Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Můj první volný krok

Můj první volný krok

9. 9. 2005, napsal Tomáš Šimík, DiS. ~ simik.tomas@gmail.com

Co bylo

Od osmnácti jsem pracoval pro cizí firmu. Nacházel jsem v tomto životním stylu spoustu výhod. Pokud zrovna nebylo do čeho píchnout, měl jsem v pracovní době možnost věnovat se svým zájmům, převážně četbě. Měl jsem stálý plat. Měl jsem práci. Vydrželo mi to sedm let.

Změna

Pro neshody s vedením a neúspěch při prosazování vlastní koncepce práce jsem dal výpověď a zařadil se do evidence na pracovním úřadě. Po několika měsících, kdy jsem na práci neměl ani pomyšlení, bylo nutné zvážit, co dál.

Jistota

Při zpětném pohledu na svůj život jsem změnil na jistotu názor. Zatímco dříve pro mne představovala jistota stálého zaměstnání výhodu, dnes jsem již přesvědčen o tom, že nyní by se velice pravděpodobně stala zátěží. Tady je několik důvodů, proč si to myslím:

Neznámo

Jak je všeobecně známo, neznámo nutí lidi k tomu, aby mobilizovali své síly a schopnosti. Tváří v tvář nejisté budoucnosti je okolnosti donutí k tomu, aby hledali ve skrytých zdrojích (tím nemyslím zdroje peněz). Jsou tlačeni k tomu, aby se poctivě učili a pracovali. Co je ale úplně nejdůležitější: pracuje-li člověk sám na sebe, přebírá plnou zodpovědnost za svůj život a za vše, co udělá. Tohle je k nezaplacení – stát se pánem vlastního života, nejen jeho části, té "po šichtě".

Volba

Z předchozích úvah je zřejmé, kterou z možností jsem volil. Proč jsem se tak ale nerozhodl dříve? Tématu, proč lidé dávají přednost menšímu, ale pravidelnému příjmu před příjmem větším, ale nepravidelným, se věnuje článek Kouzlo nezávislého podnikání na volné noze. Osobně si myslím, že největší překážkou, bránící lidem osamostatnit se, je nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti. Žít život omezený nedůvěrou v sebe je jako nikdy při řízení nezařadit pětku ze strachu, jestli v takové rychlosti auto ještě uřídím. Problém je v tom, že v takovém případě mě může přesvědčit instruktor v autoškole, že se mýlím a že by byla škoda nevyužít plný potenciál řazení, ale v běžném životě je takových rádců málo. Proto je dobré mít kolem sebe lidi, kteří jsou v některém ohledu před vámi.

Co bude?

Vykročil jsem do neznáma a mám z toho radost. Jestli se mi podaří to, oč usiluji, nevím. Myslím si ale, že nemám co ztratit. I kdybych v oboru, který jsem si vybral, nakonec neuspěl, zkušenosti, které získám, mi zůstanou. Postoje a návyky člověka na volné noze jsou samy o sobě dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí a určitě i dobrým kapitálem do budoucnosti.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach a Tomáš Šimík, DiS. Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS