21. října
Portál iDNES publikoval článek o spolupráci s freelancery z pohledu firem a lidí, kteří v nich pracují: Firmy freelancery chtějí, ale jen některé a pro vybrané činnosti.
Obecněji pojatý text popisuje hlavní klady i zápory z pohledu obou stran a cituje lidi z firem, které si freelancery najímají — včetně odhadu, že např. v oboru podnikových a IT služeb reprezentují flexibilní úvazky a spolupráce s freelancery až 14% podíl.
Podobné novinky
Výběr ze světa #49 z 2024
- The tricky task of discussing your freelancer rates with clients — Diskuse o sazbách s klienty může být někdy skličující, ale jak Lizzie Davey v článku zdůrazňuje, klíčem k úspěchu je sebedůvěra: Pravidelně se svou cenou pracujte, odrážejte v ní svou hodnotu a profesní růst a nikdy se nepodceňujte.
- Be FreelanceAF course — Adam Faulkner se rozhodl uvolnit zdarma svůj online kurz o podnikání; stačí použít kód FREEAF. Kurz se skládá ze šesti modulů, ve kterých Adam postupně prochází různé aspekty rozjezdu vlastního byznysu od rozvoje podnikatelského myšlení až po tvorbu cen.
- Making a marketer 2 — Tým Marketing Festivalu natočil pokračování svého dokumentu Making a Marketer. Ve videu se věnují aktuálním otázkám a výzvám marketingu, ke kterým se vyjadřují oborové osobnosti jako Byron Sharp, Mark Ritson nebo Steffen Saemann. Zdarma si celý dokument můžete pustit na YouTube i s českými titulky.
- Global workforce of the future, zpráva společnosti Adecco, která provedla průzkum mezi 35 000 zaměstnanci ve 27 zemích, nabízí cenné poznatky i pro lidi na volné noze. Jak studie ukazuje, flexibilita zůstává hlavní prioritou, ale mnoho společností se stále potýká s její úspěšnou implementací. Rostoucí poptávka po zvyšování kvalifikace, zejména v oblasti AI a technologií, podtrhuje potřebu freelancerů udržet si konkurenceschopnost neustálým zvyšováním svých dovedností. Report zdůrazňuje taky transformační roli umělé inteligence při zvyšování produktivity, což volnonožcům otevírá nové příležitosti k osvojení nástrojů, které zvyšují kreativitu a efektivitu.
- Essentials: Using science to optimize sleep, learning & metabolism — Andrew D. Huberman pokračuje ve svém krátkém podcastu a tentokrát odpovídá na nejčastější otázky týkající se kvalitního spánku, učení nebo optimálního času pro cvičení a jídlo.
Výběr ze světa #48 z 2024
- Essentials: Master your sleep & be more alert when awake, podcast Andrew D. Hubermana — Nový krátký formát Andrewova podcastu se vrací k dříve probíraným tématům a v přibližně 30 minutách shrnuje klíčové poznatky. V této epizodě sdílí zásadní tipy týkající se spánku, což je (nejen) pro volnonožce důležitá oblast.
- How to find your vision again, od naší členky Madly Čevelové — Cítíte se v podnikání zaseknutí a bez motivace? Může to být proto, že jste dosáhli své vize a nemáte novou. Jak Madla zmiňuje, už samotný fakt, že máme vizi, nás naplňuje klidem a radostí. Doporučení, jak jít naproti té další, sdílí v článku. Článek vyšel i v češtině.
- Freelancers, be an investment, not an expense — Jste pro své klienty spíš výdaj, nebo investice? Austin L. Church v článku otevírá důležité téma, jak mohou volnonožci změnit způsob, jakým je klienti vnímají; pro zajištění lepších příležitostí a tvorbu dlouhodobých partnerství.
- The pricing paradox — Sarah Duran shrnuje poznatky z dalšího online setkání Future is Freelance Forums, jehož tématem byla cenotvorba.
- What kind of solopreneur are you? z webu IMMA Collective — Porozumění tomu, jak vaši klienti přistupují k řešení problémů, vám pomůže lépe komunikovat a budovat vzájemnou důvěru.
- Balancing multiple gigs: How to manage your time as a freelancer, z webu Millo — Žonglování s několika zakázkami najednou nemusí nutně vést k vyhoření. Tento článek nabízí praktické strategie pro efektivní řízení času a stanovení priorit, abyste se vyhnuli vyčerpání a zvládli udržet zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Vliv Temu na podnikatele
Server Podnikatel.cz přináší v článku pokračování kauzy online tržiště Temu a jeho vlivu na podnikání mj. některých freelancerů, kterou před pár týdny na svém blogu otevřela naše členka Alice Kavková.
Výběr ze světa #47 z 2024
- Good client checklist - Why freelancers need one – „Dobrý klient“ může pro každého freelancera znamenat něco jiného. Když si ho definujete a vytvoříte kontrolní checklist, jak navrhuje Austin L Church, může vám to pomoci lépe se rozhodnout, s kým spolupracovat a komu se naopak vyhnout.
- Každoroční zpráva Freelancing in Europe 2024 od společnosti Malt zkoumá vývoj nezávislé práce po celé Evropě. Na základě průzkumu mezi více než 5 000 freelancery ze šesti zemí přináší komplexní pohled na aktuální trendy, výzvy a příležitosti. Doplňuje je navíc o rozhovory s šéfy vybraných firem a nabízí tak cenné informace jak pro freelancery, tak pro firmy. Tady je několik postřehů z průzkumu:
- Velké korporace stále více spoléhají na freelancery, přičemž od roku 2022 došlo u volnonožců k 55% nárůstu času věnovaného projektům pro velké firmy.
- 70 % freelancerů dává přednost udržitelným partnerstvím a zaměřuje se na budování dlouhodobých vztahů s klienty.
- Naopak mezi hlavní překážky úspěšné spolupráce patří nerealistická očekávání, špatná komunikace a nedostatečné zadání projektů.
- Independent consultants with Melisa Liberman, podcast Sarah Duran — „Když jsem odešla z korporátu, uvědomila jsem si, jak moc bylo mé sebevědomí spojené s titulem, kanceláří a jménem společnosti. Začít jako freelancer bylo jako začít úplně od začátku, ale zároveň mi to otevřelo spoustu nových příležitostí,“ říká Melisa Liberman, která v podcastu sdílí svou cestu od manažerky k vlastnímu podnikání.
- 5 steps to get organized for freelancers — Cítíte se zahlceni? Rachel Meltzer připravila praktického průvodce pro lepší organizaci a udržení pořádku; včetně zajímavého tipu, jak využít AI nástroje typu Claude k automatizaci osobního plánování.
- How to write a cold email that gets the attention of high-paying prospects — Lizzie Davey v článku shrnula účinné strategie pro tzv. cold emaily, které ale mohou být užitečné i pro psaní emailů obecně.
- Where’s the Best Place to Live as a Freelancer? – Pokud pro sebe hledáte další nomádskou destinaci, web The Freelance Informer sdílí přehled top měst pro digitální nomády, vybraných podle parametrů jako kvalita internetu, životní náklady, přístup ke co-workingům a dalších. Mezi nejzajímavější evropské destinace patří mj. Las Palmas nebo Bukurešť.
Ženy a podnikání
Vzdělávací platforma Holky z byznysu, za kterou stojí mj. Aneta Martinek, spustila průzkum Ženy a podnikání. Jeho cílem je zmapovat situaci žen podnikatelek v Česku, zjistit, co je motivuje začít a jakým výzvám čelí. Pokud se chcete zapojit, dotazník najdete tady.