Hospodaření s časem

24. dubna 2006 Robert Vlach

Času máme všichni omezené množství a to jak v životě vůbec, tak i v každém dni, týdnu či roce. Proto je velice důležité umět s touto vzácnou komoditou dobře hospodařit, přičemž základy tohoto umění, známého též jako tzv. Time Management, lze snadno zvládnout prostřednictvím lepší osobní disciplíny.

Hlavní dva přístupy při nakládání s časem jsou tyto: prvním, který je též často jmenován v manažerské literatuře, je dodržení stanovených priorit, a druhým, již ne tak známým, je sledování a využití vlastních biorytmů.

Prostřednictvím priorit upřednostňuje profesionál, který má menší než potřebné množství času, ty nejdůležitější úkoly. Ideální je stanovit si pro každý den, týden nebo i měsíc hlavní pracovní body. Není nutné dávat si přesné termíny, stačí si držet jasnou představu svého záměru a naplňovat ji.

Biorytmy jsou přirozené, různě dlouhé cykly lidského těla. Tajemství jejich využití spočívá v dlouhodobé péči o vlastní zdraví, pozorování sama sebe a určení vhodné doby pro různé druhy činností. Některé práce lze zvládnout třeba i 10× rychleji, využijete-li své výkonnostní špičky. Tu mají lidé často dopoledne, propad bývá naopak po jídle a na sklonku dne. Častou překážkou jsou zaběhané rutiny a špatné návyky – ty je nutné si uvědomit a postupem času eliminovat. Rovněž platí, že pracovní výkon je tím vyšší, čím hlouběji jste schopni pravidelně relaxovat, i to je třeba se naučit.

Diáře a různé organizéry jsou dobrou pomůckou ale špatným pánem. Volte uvážlivě způsob jejich využití a neplňte úkoly pouze proto, že jste si je dříve zapsali. Smluvní termíny je lepší stanovovat s rozumem tak, aby zahrnovaly velkou časovou rezervu pro případ nenadálých komplikací. Zkrácené termíny obnášejí více nezdravého stresu a měly by se proto odrazit na ceně.

Častým omylem je představa, že člověk, který efektivně nakládá se svým časem, pracuje každý den do úmoru. Opak je pravdou – hospodaření s časem je totiž v zásadě uměním, jak v kratším čase udělat více práce a dokážete-li výše uvedené rady uvést do praxe, budete mít v konečném důsledku více volného času než kdykoliv dříve.

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí