Freelancer, ne tvůrce ani přivýdělkář

25. července 2022

Nezávislí profesionálové nejsou zrovna rádi, když si je někdo plete s přivýdělkáři gig economy (ekonomiky přivýdělků). A stejně tak se jich jen málo podílí na ekonomice tvůrců (creator economy).

Odlišnosti freelancingu neboli podnikání na volné noze rozebírá přednáška European Freelancers & Where to Find Them nebo nový článek Nejsem tvůrce ani přivýdělkář, jsem freelancer (I'm not a "creator" or "gig-worker" –  I'm a freelancer), který napsal Novozélanďan Benek Lisefski.

Benek nejdřív vyjmenovává dobře známé nástrahy ekonomiky přivýdělků (Závislost na platformě; Iluze flexibility; Lineární odměňování a omezený růst; Ne zrovna srdeční kariérní volba). Poté činí totéž s ekonomikou tvůrců (Vydání se na milost algoritmům a viralitě; Vyhoření z tvůrčího kolotoče; Nestálý příjem; Lepší pro extroverty než introverty).

Dále píše: „Podnikání na volné noze je mnohem víc než jen přivýdělek a nevyžaduje tvorbu obsahu ani budování publika. Na volné noze jsem přes 20 let a je to ta nejlepší kariéra na světě.“

Závěrem vyzdvihuje obrovské výhody nezávislé práce na volné noze (Maximální flexibilita; Nezávislost na platformách a monetizaci pozornosti; Neomezený potenciál výdělku; Ultimátní pracovní jistoty) a uzavírá:

„Práce na sebe na volné noze nikdy z módy nevyjde. Bez ohledu na to, kolik ’nových ekonomik’ ještě budou ohlašovat, my budeme dál dělat to své a vydělávat sami na sebe bez ohledu na to, kolik pozornosti nám to přinese.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Od praček na volnou nohu

„Agentura je moje rodina, moje doma, můj přirozený habitat. Ale co když je na volné noze tráva zelenější? Musím to zjistit.“

Copywriterka Bára Hlavicová se v novém článku ohlíží za svou profesní cestou — od prodeje praček až k vlastnímu podnikání na volné noze. A mj. píše o tom, kde se vzala její značka Komuniké.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Monsterance o řemesle

Na webu ČTK vyšel krátký článek o šperkařce a drátenici Anně Benešové alias Monsterance — vítězce pražského kola soutěže Živnostník roku 2023.

„I takové tradiční řemesla, jako je drátování, lze úplně v klidu propagovat skrz různé moderní kanály a tím ho dále oživovat. V moment, kdy začnete před světem svoji práci skrývat, jste ve stagnaci, nikoliv v dalším růstovém nastavení, a sami sebe brzdíte.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak to chodí v rodinném deskovkářství

„Práci jsem si nakonec sama vymyslela, stvořila a sama si ji už od roku 2016 ladím tak, abych pořád měla dost času na rodinu i sama na sebe,“ říká Alice Kavková v rozhovoru pro server Podnikatel.cz, kde popisuje svou podnikatelskou cestu až k založení rodinného deskovkářství 4 Kavky — společně s manželem Martinem přináší na český trh originální deskové hry mj. z Japonska.

Vedle her Alice zmiňuje taky web Podnikavka, na kterém sdílí své zkušenosti z oblasti osobního rozvoje a zároveň nabízí podnikatelské balíčky — v rámci konzultací tak ostatním volnonožcům radí v oblastech, kde například sama udělala chybu.

„Už kdysi dávno jsem se rozhodla, že to budu sdílet a že budu ostatní lidi provázet na té cestě a řeknu jim, tam nechoď, tady pozor, teď se sehni, tady je závora, rozbiješ si hlavu a podobně.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Financial Times: Dopad AI na práci bílých límečků

Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.

Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.

Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Wired v češtině

Pokud si rádi držíte přehled v technologiích, určitě vám neuniklo, že světově známý magazín Wired má nově svou českou a slovenskou verzi. Zatím vychází online, tištěná podoba by měla následovat v příštím roce. Věnovat se bude nejen čistě technologickým tématům, ale i oblasti vědy nebo podnikání. Původní texty budou vycházet v češtině, slovenštině i angličtině.

„Náš region je plný mimořádně talentovaných lidí a pozoruhodných firem. Cílem české a slovenské edice časopisu Wired je přinášet globální pohled, podporovat propojení nejdynamičtějších místních lidí s neustále se měnící mezinárodní technologickou scénou a pozitivně ovlivňovat náš region,“ říká ke spuštění šéfredaktor Michal Kučera.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí