využití a neplňte úkoly pouze proto, že jste si je dříve zapsali. Smluvní termíny je lepší stanovovat s rozumem tak, aby zahrnovaly velkou časovou rezervu pro případ nenadálých komplikací. Zkrácené termíny obnášejí více nezdravého stresu a měly by se proto odrazit na ceně.

Častým omylem je představa, že člověk, který efektivně nakládá se svým časem, pracuje každý den do úmoru. Opak je pravdou – hospodaření s časem je totiž v zásadě uměním, jak v kratším čase udělat více práce a dokážete-li výše uvedené rady uvést do praxe, budete mít v konečném důsledku více volného času než kdykoliv dříve.

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS