Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Motivace

Motivace

7. 12. 2006, napsal Robert Vlach

Zamysleli jste se někdy nad motivací svého jednání? Na tuto otázku, která má pro nezávislé podnikání i celý lidský život značný význam, je mnoho odpovědí a některé z nich nabízí právě tento článek.

Podle tradičního pojetí mikroekonomie je podnikání činnost motivovaná ziskem neboli vytvářením nadhodnoty. I když je tato definice v zásadě správná, není úplná a modernější pojetí klade již mnohem větší důraz na vedlejší motivace. Člověk, který jde pouze po penězích a nebere přitom žádné ohledy na své zdraví či okolí, končí špatně. Dobře informovaní profesionálové proto při svém rozhodování inteligentně zohledňují i další priority a na nich pak staví svůj podnikatelský záměr.

Celkový prospěch

I když si profesionál ujasní své vedlejší motivace, stále jakoby sedí na dvou židlích a dost často musí při svém rozhodování dělat kompromisy. Naštěstí pro nás je toto dělení na prvotní a druhotné motivy umělé. Někteří mimořádně úspěšní profesionálové totiž pracují s řádově vyšší formou motivace a tou je celkový prospěch.

Motivací těchto lidí je prospívat sobě i svému okolí. Nepovažují své zákazníky a obchodní partnery za dojné krávy, ale kladou jejich prospěch na stejnou úroveň jako svůj zisk. Přitom berou zároveň ohledy na sebe, svou rodinu, společnost i životní prostředí – to vše je součástí jejich jediné pozitivní motivace.

Výše popsaná motivační strategie je tím úspěšnější, čím svobodnější je tok informací ve společnosti a právě ten se díky masmédiím, telekomunikacím a internetu v posledním století naprosto revolučně změnil. Snad ještě nikdy nebylo dobré jméno pro podnikání tak důležité – lidé si navzájem doporučují všechno možné a nové možnosti rychlé komunikace obchodní význam tohoto fenoménu nebývale umocňují.

Cizí motivace

V podnikání je také velmi důležité znát základní motivace jiných osob. Proto při jednání s novými lidmi vždy zavádějte řeč i na důvody, proč dělají to nebo ono. Odpovědi mohou být překvapivé a lze tak snadno předcházet zásadním rozporům zapříčiněným právě rozdílnou motivací. Lidské chování je samozřejmě ovlivňováno i jinými faktory, jako jsou např. spontánní projevy a intuice, podvědomé motivy, iracionální chování, instinktivní reakce, pudy apod. Tyto vlastnosti nás spoluutvářejí a proto je rovněž berte do úvahy.

Motivační závěr

Tradiční motivace peněžním ziskem je v lidech podmíněna částečně pudově, ale také je podporována společností, která na tomto základě vyrostla. Vůle po vyšším zisku motivuje další prodej a ten zase navyšuje spotřebu. Výsledkem je spotřební spirála, která nejenže neúměrně zatěžuje prostředí, ve kterém žijeme, ale zároveň škodí i nám samotným. Vždyť kdo z nás skutečně ještě potřebuje desítky nových značek a výrobků, které jsou denně uváděny na trh?

V hledání toho, co je pro naše podnikání a život objektivně nejlepší, se nemůžeme spoléhat na cizí doporučení. Naše vlastní rozhodování má zdaleka největší vliv na to, jak vyrovnaný a šťastný náš život bude. Proto je dobré uvažovat v širších souvislostech a nedělit svět uměle na tvoje—moje, práce—soukromí, přátelé—protivníci a podobné dualismy, které nám brání pochopit jednoduchou pravdu, že vše je navzájem tím či oním způsobem propojeno. Pouze přijetí této skutečnosti nám dává schopnost formulovat svou motivaci správně a s patřičným nadhledem.

Není trezor jako Trezor! Ten bitcoinový se vejde do kapsy a nyní jej koupíte s 20% SLEVOU v rámci našeho rozvojového programu Krok vpřed. Pokud nakupujete bitcoin nebo jiné kryptoměny, dobrá praxe je ukládat větší částky do hardwarové peněženky, jako je světově proslulý Bitcoin Trezor české výroby. Sleva 20 % na model Trezor One platí do konce června při zadání kódu KROKVPRED v košíku a poštovné do ČR je zdarma. Krok vpřed >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2018 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS