Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Založení živnosti

Založení živnosti

16. 8. 2006, napsal Robert Vlach

Počínaje srpnem 2006 se výrazně zjednodušilo zakládání nových živností. Živnostenský úřad si nyní sám obstarává výpisy z rejstříku trestů společně s doklady o bezdlužnosti, takže žadatelé již tyto dokumenty nemusejí předkládat a mohou úřad rovněž požádat o zastoupení v ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně, sociálním a finančním úřadě. Celá registrace se tak dá vyřídit rychleji a v tomto článku se dále dočtete jak.

Následující text popisuje jednoduchým jazykem obecný postup při zakládání živností českými občany, který je aktuální k polovině srpna 2006. Veškeré situace, které mohou při zřizování živností nastat, do něj ovšem zahrnout nelze a proto se v případě jakýchkoliv nejasností či dotazů obraťte přímo na autora nebo následujte odkazy v textu.

1. Doklady a potvrzení

Živnostenský úřad se musí předem ujistit o vaší bezúhonnosti. Potřebná potvrzení si buď obstará sám a nebo mu je dodáte vy sami, přičemž žádný z požadovaných tří dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce:

K formuláři musíte rovněž přiložit kopii dokladu o uhrazení správního poplatku, který zaplatíte předem (na pokladně úřadu, složenkou, převodem) a to ve výši 1.000 Kč za každou jednotlivou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností (viz následující oddíl) je poplatek vyšší. V některých případech mohou být rovněž vyžadována další potvrzení.

2. Druhy živností a doklady o odborné způsobilosti

Živnosti se dělí na dvě základní skupiny: koncesovanéohlašovací, přičemž ty ohlašovací ještě dále dělíme na řemeslné, vázanévolné. Na druhu živnosti závisí požadovaná úroveň odborné způsobilosti žadatele, který je povinen předložit doklady o této způsobilosti.

3. Registrace na živnostenském úřadě

Až budete mít vše připraveno, zajděte na nejbližší živnostenský úřad v místě vašeho trvalého bydliště – bývá součástí městských a obecních úřadů, např. jako odbor živnostenského podnikání. Ohlášení živnosti podávejte nejlépe přímo na oficiálním formuláři, který je na úřadě volně k dispozici. Datum, od kterého podnikání zahájíte, si můžete vybrat. Vhodný je pro to třeba první den následujícího měsíce, zjednoduší se vám tím některé výpočty a ušetříte i na pojištění.

Po ověření dodržení všeobecných podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je vám úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vystavit živnostenský list (lidově živnosťák) a s ním i velmi důležité identifikační číslo (zkráceně IČ, dříve IČO).

4. Ohlašovací povinnost

Tzv. ohlašovací povinnost vás zavazuje založení živnosti oznámit v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30-ti dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do osmi pracovních dnů). O zastoupení v ohlašovací povinnosti můžete rovněž požádat živnostenský úřad jakožto Centrální registrační místo, nicméně z praktických důvodů je zatím výhodnější vyřídit tyto návštěvy osobně a nechat si na místě od úředníků poradit s vyplněním formulářů, stanovením výše pojistného apod. Živnostenský list a osobní doklady si vezměte samozřejmě s sebou.

Související odkazy:

Chcete prodávat e-booky, školení nebo jiný produkt či službu online a postrádáte vhodný nástroj? Udělejte s námi Krok vpřed s prodejním systémem SimpleShop a SLEVOU 40 % pro členy navolnenoze.cz (20 % pro ostatní fanoušky). SimpleShop vložíte na svůj web jednoduše jako formulář (viz příklad), nastavíte si notifikace, platební bránu, párování či fakturaci plateb a můžete hned začít prodávat! Provozovatelé si účtují rozumných 5 % z obratu (max. 1.500 Kč měsíčně), nicméně vy jej můžete mít na 18 měsíců ještě levněji. Sleva 20 % platí do konce roku 2018 při zadání promo kódu KROKVPRED při registraci a jste-li členy navolnenoze.cz, kód slevy 40 % najdete v členské sekci (po přihlášení). Krok vpřed >

P.S. pro webaře: Prodejní formulář je responzivní, vkládá se jako JS objekt a lze jej stylovat pomocí CSS. Systém podporuje DPH, EET i různá API pro e-mailing, fakturaci, platební brány, párování plateb atd. Nabízí plugin pro WordPress na placené sekce a vkládání formulářů. Podporuje cizí měny, jazyky i různé daňové režimy.

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2017 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS