Vyhoření není černé a bílé, píše v článku pro BBC Kate Morgan a upozorňuje na to, že mnoho lidí používá vyhoření jako synonymum pro únavu, přestože je mezi oběma stavy velký rozdíl. V textu mj. přibližuje vědeckou definici MBI, která syndrom vyhoření hodnotí na základě tří kritérií: vyčerpání nebo celkový nedostatek energie, pocity cynismu nebo negativity vůči práci a snížená efektivita či úspěch v práci. Vyhoření nastává tehdy, pokud u všech tří oblastí dosáhnete negativního skóre.
„Podle těchto kritérií mnoho lidí, kteří si myslí, že vyhořeli, to skutečně nezažili. Neznamená to, že se takovému stavu neblíží. Pochopení toho, jak vyhoření skutečně měřit, nám ale může pomoci změnit kurz dříve, než bude příliš pozdě.“
Server Podnikatel.cz přináší v článku pokračování kauzy online tržiště Temu a jeho vlivu na podnikání mj. některých freelancerů, kterou před pár týdny na svém blogu otevřela naše členka Alice Kavková.
Vzdělávací platforma Holky z byznysu, za kterou stojí mj. Aneta Martinek, spustila průzkum Ženy a podnikání. Jeho cílem je zmapovat situaci žen podnikatelek v Česku, zjistit, co je motivuje začít a jakým výzvám čelí. Pokud se chcete zapojit, dotazník najdete tady.
Osvětový web Posviť si se rozšířil o novou část otázek „Spokojenější na volné noze“, které zpracoval Robert Vlach ve spolupráci s Michelle Losekoot, která za celým projektem stojí. V pracovním listu, který si můžete zdarma stáhnout a vyplnit, najdete pečlivě vybrané otázky pro zamyšlení nad vlastním podnikáním — pohledem člověka, odborníka a podnikatele. Některé z nich můžete znát i z našich pravidelných Otázek týdne.
„Podnikání na volné noze představuje poměrně náročnou kombinaci tří svébytných rolí: člověk – odborník – podnikatel. Stačí dlouhodobě zanedbat jednu z nich a snadno ohrozíš i ty ostatní, o celku ani nemluvě! Posviť si teď na všechny tři oblasti a třeba tě to přivede k podnikatelskému (p)osvícení – kdo ví?“
Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.
Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).
A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.