3. května 2021
Vyhoření není černé a bílé, píše v článku pro BBC Kate Morgan a upozorňuje na to, že mnoho lidí používá vyhoření jako synonymum pro únavu, přestože je mezi oběma stavy velký rozdíl. V textu mj. přibližuje vědeckou definici MBI, která syndrom vyhoření hodnotí na základě tří kritérií: vyčerpání nebo celkový nedostatek energie, pocity cynismu nebo negativity vůči práci a snížená efektivita či úspěch v práci. Vyhoření nastává tehdy, pokud u všech tří oblastí dosáhnete negativního skóre.
„Podle těchto kritérií mnoho lidí, kteří si myslí, že vyhořeli, to skutečně nezažili. Neznamená to, že se takovému stavu neblíží. Pochopení toho, jak vyhoření skutečně měřit, nám ale může pomoci změnit kurz dříve, než bude příliš pozdě.“
Podobné novinky
Výběr ze světa #49 z 2024
- The tricky task of discussing your freelancer rates with clients — Diskuse o sazbách s klienty může být někdy skličující, ale jak Lizzie Davey v článku zdůrazňuje, klíčem k úspěchu je sebedůvěra: Pravidelně se svou cenou pracujte, odrážejte v ní svou hodnotu a profesní růst a nikdy se nepodceňujte.
- Be FreelanceAF course — Adam Faulkner se rozhodl uvolnit zdarma svůj online kurz o podnikání; stačí použít kód FREEAF. Kurz se skládá ze šesti modulů, ve kterých Adam postupně prochází různé aspekty rozjezdu vlastního byznysu od rozvoje podnikatelského myšlení až po tvorbu cen.
- Making a marketer 2 — Tým Marketing Festivalu natočil pokračování svého dokumentu Making a Marketer. Ve videu se věnují aktuálním otázkám a výzvám marketingu, ke kterým se vyjadřují oborové osobnosti jako Byron Sharp, Mark Ritson nebo Steffen Saemann. Zdarma si celý dokument můžete pustit na YouTube i s českými titulky.
- Global workforce of the future, zpráva společnosti Adecco, která provedla průzkum mezi 35 000 zaměstnanci ve 27 zemích, nabízí cenné poznatky i pro lidi na volné noze. Jak studie ukazuje, flexibilita zůstává hlavní prioritou, ale mnoho společností se stále potýká s její úspěšnou implementací. Rostoucí poptávka po zvyšování kvalifikace, zejména v oblasti AI a technologií, podtrhuje potřebu freelancerů udržet si konkurenceschopnost neustálým zvyšováním svých dovedností. Report zdůrazňuje taky transformační roli umělé inteligence při zvyšování produktivity, což volnonožcům otevírá nové příležitosti k osvojení nástrojů, které zvyšují kreativitu a efektivitu.
- Essentials: Using science to optimize sleep, learning & metabolism — Andrew D. Huberman pokračuje ve svém krátkém podcastu a tentokrát odpovídá na nejčastější otázky týkající se kvalitního spánku, učení nebo optimálního času pro cvičení a jídlo.
Výběr ze světa #48 z 2024
- Essentials: Master your sleep & be more alert when awake, podcast Andrew D. Hubermana — Nový krátký formát Andrewova podcastu se vrací k dříve probíraným tématům a v přibližně 30 minutách shrnuje klíčové poznatky. V této epizodě sdílí zásadní tipy týkající se spánku, což je (nejen) pro volnonožce důležitá oblast.
- How to find your vision again, od naší členky Madly Čevelové — Cítíte se v podnikání zaseknutí a bez motivace? Může to být proto, že jste dosáhli své vize a nemáte novou. Jak Madla zmiňuje, už samotný fakt, že máme vizi, nás naplňuje klidem a radostí. Doporučení, jak jít naproti té další, sdílí v článku. Článek vyšel i v češtině.
- Freelancers, be an investment, not an expense — Jste pro své klienty spíš výdaj, nebo investice? Austin L. Church v článku otevírá důležité téma, jak mohou volnonožci změnit způsob, jakým je klienti vnímají; pro zajištění lepších příležitostí a tvorbu dlouhodobých partnerství.
- The pricing paradox — Sarah Duran shrnuje poznatky z dalšího online setkání Future is Freelance Forums, jehož tématem byla cenotvorba.
- What kind of solopreneur are you? z webu IMMA Collective — Porozumění tomu, jak vaši klienti přistupují k řešení problémů, vám pomůže lépe komunikovat a budovat vzájemnou důvěru.
- Balancing multiple gigs: How to manage your time as a freelancer, z webu Millo — Žonglování s několika zakázkami najednou nemusí nutně vést k vyhoření. Tento článek nabízí praktické strategie pro efektivní řízení času a stanovení priorit, abyste se vyhnuli vyčerpání a zvládli udržet zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Vliv Temu na podnikatele
Server Podnikatel.cz přináší v článku pokračování kauzy online tržiště Temu a jeho vlivu na podnikání mj. některých freelancerů, kterou před pár týdny na svém blogu otevřela naše členka Alice Kavková.
Spokojenější na volné noze
Osvětový web Posviť si se rozšířil o novou část otázek „Spokojenější na volné noze“, které zpracoval Robert Vlach ve spolupráci s Michelle Losekoot, která za celým projektem stojí. V pracovním listu, který si můžete zdarma stáhnout a vyplnit, najdete pečlivě vybrané otázky pro zamyšlení nad vlastním podnikáním — pohledem člověka, odborníka a podnikatele. Některé z nich můžete znát i z našich pravidelných Otázek týdne.
„Podnikání na volné noze představuje poměrně náročnou kombinaci tří svébytných rolí: člověk – odborník – podnikatel. Stačí dlouhodobě zanedbat jednu z nich a snadno ohrozíš i ty ostatní, o celku ani nemluvě! Posviť si teď na všechny tři oblasti a třeba tě to přivede k podnikatelskému (p)osvícení – kdo ví?“
Duševní zdraví freelancerů
Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.
Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).
A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.