Chůze podporuje kreativitu. Pro kreativce na volné noze (a kreativní práci obecně) tak má smysl zakomponovat procházky do pracovního režimu.
„Chůze otevírá volný tok nápadů a je jednoduchým a robustním řešením cílů zvyšování kreativity," vysvětluje vědecká práce Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking (Rozchoďte své nápady: Pozitivní vliv chůze na kreativní myšlení), kterou nedávno znovu vydala s užitečnými komentáři Fermatova knihovna:
Lidé si už dříve všímali, že chůze má zřejmě zvláštní vztah ke kreativitě. Filozof Friedrich Nietzsche napsal: „Všechny skutečně velké myšlenky vznikají při chůzi.“ Současný výzkum staví tyto postřehy na pevný základ. Čtyři studie ukazují, že chůze zlepšuje kreativní myšlení. Tento účinek není dán pouze zvýšenou percepční stimulací při pohybu v prostředí, ale spíše chůzí jako takovou. Ať už je člověk venku, nebo na chodícím pásu, chůze zlepšuje generování neotřelých a zároveň případných nápadů, a tento efekt se dokonce vztahuje i na to, když si lidé krátce poté k tvůrčí práci sednou.
Na webu ČTK vyšel krátký článek o šperkařce a drátenici Anně Benešové alias Monsterance — vítězce pražského kola soutěže Živnostník roku 2023.
„I takové tradiční řemesla, jako je drátování, lze úplně v klidu propagovat skrz různé moderní kanály a tím ho dále oživovat. V moment, kdy začnete před světem svoji práci skrývat, jste ve stagnaci, nikoliv v dalším růstovém nastavení, a sami sebe brzdíte.“
„Práci jsem si nakonec sama vymyslela, stvořila a sama si ji už od roku 2016 ladím tak, abych pořád měla dost času na rodinu i sama na sebe,“ říká Alice Kavková v rozhovoru pro server Podnikatel.cz, kde popisuje svou podnikatelskou cestu až k založení rodinného deskovkářství 4 Kavky — společně s manželem Martinem přináší na český trh originální deskové hry mj. z Japonska.
Vedle her Alice zmiňuje taky web Podnikavka, na kterém sdílí své zkušenosti z oblasti osobního rozvoje a zároveň nabízí podnikatelské balíčky — v rámci konzultací tak ostatním volnonožcům radí v oblastech, kde například sama udělala chybu.
„Už kdysi dávno jsem se rozhodla, že to budu sdílet a že budu ostatní lidi provázet na té cestě a řeknu jim, tam nechoď, tady pozor, teď se sehni, tady je závora, rozbiješ si hlavu a podobně.“
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Pokud si rádi držíte přehled v technologiích, určitě vám neuniklo, že světově známý magazín Wired má nově svou českou a slovenskou verzi. Zatím vychází online, tištěná podoba by měla následovat v příštím roce. Věnovat se bude nejen čistě technologickým tématům, ale i oblasti vědy nebo podnikání. Původní texty budou vycházet v češtině, slovenštině i angličtině.
„Náš region je plný mimořádně talentovaných lidí a pozoruhodných firem. Cílem české a slovenské edice časopisu Wired je přinášet globální pohled, podporovat propojení nejdynamičtějších místních lidí s neustále se měnící mezinárodní technologickou scénou a pozitivně ovlivňovat náš region,“ říká ke spuštění šéfredaktor Michal Kučera.
Vychází nový report Freelance Business na téma Where do freelancers find customers (Kde freelanceři nacházejí zákazníky), na kterém jsme spolupracovali s Freelancing.eu a tuctem dalších freelance komunit.
Výsledky nejsou statisticky reprezentativní pro celou freelance ekonomiku. Stačí ale na to, aby zpochybnily často omílané tvrzení o rostoucím významu freelance platforem v roli zprostředkovatele zakázek mezi jednotlivými freelancery a jejich klienty. Odpovědi od 434 freelancerů z 58 zemí naznačují, že význam online platforem coby zdroje zakázek na volné noze zůstává nízký. Hlavní zdroje byly, docela typicky, založeny na sociálních vazbách:
„Nízká angažovanost na platformách: Pouhých 14,7 % freelancerů získalo v posledním roce klienty prostřednictvím freelance platforem,“ uzavírá Elina Jutelyte ve výsledné zprávě. Vzhledem k tomu, že jen zlomek oněch ~15 % spoléhá na freelance platformy jako na svůj primární zdroj zakázek, jejich reálný tržní podíl bude ještě menší, potenciálně v jednotkách procent. To odpovídá předchozím průzkumům, z nichž některé shrnuje přednáška European Freelancers & Where to Find Them.
Další zajímavé závěry si můžete přečíst ve výsledné zprávě.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.