Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Motivace

Motivace

7. 12. 2006, napsal Robert Vlach

Zamysleli jste se někdy nad motivací svého jednání? Na tuto otázku, která má pro nezávislé podnikání i celý lidský život značný význam, je mnoho odpovědí a některé z nich nabízí právě tento článek.

Podle tradičního pojetí mikroekonomie je podnikání činnost motivovaná ziskem neboli vytvářením nadhodnoty. I když je tato definice v zásadě správná, není úplná a modernější pojetí klade již mnohem větší důraz na vedlejší motivace. Člověk, který jde pouze po penězích a nebere přitom žádné ohledy na své zdraví či okolí, končí špatně. Dobře informovaní profesionálové proto při svém rozhodování inteligentně zohledňují i další priority a na nich pak staví svůj podnikatelský záměr.

Celkový prospěch

I když si profesionál ujasní své vedlejší motivace, stále jakoby sedí na dvou židlích a dost často musí při svém rozhodování dělat kompromisy. Naštěstí pro nás je toto dělení na prvotní a druhotné motivy umělé. Někteří mimořádně úspěšní profesionálové totiž pracují s řádově vyšší formou motivace a tou je celkový prospěch.

Motivací těchto lidí je prospívat sobě i svému okolí. Nepovažují své zákazníky a obchodní partnery za dojné krávy, ale kladou jejich prospěch na stejnou úroveň jako svůj zisk. Přitom berou zároveň ohledy na sebe, svou rodinu, společnost i životní prostředí – to vše je součástí jejich jediné pozitivní motivace.

Výše popsaná motivační strategie je tím úspěšnější, čím svobodnější je tok informací ve společnosti a právě ten se díky masmédiím, telekomunikacím a internetu v posledním století naprosto revolučně změnil. Snad ještě nikdy nebylo dobré jméno pro podnikání tak důležité – lidé si navzájem doporučují všechno možné a nové možnosti rychlé komunikace obchodní význam tohoto fenoménu nebývale umocňují.

Cizí motivace

V podnikání je také velmi důležité znát základní motivace jiných osob. Proto při jednání s novými lidmi vždy zavádějte řeč i na důvody, proč dělají to nebo ono. Odpovědi mohou být překvapivé a lze tak snadno předcházet zásadním rozporům zapříčiněným právě rozdílnou motivací. Lidské chování je samozřejmě ovlivňováno i jinými faktory, jako jsou např. spontánní projevy a intuice, podvědomé motivy, iracionální chování, instinktivní reakce, pudy apod. Tyto vlastnosti nás spoluutvářejí a proto je rovněž berte do úvahy.

Motivační závěr

Tradiční motivace peněžním ziskem je v lidech podmíněna částečně pudově, ale také je podporována společností, která na tomto základě vyrostla. Vůle po vyšším zisku motivuje další prodej a ten zase navyšuje spotřebu. Výsledkem je spotřební spirála, která nejenže neúměrně zatěžuje prostředí, ve kterém žijeme, ale zároveň škodí i nám samotným. Vždyť kdo z nás skutečně ještě potřebuje desítky nových značek a výrobků, které jsou denně uváděny na trh?

V hledání toho, co je pro naše podnikání a život objektivně nejlepší, se nemůžeme spoléhat na cizí doporučení. Naše vlastní rozhodování má zdaleka největší vliv na to, jak vyrovnaný a šťastný náš život bude. Proto je dobré uvažovat v širších souvislostech a nedělit svět uměle na tvoje—moje, práce—soukromí, přátelé—protivníci a podobné dualismy, které nám brání pochopit jednoduchou pravdu, že vše je navzájem tím či oním způsobem propojeno. Pouze přijetí této skutečnosti nám dává schopnost formulovat svou motivaci správně a s patřičným nadhledem.

Chcete prodávat e-booky, školení nebo jiný produkt či službu online a postrádáte vhodný nástroj? Udělejte s námi Krok vpřed s prodejním systémem SimpleShop a SLEVOU 40 % pro členy navolnenoze.cz (20 % pro ostatní fanoušky). SimpleShop vložíte na svůj web jednoduše jako formulář (viz příklad), nastavíte si notifikace, platební bránu, párování či fakturaci plateb a můžete hned začít prodávat! Provozovatelé si účtují rozumných 5 % z obratu (max. 1.500 Kč měsíčně), nicméně vy jej můžete mít na 18 měsíců ještě levněji. Sleva 20 % platí do konce roku 2018 při zadání promo kódu KROKVPRED při registraci a jste-li členy navolnenoze.cz, kód slevy 40 % najdete v členské sekci (po přihlášení). Krok vpřed >

P.S. pro webaře: Prodejní formulář je responzivní, vkládá se jako JS objekt a lze jej stylovat pomocí CSS. Systém podporuje DPH, EET i různá API pro e-mailing, fakturaci, platební brány, párování plateb atd. Nabízí plugin pro WordPress na placené sekce a vkládání formulářů. Podporuje cizí měny, jazyky i různé daňové režimy.

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS