Freelancerem do pohody

23. července 2012 Robert Vlach

Jak se daří českým freelancerům? O tom vypovídají výsledky průzkumu, kterého se v létě 2011 zúčastnilo přes 500 profesionálů z oblasti IT, grafiky a online marketingu.

Průzkum Freelancerem do pohody vznikl jako společný projekt Jarmily KlimkovéHany Michálkové s cílem potvrdit či vyvrátit některé domněnky o podnikání na volné noze. V období od 20.7. do 12.8.2011 se jim podařilo nashromáždit kolem pětiset odpovědí, které pečlivě vyhodnotila Magdaléna Katolická.

Bohužel, zveřejnění výsledků bylo z důvodů pracovní vytíženosti spoluautorek několikrát odloženo, až se nakonec podařilo celý projekt dotáhnout do úspěšného konce. Výsledky máte před sebou, včetně kompletní analýzy ke stažení v PDF.

Typický účastník průzkumu

Průzkum probíhal na internetu a sociálních sítích, takže respondenti nepředstavují zcela reprezentativní vzorek českých nezávislých profesionálů. V drtivé většině převažovali muži (93 %) do 35 let (88 %) pracující jako vývojáři, grafici či online marketéři (92 %).

Lze nicméně předpokládat, že výsledky jiného průzkumu s vyšší účastí žen a jiných profesí by dopadly podobně. Naznačuje to poměrně velký soulad odpovědí žen a mužů v tomto průzkumu, jakož i podobnost závěrů s historicky 1. českým průzkumem z roku 2009. Jinými slovy, nezávislí profesionálové čelí podobným situacím a problémům bez ohledu na jejich pohlaví či profesní specializaci.

Český freelancer…

 1. si cení časové flexibility (89 %), možnosti dělat co jej baví (72 %) a budování dobrého jména (55 %), ale trápí ho nepravidelnost příjmu (78 %), slabá pracovní morálka (48 %) a neplacená dovolená (44 %)
 2. pracuje doma (80 %)
 3. pracuje nepravidelně podle nálady a okolností (69 %)
 4. nemůže být offline déle jak týden (79 %)
 5. má víc než 20 dní dovolené (52 %)
 6. si neplatí nemocenskou (71 %)
 7. pracuje na vlastním projektu (62 %) a má stálé klienty (58 %)
 8. je na tom finančně dobře a má rezervu (55 %)
 9. nevyžaduje zálohové platby (54 %), přestože klienti občas platí až měsíc po splatnosti faktur (44 %)
 10. má nedobytné pohledávky (62 %), většinou do 50 tisíc Kč
 11. se nikdy v podnikání nesoudil (93 %) – existují i příjemnější alternativy

Kompletní výsledky ke stažení (PDF, 42 stran, velikost 8 MB)

Komentář k výsledkům

Ve srovnání s průzkumem z roku 2009 se zdá, že i na nezávislé profesionály dolehla hospodářská krize. Přestože je jejich situace více méně dobrá, zdá se, že mají menší finanční rezervu, zato více dluhů a pohledávek, často i nedobytných. Šetří se i jinde. Většina stále pracuje doma a 14 % dokonce uvedlo, že neví, co je dovolená.

Nezávislí profesionálové jsou nechtěnými průkopníky na trhu práce. Při osobním podnikání je docela komplikované čerpat plnění ze sociálního a nemocenského pojištění, což do 20 let možná čeká velkou část populace. Freelanceři jako, řekněme, samostatnější občané tak prozkoumávají jeden z funkčních modelů úspornosti. Podnikání na volné noze jistě není pro každého, ale je každopádně na vzestupu.

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí