Průzkumu Freelancer Study 2022, za kterým stojí Freelancermap.com (v Německu založená mezinárodní platforma pro freelancery), se zúčastnilo 2.610 volnonožců ze 79 zemí.
Výsledky nejsou statisticky reprezentativní (83 % byli muži, 72 % mělo vyšší vzdělání), nicméně výsledný report stojí i tak za přečtení. Pár zajímavých zjištění uvádíme ve volném zkráceném překladu zde:
Federální obchodní komise v USA navrhuje zakázat nekonkurenční doložky ve smlouvách zaměstnanců na plný úvazek, ale také nezávislých kontraktorů (freelancerů) či stážistů.
The Economist návrh FTC vítá s odvoláním na odhad, že těmito dohodami o nekonkurenci je svázána až pětina amerických pracovníků, což omezuje šíření inovací a růst produktivity.
Náš pohled: Pokud se tento návrh v USA (a případně později v EU) prosadí, mohlo by jít o jeden z nejdůležitějších zákonů na podporu nezávislých profesionálů. Od mnoha freelancerů, kteří pracují pro velké firmy, se totiž očekává, že na nekonkurenční doložky přistoupí bez finanční kompenzace. Jejich odborné znalosti jsou tak méně dostupné a trpí tím i jejich konkurenceschopnost. Sejmutí těchto pout by tedy bylo prospěšné, přesně jak píše The Economist.
Guvernérka amerického státu New York vetovala zákon Freelancing Isn’t Free, který měl chránit freelancery před neplatiči nad úroveň ostatních podnikatelů. Vysvětlila to tím, že implementace zákona by stála dost peněz (nejspíš víc, než kolik by freelancerům vrátil), vyžadoval by regulaci obchodních smluv a nahradil funkci soudů.
Upwork vydal další výroční report Freelance Forward 2022 o současném stavu americké freelance ekonomiky.
Jako obvykle použili velmi širokou definici práce na volné noze. Ta započítává jako freelancera každého, kdo dělal jakoukoli „doplňkovou, dočasnou, projektovou nebo smluvní práci v předchozích 12 měsících.“ Ano, včetně lidí, kteří kombinují několik úvazků, a zaměstnanců na plný úvazek, kteří měli stranou nějaký malý přivýdělek. Této velkorysé definici práce na volné noze pak odpovídalo 39 % amerického trhu práce. Jiné odhady zaměřené podnikající nezávislé profesionály jsou mnohem nižší.
Některá uváděná zjištění jsou nicméně pozoruhodná. Tady jsou ta nejzajímavější:
P.S. Více o taxonomii freelancerů se dozvíte v přednášce European Freelancers & Where to Find Them nebo článku 3 populární omyly o práci na volné noze.
Chůze podporuje kreativitu. Pro kreativce na volné noze (a kreativní práci obecně) tak má smysl zakomponovat procházky do pracovního režimu.
„Chůze otevírá volný tok nápadů a je jednoduchým a robustním řešením cílů zvyšování kreativity," vysvětluje vědecká práce Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking (Rozchoďte své nápady: Pozitivní vliv chůze na kreativní myšlení), kterou nedávno znovu vydala s užitečnými komentáři Fermatova knihovna:
Lidé si už dříve všímali, že chůze má zřejmě zvláštní vztah ke kreativitě. Filozof Friedrich Nietzsche napsal: „Všechny skutečně velké myšlenky vznikají při chůzi.“ Současný výzkum staví tyto postřehy na pevný základ. Čtyři studie ukazují, že chůze zlepšuje kreativní myšlení. Tento účinek není dán pouze zvýšenou percepční stimulací při pohybu v prostředí, ale spíše chůzí jako takovou. Ať už je člověk venku, nebo na chodícím pásu, chůze zlepšuje generování neotřelých a zároveň případných nápadů, a tento efekt se dokonce vztahuje i na to, když si lidé krátce poté k tvůrčí práci sednou.
Nový průzkum American Opportunity Survey od McKinsey uvádí, že v USA je 58 milionů (neboli 36 %) nezávislých pracovníků.
To je obrovské, ale i dost kontroverzní číslo: Kategorie „nezávislých pracovníků“ totiž hodila do jednoho pytle freelancery (na plný i částečný ‚úvazek‘) s kontraktory (včetně misklasifikovaných zaměstnanců s jediným ‚klientem‘) a také s přivýdělkáři a námezdníky, kteří jsou zpravidla všechno, jenom ne nezávislí (na různých platformách či zprostředkovatelích práce).
Jinými slovy, použitá klasifikace chápe i závislou či jinak prekarizovanou práci jako „nezávislou“. To je zavádějící a vede to i k nafukování odhadů počtu freelancerů.
Kompletní report zatím nebyl zveřejněn. Už tak je ale jasné, že nový průzkum je pouhým stínem uznávané a metodicky dotažené analýzy Independent Work od McKinsey Global Institute z roku 2016.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.