Můj první volný krok

9. září 2005 Tomáš Šimík, DiS.

Upřímná a otevřená praktická úvaha o zásadní životní volbě mezi jistotou a neznámem, o smysluplné práci a o svobodě jednat v souladu s vlastním přesvědčením a svědomím.

Co bylo

Od osmnácti jsem pracoval pro cizí firmu. Nacházel jsem v tomto životním stylu spoustu výhod. Pokud zrovna nebylo do čeho píchnout, měl jsem v pracovní době možnost věnovat se svým zájmům, převážně četbě. Měl jsem stálý plat. Měl jsem práci. Vydrželo mi to sedm let.

Změna

Pro neshody s vedením a neúspěch při prosazování vlastní koncepce práce jsem dal výpověď a zařadil se do evidence na pracovním úřadě. Po několika měsících, kdy jsem na práci neměl ani pomyšlení, bylo nutné zvážit, co dál.

Jistota

Při zpětném pohledu na svůj život jsem změnil na jistotu názor. Zatímco dříve pro mne představovala jistota stálého zaměstnání výhodu, dnes jsem již přesvědčen o tom, že nyní by se velice pravděpodobně stala zátěží. Tady je několik důvodů, proč si to myslím:

  • stálý příjem, který pravidelně (až na výjimky) chodí na účet, je velice malou motivací pro rozvíjení osobnosti
  • náplní velké části zaměstnání, které bych mohl se svou kvalifikací (střední škola) najít, je pracovní rutina vedoucí ke stereotypu
  • naplňování cílů, které stanovují jiní lidé a s nimiž ne vždy souhlasím, vede ke vnitřním konfliktům nebo ke konfliktům s nadřízenými
  • pocit volnosti získaný rozhodnutím stát na volné noze mi už nemůže nahradit žádná, jakkoli domněle výhodná jistota

Neznámo

Jak je všeobecně známo, neznámo nutí lidi k tomu, aby mobilizovali své síly a schopnosti. Tváří v tvář nejisté budoucnosti je okolnosti donutí k tomu, aby hledali ve skrytých zdrojích (tím nemyslím zdroje peněz). Jsou tlačeni k tomu, aby se poctivě učili a pracovali. Co je ale úplně nejdůležitější: pracuje-li člověk sám na sebe, přebírá plnou zodpovědnost za svůj život a za vše, co udělá. Tohle je k nezaplacení – stát se pánem vlastního života, nejen jeho části, té "po šichtě".

Volba

Z předchozích úvah je zřejmé, kterou z možností jsem volil. Proč jsem se tak ale nerozhodl dříve? Tématu, proč lidé dávají přednost menšímu, ale pravidelnému příjmu před příjmem větším, ale nepravidelným, se věnuje článek Kouzlo nezávislého podnikání na volné noze. Osobně si myslím, že největší překážkou, bránící lidem osamostatnit se, je nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti. Žít život omezený nedůvěrou v sebe je jako nikdy při řízení nezařadit pětku ze strachu, jestli v takové rychlosti auto ještě uřídím. Problém je v tom, že v takovém případě mě může přesvědčit instruktor v autoškole, že se mýlím a že by byla škoda nevyužít plný potenciál řazení, ale v běžném životě je takových rádců málo. Proto je dobré mít kolem sebe lidi, kteří jsou v některém ohledu před vámi.

Co bude?

Vykročil jsem do neznáma a mám z toho radost. Jestli se mi podaří to, oč usiluji, nevím. Myslím si ale, že nemám co ztratit. I kdybych v oboru, který jsem si vybral, nakonec neuspěl, zkušenosti, které získám, mi zůstanou. Postoje a návyky člověka na volné noze jsou samy o sobě dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí a určitě i dobrým kapitálem do budoucnosti.

Sdílejte
a diskutujte

Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí