State of Independence in America 2023

27. prosince 2023

Průzkum MBO Partners State of Independence in America přináší každoročně hodnotný (statisticky reprezentativní) pohled na stav freelance ekonomiky v USA. Letošní výsledky jsou mimořádně přínosné a celý report stojí za přečtení. Nejzajímavější zjištění:

 • Freelance ekonomika v USA nadále výrazně roste. Spouštěčem byla pandemie covidu, ale nastolený trend přetrvává a v některých ohledech dokonce sílí. Místo očekávaného „jojo“ efektu s návratem k normálu tak přibývá lidí, kteří pracují na volné noze příležitostně i naplno.
 • Většina freelancerů nemá obavy z toho, že by jejich práci v dohledné době nahradila umělá inteligence a naopak nové AI nástroje zkoumají a používají (71 %).
 • Se stagnací se naopak potýká zapojení freelancerů do tzv. ekonomiky tvůrců, kde očividně chybí něco jako „střední třída“ výdělků mezi úspěšnými tvůrci/influencery a nízkopříjmovým dnem. Distribuce příjmů je tedy jiná než v podnikání na volné noze a (jak už jsme psali dříve) více připomíná showbyznys než freelancing.

Poznámka stranou: Jiný průzkum Freelance Forward, za kterým stojí Upwork, letos už ani samostatně nesdílíme, protože jeho kvalita šla rapidně dolů, stejně jako míra podrobností zveřejněných výsledků.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Daňové slevy a odpočty

Michal Hron a Petr Kučera připravili na Finmagu velký přehled daňových slev a odpočtů.

„Doba, kdy je potřeba přiznat daně z příjmů za rok 2023, se neúprosně blíží. Je proto čas se podívat na možnosti, jak si daně snížit a neplatit zbytečně moc. Využít můžete odečitatelné položky i slevy na dani. Letos naposledy lze uplatnit například takzvané školkovné.“

V závěru článku pak přidávají praktickou kalkulačku, pomocí které si po zadání všech odpočtů a slev můžete spočítat, jaká daňová povinnost (nebo bonus) vás letos čeká.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

11 newsletterových lekcí

Martin Kavka v nejnovější epizodě Tvůrcastu sdílí 11 lekcí, které oceníte, pokud sami vlastní newsletter rozesíláte (nebo to máte v plánu). Martinovy tipy vychází mj. z jeho úspěšného projektu Newslettery.cz — měsíčního newsletteru o newsletterech, který vydává už skoro čtyři roky.

„Poskytuj hodnotu, buduj vztah. O nic jiného než o vytváření dobrých vztahů v newsletteru nejde. Pište ho nejlépe jak dokážete, protože pověst máte jenom jednu. Roky ji budujete, během chvilky zničíte,“ říká Martin v jedné z lekcí.

Tady je dalších 10:

 • Bez e-mailového seznamu ven nelez
 • Promysli, co od newsletteru chceš
 • Piš hlavně pro sebe
 • Nepotřebuješ velký seznam, aby to fungovalo
 • Netuň jenom předmět, je toho víc
 • Dávej celý newsletter do e-mailu
 • Nech svůj newsletter, aby byl jako ty
 • Poznej své čtenáře osobně
 • Vytvoř si zeď lásky, čéče!
 • Žádný tajný recept není

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Freelancer Study 2024

Mezinárodní platforma Freelancemap letos opět připravuje výborný průzkum Freelancer Study, ve kterém mapuje podnikání volnonožců především v rámci EU. Pokud vám nevadí angličtina, můžete se zapojit i vy.

Otázky jsou rozdělené do několika okruhů a zaměřují se např. na důvody, proč jste začali podnikat, způsob získávání zakázek, využití AI při práci nebo výzvy, jakým dnes freelanceři čelí. Vyplnění zabere jen pár minut.

Hlavní závěry pak zveřejníme i v našich novinkách. Výsledky loňského průzkumu si můžete prohlédnout zde.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Čtvrtstoletí na volné noze

Američan Matthew Fenton pracuje jako nezávislý konzultant od roku 1997 a mj. o tom píše přínosný blog Winning Solo.

Svých prvních 25 let na volné noze shrnul před časem do obsáhlého článku, ve kterém rekapituluje své největší omyly i zásahy do černého.

Obecně klade velký důraz na dlouhou hru, budování dobrého jména a zdůrazňuje, že práci na volné noze nikdy nebral jako něco dočasného, přechodného či na zkoušku:

„Nikdy jsem nebral [podnikání] na lehkou váhu. »Fake it 'til you make it« je jeden z největších nesmyslů, které nám vnucují prodavači osobních značek. V sázce je naše reputace. Stejně tak investice našich klientů. Zkušení lidé poznají fake na míli daleko.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Fuckupy Honzy Barboříka

Marketér a tvůrce webů Jan Barbořík se před koncem roku v článku podělil o fuckupy, kterými si v rámci podnikání na volné noze prošel.

Jak sám hned v úvodu píše, při vzpomínání se dostal ke dvěma druhům. Tím prvním byly chyby, které pramenily z nezkušenosti nebo špatného plánování, druhý typ fuckupů pak vyplynul ze špatného výběru spolupracovníků či klientů. V závěru každého případu Honza přidává i ponaučení, které si z konkrétní situace odnesl.

„Vždy, když čtu nějaký příspěvek nebo poslouchám rozhovor o fuckupech, smekám pomyslný klobouk před kuráží zveřejnit i své neúspěchy. Čtu a poslouchám fuckupy rád – ne kvůli škodolibé radosti z cizích problémů, ale jako součást učení se toho, co všechno se může přihodit.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí