Jaké byly začátky Fakturoidu? Jan Korbel a Lukáš Konarovský vypráví o rozjezdu, milnících, ale taky budoucnosti svého nástroje, který dnes pro online fakturaci využívají tisíce freelancerů.
„O vánočních svátcích 2008 jsme začali Fakturoid tvořit, v srpnu už jsme o tom dali veřejně vědět a přesně na Štědrý den 2009 jsme ho spustili. Ukázalo se, že jsme na trh přišli ještě relativně brzy. Růst byl ze zpětného pohledu vlastně pomalý, ačkoli jsme první roky zvyšovali obrat o víc než 100 % ročně. Ale pro představu, v prvním roce (2010) jsme měli obrat 46.000 Kč. Ne měsíčně. Za rok.“
Hezký začátek týdne! Krátce před Velikonocemi vyšly výsledky každoročního průzkumu Freelancer Study 2025, kterého se účastní zejména muži (84 %) s VŠ vzděláním (81 %) ze 73 zemí (95 % Evropa) a převážně technických a manažerských profesí (85 %). Jde tedy o poměrně úzký, ale zato hlubší pohled do podnikání 3.571 freelancerů, kterým se evidentně docela daří:
Do výsledného reportu přispělo také 16 expertů na freelancing z celého světa, včetně Roberta Vlacha. Pro srovnání mrkněte na výsledky našeho loňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, do kterého se naopak zapojilo o něco více žen než mužů.
„Za svých 11 podnikatelských let jsem zaplatil za používání online nástrojů zatím přesně 0 Kč. Ne, není to chyba, opravdu nulu,“ prozrazuje digitální konzultant, designér a Notion expert z Pardubic, Dála Musil hned v úvodu svého článku se všeříkajícím názvem Jak podnikat a neplatit měsíčně nic za aplikace. Předává v něm tipy, které ocení zejména začínající a šetřiví freelanceři.
Praktický tip pro drobné prodejce z našeho nedávného setkání Na volné noze Na cestě v Brně. Aplikace Cvak umožňuje přijímat bezhotovostní platby i bez terminálu — platba probíhá jednoduše přiložením mobilu k NFC kartě, která je s aplikací spárovaná, nebo načtením QR kódu.
Gazetisto je další z platforem, kde si můžete jako tvůrci obsahu budovat komunitu platících přispěvatelů. Podobná je např. populární zahraniční službě Substack, kterou využívají hlavně píšící autoři, a vedle placených newsletterů/článků umožňuje sdílet i podcasty.
Stejně jako v případě Pickey nebo HeroHero jde mimochodem o českou službu — stojí za ní trojice Michal Půr, Martin Malý a Vladimír Piskáček.
Platební terminál SumUp poslední dobou trenduje mezi prodejci na akcích — dobrý tip např. pro rukodělné tvůrce, kteří vyrážejí na trhy a hledají jednoduché řešení pro přijímání plateb. Je kompatibilní s telefony a tablety (iOS i Android), má NFC pro bezkontaktní platby a dá se jednoduše připojit přes Bluetooth.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.