Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Restart

Restart

19. 11. 2010, napsal Robert Vlach

Dobrých knih o podnikání je v češtině velmi málo. Novinka Restart je ale vynikající výjimkou. Jako provokativní průvodce podnikatelským minimalismem zpochybňuje zažitá dogmata a místo nich nabízí jednoduše funkční řešení.

Překlad amerického bestselleru Rework u nás vydává nakladatelství Jan Melvil pod přiléhavým názvem Restart. Autoři Jason Fried a David H. Hansson jsou zakladateli úspěšné IT firmy 37signals. Zatímco jejich první kniha Getting Real se ještě týkala vývoje webových aplikací, tahle už je pouze o podnikání v jejich stylu.

Podnikatelský minimalismus

Restart formuluje stručně a jasně nové myšlenky, které již nějakou dobu krystalizují mezi úspěšnými podnikateli a profesionály. Dosud se ale příliš neusadily v podnikatelské literatuře, na školách a v zavedených firmách.

Kniha otevírá desítky témat podle společného klíče, kterým je jednoduchost a přímočarost. Právě proto je Restart předmětem vášnivých sporů.

Zatímco někteří akademici knize vyčítají schematičnost, přílišnou stručnost a malý přínos, mnozí podnikatelé ji vzali za svou. Je totiž obrovský rozdíl podnikání učit a dělat — vybudovat business z ničeho a udržet jej v chodu.

Restart je něco jako podnikatelská deklarace nezávislosti. Zcela otevřeně se staví zády ke školometskému přístupu, který přilnul ke korporátní sféře, a také u ní až na výjimky skončil.

Ve skutečnosti je tohle první kniha v češtině, u které jsem mohl v duchu zajásat: „Tihle lidé uvažují o podnikání stejně jako já!“ Rád uvedu pár příkladů jejich myšlenek:

Autoři míří bez okolků přímo k jádru běžných podnikatelských problémů a jejich řešení je často to nejjednodušší možné. Rady jsou obecně míněny pro malou agilní firmu, ale téměř beze zbytku se jimi může řídit i nezávislý profesionál v rámci skupinové spolupráce.

V mém konkrétním případě byla názorová shoda s autory určitě přes 50 %. A to je opravdu hodně, když uvážím, že každé podnikání je jedinečné a to mé navíc mnohem menší než jejich.

Formální pohled

Restart obsahuje 10 oddílů a asi 100 krátkých kapitol, z nichž většina má jen 1 nebo 2 stránky. Celá kniha se dá přečíst za půl dne a je to velmi příjemná čtenářská zkušenost, protože editorovi se podařilo spojit příspěvky obou autorů do jednolitého celku.

Chytré členění obsahu vede čtenáře přirozeně k tomu, aby knihu četli přerušovaně po kapitolách a pak nad nimi uvažovali v kontextu vlastní situace.

Text tedy v ideálním případě tvoří jakýsi základ pro další úvahy. Klade tím značné nároky na pozornost a svádí k opakovanému čtení s odstupem času, což je dobře.

Restart není podnikatelský receptář. Naopak, podnikatelskou abecedu byste už měli mít v malíku, aby vám celý text dával smysl. Myslet jinak znamená myslet kriticky a nezávisle. Autoři to dávají čtenářům najevo i názvem jedné z kapitol: Nekopírujte.

Předsunutá pozice

Největší přednost Restartu spatřuji v nekompromisním zaujetí názorové pozice daleko za hranicemi soudobé podnikatelské klasiky. Pomáhá tím dobývat prostor pro nové nápady či postupy, které by dříve nedostaly šanci. Doporučuji tuto knihu vřele a bez větších výhrad. Pod vánoční stromeček už letos nic lepšího neseženete ;-)

„Jason a David se nenechali zblbnout konvencemi a přepsali pravidla podnikání od základů. Jejich přístup je právě tak úspěšný jako kontraintuitivní.“
Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon

„Ignorujte tuto knihu na vlastní nebezpečí.“Seth Godin, spisovatel a marketér

Chcete prodávat e-booky, školení nebo jiný produkt či službu online a postrádáte vhodný nástroj? Udělejte s námi Krok vpřed s prodejním systémem SimpleShop a SLEVOU 40 % pro členy navolnenoze.cz (20 % pro ostatní fanoušky). SimpleShop vložíte na svůj web jednoduše jako formulář (viz příklad), nastavíte si notifikace, platební bránu, párování či fakturaci plateb a můžete hned začít prodávat! Provozovatelé si účtují rozumných 5 % z obratu (max. 1.500 Kč měsíčně), nicméně vy jej můžete mít na 18 měsíců ještě levněji. Sleva 20 % platí do konce roku 2018 při zadání promo kódu KROKVPRED při registraci a jste-li členy navolnenoze.cz, kód slevy 40 % najdete v členské sekci (po přihlášení). Krok vpřed >

P.S. pro webaře: Prodejní formulář je responzivní, vkládá se jako JS objekt a lze jej stylovat pomocí CSS. Systém podporuje DPH, EET i různá API pro e-mailing, fakturaci, platební brány, párování plateb atd. Nabízí plugin pro WordPress na placené sekce a vkládání formulářů. Podporuje cizí měny, jazyky i různé daňové režimy.

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS