Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Práce doma

Práce doma

8. 12. 2005, napsal Robert Vlach

Práce na volné noze má pro mnoho lidí nádech čehosi dobrodružného a přitom právě práce z domova, jakožto jedna z jejích nejčastějších forem, může být přímo ideálem pohodového zápecnictví, které je navíc dosažitelné řadě běžných profesí.

Osobně neznám žádného nezávislého profesionála (a že jsem jich jako provozovatel tohoto portálu poznal již opravdu hodně), který by si po nějakém tom roce práce z tepla domova ještě dokázal představit návrat do dřívějších pracovních podmínek. Zajisté ne každému domácí prostředí pro práci vyhovuje, ale ti, kterým jednou učarovalo, na něj nedají dopustit. A že se to netýká pouze podnikatelů, dokazuje mimo jiné i krátká zpráva, která vyšla v č. 30/2005 odborného týdeníku ComputerWorld:

Home office láká — Práce z domova zůstává snem pro většinu evropských zaměstnanců. Vyplývá to ze společného on-line výzkumu společností Jobpilot a Monster, kterého se účastnilo téměř 12 tisíc účastníků z 18 evropských zemí. Na otázku: "Chtěli byste pracovat z domova?" odpověděla více než třetina kladně, čtvrtina z dotazovaných by pak naopak práci a domov striktně oddělila. Naproti tomu téměř polovina Čechů by pracovala z domova vždy a více než čtvrtina jen někdy.

Plným 87 % účastníků tohoto průzkumu zaměstnavatel práci doma nikdy ani nenabídl, natož aby si ji zkusili. Oproti tomu nezávislí profesionálové mají kromě řady dalších výhod tuto možnost odjakživa a vůbec nejvíc na ní oceňují následující přednosti:

Počet profesí, které lze doma zcela a nebo alespoň částečně vykonávat, je poměrně vysoký. Při rozhodování je ale nutné zvažovat mnoho různorodých faktorů a proto nelze snad o žádné z nich říci, jestli domů vyloženě patří či ne. Vše je přitom dobré promyslet důkladně předem: "Nebudu svým blízkým na obtíž? Kolik věcí mohu v domácnosti skladovat? Budu se setkávat s klienty doma nebo jinde?" …tyto či podobné otázky si musíte položit a uspokojivě zodpovědět dřív, než se do budování domácího pracoviště pustíte. Pokud to neuděláte, riskujete jednak, že vaše vize selže a týdny práce i příprav přijdou vniveč, a především si můžete vážně pošramotit domácí mezilidské vztahy. Dobré je věnovat náležitou pozornost alespoň několika bodům:

Pár dobrých rad

Budoucnost domácí práce v Česku

U nás je fenomén zdomácnělých profesionálů stále ještě novinkou, ve světě jde ale o zavedený způsob podnikání a i u nás můžete nezřídka narazit na cizí termíny, které se na tento typ pracoviště odkazují, jako např. SOHO (= Small Office / Home Office, tj. malá nebo domácí kancelář), teleworking či teleworker (domácí práce či pracovník).

Dalším faktorem, který k rozvoji domácího podnikání významně přispívá, je nebývalý rozmach komunikačních a informačních technologií. Ty umožňují vykonávat dříve nemyslitelné pracovní úkony z domu a rok od roku jsou tyto možnosti zajímavější. Jeden příklad za všechny: dnes je už možné dávat soukromé hodiny výuky prostřednictvím internetových videohovorů, čímž může jediný učitel jazyků obsáhnout území celé České republiky nebo i větší.

V blízké budoucnosti lze tedy očekávat nárůst počtu domácích pracovišť a s tím, jak bude tento způsob práce častější, i výraznější podporu ze strany státu. Jistě netřeba zdůrazňovat, že ti, kteří se do tohoto způsobu podnikání pustí jako první, budou mít výraznou konkurenční výhodu a získané vědomosti mohou časem prodávat dále. Vždyť např. v USA, kde je domácí práce známým a zavedeným pojmem, lze narazit na řadu specialistů, kteří vám se zařízením domácího pracoviště poradí a pomůžou od a do zet.

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS