Server Podnikatel.cz dnes vydal velký přehled toho nejdůležitějšího, co se pojí s novým kompenzačním bonusem mj. pro OSVČ, který se zvýšil na 1000 Kč.
„Nárok na bonus budou mít ti podnikatelé, u kterých výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.“ Podrobněji v článku.
Americká business koučka Sarah Duran je jedním z nejvýraznějších autorů, kteří píší o podnikání na volné noze. Řadu jejích článků jsme v minulosti sdíleli, ale teď přichází s něčím extra:
Boss Mindset je bezplatný online workshop, který Sarah pořádá pro freelancery, konzultanty a sólopodnikatele v pátek 29. září 2023 od 17 hod. našeho času.
Sarah je skvělá, zkušená a je hlasitým zastáncem provozování podnikání na volné noze coby výnosného byznysu. A přesně o tom by její workshop měl být. Máte tedy jedinečnou příležitost poznat Sáru osobně a když to nestihnete, aspoň se přihlaste k odběru jejího The Hustler’s Manifesto na Substacku.
Zajímá vás, stručně a jasně, jak je to s tím připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře?
Jednu z nejsrozumitelnějších odpovědí nabízí nedávný rozhovor s Ondřejem Lipárem z Asociace spisovatelů. Vysvětluje, že nyní jde hlavně o to kulturní profesionály definovat a říct, kdo může status umělce získat. Na to pak teprve může navázat nějaká forma podpory. Jinými slovy, bude to běh na delší trať.
“Stát zavedením statusu kulturního profesionála vlastně jenom říká: pracovat v kultuře je specifické, je to něco jiného než být zaměstnanec, je to něco jiného než být podnikatel nebo OSVČ, protože v této oblasti klasický trh nefunguje, není to klasická hra nabídky a poptávky. Je to práce, která je často nepravidelná, nesouvislá, nárazová, a lidé, kteří takto pracují, se často dostávají do složitých životních situací. Stát přijetím zákona o statusu kulturního profesionála řekne, my tohle uznáváme, tady pro vás máme nějakou škatulku, nějaké označení. Abyste se do ní dostali, musíte splnit takováto kritéria. To je úplný základ. Teprve ve chvíli, kdy se podaří něco takového definovat, může stát začít tuto specifickou situaci zohledňovat v konkrétních opatřeních.“
Lipárův pragmatický přístup vyniká zejména ve srovnání s vyhrocenou veřejnou debatou o tomto tématu — viz třeba stejně starý rozhovor se zakladatelem Kulturní sféry Lukášem Viltem, který mluví bez obalu jazykem třídního boje o vykořisťování uměleckých profesí producenty.
Elaine Pofeldt, autorka knihy The Million-Dollar, One-Person Business, je jednou z opravdu originálních autorek o podnikání na volné noze, zvlášť pokud jde o vysokopříjmové freelancery.
Její nedávný článek pro Forbes 10 Niches Where Very Lean Businesses Are Making Big Money je toho dalším příkladem:
Elaine analyzovala statistická data v USA, aby identifikovala niky, kde mikropodnikatelům s maximálně čtyřmi zaměstnanci zbývá po vyplacení mezd nejvíce peněz. V článku uvádí desítku těch nejlukrativnějších. Ta zahrnuje třeba výrobu másla, alkoholu, nebo sirupů a koncentrátů.
Jasně, tohle asi nebudou zrovna práce snů pro spoustu lidí, ale po stránce peněz to může být (přinejmenším v Americe) očividně jiná písnička; a o to Elaine šlo.
Kdybyste si chtěli přidat na seznam další hodnotný zdroj o AI, Miloš a Senta Čermákovi právě rozjeli nový podcast nazvaný Inspiruj.se.
Týdně bude informovat o novinkách a zajímavostech kolem generativního AI — formou rozhovorů s lidmi, kteří ji používají.
„Upřímně řečeno mám větší obavu z toho, jak jsme nepřipraveni v oblasti kritického myšlení. Jak se necháváme oblbovat populisty a marketéry. Problém je v tom, že s AI to budou umět dělat ještě precizněji a lépe,“ říká v první epizodě Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, při které zároveň funguje startupový inkubátor, coworkingové centrum, hardwarová laboratoř i mediální dům.
PS: Pokud jste ho ještě neslyšeli, určitě si pusťte taky 5hodinový rozhovor s Milošem pro náš podcast Na volné noze — o novinařině, standupech a samozřejmě nástupu umělé inteligence.
Britský Vodafone jmenovitě doporučuje náš evropský katalog Freelacing.eu v novém článku s top tipy na budování týmu pro správu online profilů:
„Pro najímání freelancerů doporučujeme weby jako Upwork a Freelancing.eu“
Moc děkujeme za zviditelnění! 💙
Jste na volné noze a chcete udělat krok směrem do světa? Přidejte se na Freelancing.eu a prezentujte své služby klientům z celé Evropy.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.