Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Restart

Restart

19. 11. 2010, napsal Robert Vlach

Dobrých knih o podnikání je v češtině velmi málo. Novinka Restart je ale vynikající výjimkou. Jako provokativní průvodce podnikatelským minimalismem zpochybňuje zažitá dogmata a místo nich nabízí jednoduše funkční řešení.

Překlad amerického bestselleru Rework u nás vydává nakladatelství Jan Melvil pod přiléhavým názvem Restart. Autoři Jason Fried a David H. Hansson jsou zakladateli úspěšné IT firmy 37signals. Zatímco jejich první kniha Getting Real se ještě týkala vývoje webových aplikací, tahle už je pouze o podnikání v jejich stylu.

Podnikatelský minimalismus

Restart formuluje stručně a jasně nové myšlenky, které již nějakou dobu krystalizují mezi úspěšnými podnikateli a profesionály. Dosud se ale příliš neusadily v podnikatelské literatuře, na školách a v zavedených firmách.

Kniha otevírá desítky témat podle společného klíče, kterým je jednoduchost a přímočarost. Právě proto je Restart předmětem vášnivých sporů.

Zatímco někteří akademici knize vyčítají schematičnost, přílišnou stručnost a malý přínos, mnozí podnikatelé ji vzali za svou. Je totiž obrovský rozdíl podnikání učit a dělat — vybudovat business z ničeho a udržet jej v chodu.

Restart je něco jako podnikatelská deklarace nezávislosti. Zcela otevřeně se staví zády ke školometskému přístupu, který přilnul ke korporátní sféře, a také u ní až na výjimky skončil.

Ve skutečnosti je tohle první kniha v češtině, u které jsem mohl v duchu zajásat: „Tihle lidé uvažují o podnikání stejně jako já!“ Rád uvedu pár příkladů jejich myšlenek:

Autoři míří bez okolků přímo k jádru běžných podnikatelských problémů a jejich řešení je často to nejjednodušší možné. Rady jsou obecně míněny pro malou agilní firmu, ale téměř beze zbytku se jimi může řídit i nezávislý profesionál v rámci skupinové spolupráce.

V mém konkrétním případě byla názorová shoda s autory určitě přes 50 %. A to je opravdu hodně, když uvážím, že každé podnikání je jedinečné a to mé navíc mnohem menší než jejich.

Formální pohled

Restart obsahuje 10 oddílů a asi 100 krátkých kapitol, z nichž většina má jen 1 nebo 2 stránky. Celá kniha se dá přečíst za půl dne a je to velmi příjemná čtenářská zkušenost, protože editorovi se podařilo spojit příspěvky obou autorů do jednolitého celku.

Chytré členění obsahu vede čtenáře přirozeně k tomu, aby knihu četli přerušovaně po kapitolách a pak nad nimi uvažovali v kontextu vlastní situace.

Text tedy v ideálním případě tvoří jakýsi základ pro další úvahy. Klade tím značné nároky na pozornost a svádí k opakovanému čtení s odstupem času, což je dobře.

Restart není podnikatelský receptář. Naopak, podnikatelskou abecedu byste už měli mít v malíku, aby vám celý text dával smysl. Myslet jinak znamená myslet kriticky a nezávisle. Autoři to dávají čtenářům najevo i názvem jedné z kapitol: Nekopírujte.

Předsunutá pozice

Největší přednost Restartu spatřuji v nekompromisním zaujetí názorové pozice daleko za hranicemi soudobé podnikatelské klasiky. Pomáhá tím dobývat prostor pro nové nápady či postupy, které by dříve nedostaly šanci. Doporučuji tuto knihu vřele a bez větších výhrad. Pod vánoční stromeček už letos nic lepšího neseženete ;-)

„Jason a David se nenechali zblbnout konvencemi a přepsali pravidla podnikání od základů. Jejich přístup je právě tak úspěšný jako kontraintuitivní.“
Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon

„Ignorujte tuto knihu na vlastní nebezpečí.“Seth Godin, spisovatel a marketér

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS