Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Založení živnosti

Založení živnosti

16. 8. 2006, napsal Robert Vlach

Počínaje srpnem 2006 se výrazně zjednodušilo zakládání nových živností. Živnostenský úřad si nyní sám obstarává výpisy z rejstříku trestů společně s doklady o bezdlužnosti, takže žadatelé již tyto dokumenty nemusejí předkládat a mohou úřad rovněž požádat o zastoupení v ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně, sociálním a finančním úřadě. Celá registrace se tak dá vyřídit rychleji a v tomto článku se dále dočtete jak.

Následující text popisuje jednoduchým jazykem obecný postup při zakládání živností českými občany, který je aktuální k polovině srpna 2006. Veškeré situace, které mohou při zřizování živností nastat, do něj ovšem zahrnout nelze a proto se v případě jakýchkoliv nejasností či dotazů obraťte přímo na autora nebo následujte odkazy v textu.

1. Doklady a potvrzení

Živnostenský úřad se musí předem ujistit o vaší bezúhonnosti. Potřebná potvrzení si buď obstará sám a nebo mu je dodáte vy sami, přičemž žádný z požadovaných tří dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce:

K formuláři musíte rovněž přiložit kopii dokladu o uhrazení správního poplatku, který zaplatíte předem (na pokladně úřadu, složenkou, převodem) a to ve výši 1.000 Kč za každou jednotlivou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností (viz následující oddíl) je poplatek vyšší. V některých případech mohou být rovněž vyžadována další potvrzení.

2. Druhy živností a doklady o odborné způsobilosti

Živnosti se dělí na dvě základní skupiny: koncesovanéohlašovací, přičemž ty ohlašovací ještě dále dělíme na řemeslné, vázanévolné. Na druhu živnosti závisí požadovaná úroveň odborné způsobilosti žadatele, který je povinen předložit doklady o této způsobilosti.

3. Registrace na živnostenském úřadě

Až budete mít vše připraveno, zajděte na nejbližší živnostenský úřad v místě vašeho trvalého bydliště – bývá součástí městských a obecních úřadů, např. jako odbor živnostenského podnikání. Ohlášení živnosti podávejte nejlépe přímo na oficiálním formuláři, který je na úřadě volně k dispozici. Datum, od kterého podnikání zahájíte, si můžete vybrat. Vhodný je pro to třeba první den následujícího měsíce, zjednoduší se vám tím některé výpočty a ušetříte i na pojištění.

Po ověření dodržení všeobecných podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je vám úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vystavit živnostenský list (lidově živnosťák) a s ním i velmi důležité identifikační číslo (zkráceně IČ, dříve IČO).

4. Ohlašovací povinnost

Tzv. ohlašovací povinnost vás zavazuje založení živnosti oznámit v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30-ti dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do osmi pracovních dnů). O zastoupení v ohlašovací povinnosti můžete rovněž požádat živnostenský úřad jakožto Centrální registrační místo, nicméně z praktických důvodů je zatím výhodnější vyřídit tyto návštěvy osobně a nechat si na místě od úředníků poradit s vyplněním formulářů, stanovením výše pojistného apod. Živnostenský list a osobní doklady si vezměte samozřejmě s sebou.

Související odkazy:

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS