Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Založení živnosti

Založení živnosti

16. 8. 2006, napsal Robert Vlach

Počínaje srpnem 2006 se výrazně zjednodušilo zakládání nových živností. Živnostenský úřad si nyní sám obstarává výpisy z rejstříku trestů společně s doklady o bezdlužnosti, takže žadatelé již tyto dokumenty nemusejí předkládat a mohou úřad rovněž požádat o zastoupení v ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně, sociálním a finančním úřadě. Celá registrace se tak dá vyřídit rychleji a v tomto článku se dále dočtete jak.

Následující text popisuje jednoduchým jazykem obecný postup při zakládání živností českými občany, který je aktuální k polovině srpna 2006. Veškeré situace, které mohou při zřizování živností nastat, do něj ovšem zahrnout nelze a proto se v případě jakýchkoliv nejasností či dotazů obraťte přímo na autora nebo následujte odkazy v textu.

1. Doklady a potvrzení

Živnostenský úřad se musí předem ujistit o vaší bezúhonnosti. Potřebná potvrzení si buď obstará sám a nebo mu je dodáte vy sami, přičemž žádný z požadovaných tří dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce:

K formuláři musíte rovněž přiložit kopii dokladu o uhrazení správního poplatku, který zaplatíte předem (na pokladně úřadu, složenkou, převodem) a to ve výši 1.000 Kč za každou jednotlivou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností (viz následující oddíl) je poplatek vyšší. V některých případech mohou být rovněž vyžadována další potvrzení.

2. Druhy živností a doklady o odborné způsobilosti

Živnosti se dělí na dvě základní skupiny: koncesovanéohlašovací, přičemž ty ohlašovací ještě dále dělíme na řemeslné, vázanévolné. Na druhu živnosti závisí požadovaná úroveň odborné způsobilosti žadatele, který je povinen předložit doklady o této způsobilosti.

3. Registrace na živnostenském úřadě

Až budete mít vše připraveno, zajděte na nejbližší živnostenský úřad v místě vašeho trvalého bydliště – bývá součástí městských a obecních úřadů, např. jako odbor živnostenského podnikání. Ohlášení živnosti podávejte nejlépe přímo na oficiálním formuláři, který je na úřadě volně k dispozici. Datum, od kterého podnikání zahájíte, si můžete vybrat. Vhodný je pro to třeba první den následujícího měsíce, zjednoduší se vám tím některé výpočty a ušetříte i na pojištění.

Po ověření dodržení všeobecných podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je vám úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vystavit živnostenský list (lidově živnosťák) a s ním i velmi důležité identifikační číslo (zkráceně IČ, dříve IČO).

4. Ohlašovací povinnost

Tzv. ohlašovací povinnost vás zavazuje založení živnosti oznámit v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30-ti dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do osmi pracovních dnů). O zastoupení v ohlašovací povinnosti můžete rovněž požádat živnostenský úřad jakožto Centrální registrační místo, nicméně z praktických důvodů je zatím výhodnější vyřídit tyto návštěvy osobně a nechat si na místě od úředníků poradit s vyplněním formulářů, stanovením výše pojistného apod. Živnostenský list a osobní doklady si vezměte samozřejmě s sebou.

Související odkazy:

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS