Bezpečně Online

4. září 2006 Ing. Mira Vlach

Internetové stránky Bezpečně Online radí počítačovým začátečníkům a laikům, jak se vyhnout rizikům spojeným s připojením počítače na internet. Hodnocený web představuje ucelený zdroj užitečných informací, které vám pomohou ochránit počítač, data i soukromí.

S tím, jak se počítač připojený k internetu stává pro většinu lidí běžnou záležitostí, je dobré poukázat i na určitá rizika s tím spojená. V zásadě totiž platí, že je mnohem jednodušší problémům předcházet, než je později řešit. Cílem této recenze je proto představit informační zdroj, který může i začátečníkům pomoci chránit jejich počítač proti hrozbám zvenčí a také lépe porozumět základům internetové bezpečnosti. Bezpečně Online ocení nejen méně zkušení správci vlastního počítače, ale také běžní uživatelé, kterým se o počítač stará někdo jiný. Neinformovaného uživatele totiž nemusí ochránit ani sebelépe zabezpečený počítač – např. když sdělí své heslo komukoliv, kdo si o něj řekne.

Začněme tím, že se blíže podíváme na původ stránek Bezpečně Online. Jde o projekt zaštítěný Ministerstvem informatiky ČR, na němž spolupracovaly např. i české pobočky firem MicrosoftHewlett-Packard. Stránky vznikly jako překlad britského webu GetSafeOnline.org, pouze některé části byly mírně přizpůsobeny poměrům českého internetu, především co se odkazů týče. Pokud se snad doporučení zdají být místy přehnaná, je to hlavně proto, že byla původně psána pro britské prostředí, které je např. v platbách kartami dále než naše a podvody s platebními kartami jsou tam častější. Zvýšenou opatrností ale nic nezkazíte ani u nás v Česku. Stojí také za zmínku, že v souvislosti s poskytovanými informacemi se naše ministerstvo zříká jakékoliv odpovědnosti za jejich správnost či úplnost. Je tedy vhodné tento web chápat jako doporučení a informace si ověřovat i z jiných zdrojů.

Web je přehledně rozdělen tak, abyste mohli snadno najít nejdůležitější informace. Je jich poměrně mnoho a jsou rozčleněny do tří sekcí: Chraňte svůj počítač, Chraňte sebeChraňte svoji firmu. Tyto sekce doplňují rychlé přehledy s názvy: Pomoc! Mám problém, 10minutový návod pro začátečníky, Glosář a ještě pár dalších.

Obsahově je zde pokryta jak technická stránka věci (viry, firewally, spyware, spam, zabezpečení Wi-Fi atd.), tak sociální (výběr hesla, hoaxy neboli podvodné a řetězové emaily, pravidla pro děti apod.). Zapomenuto není ani na rady pro malé podniky, což si mohou přebrat po svém právě živnostníci a profesionálové na volné noze. Z operačních systémů je nejvíce pozornosti věnováno nejrozšířenějším Microsoft Windows, ale okrajově se nezapomíná ani na Linux a Mac. Co se týče aktuálnosti informací, ty "sociální" by neměly příliš zastarávat a i ty technické snad vydrží alespoň pár let. Je také možné, že stránky budou v budoucnu podle nutnosti aktualizovány.

Mé závěrečné hodnocení zní tedy tak, že stránky Bezpečně Online představují dobrý zdroj informací pro ty, kteří se chtějí otázce vlastní počítačové bezpečnosti věnovat. K užívání internetu to podle mne rozhodně patří. Osobně bych sice za všemi doporučeními jednoznačně nestál (např. místo Windows Firewallu bych byl pro použití nějakého pokročilejšího firewallu), ale to nijak nesnižuje informační hodnotu stránek pro laika, který třeba nemá vždy možnost poradit se s odborníkem. Pro mnoho uživatelů může být nevýhodou, že řada odkazů směřuje na stránky v angličtině. Z tohoto pohledu mi pak není jasné, proč jsem např. nikde nenašel odkaz na tak kvalitní český zdroj, jakým jsou určitě Viry.cz – na těchto stránkách můžete ve svém vzdělávání pokračovat, případně zde najdete i podrobné rady, jak se virů zbavit.

Závěrem nezbývá, než vám popřát užitečně strávený čas při zabezpečování vašich počítačů. Nezapomeňte při tom ani na neméně důležité zálohování.

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí