Chcete letos nějak vylepšit svůj pracovní režim? Andrew Huberman, profesor neurobiologie na Stanfordu a tvůrce vyhlášeného podcastu Huberman Lab, má pro vás tip na vysoce funkční rozvrh:
A samozřejmě jezte zdravě, hydratujte, buďte s lidmi a vyhýbejte se ztrátě energie, tj. nemíchejte různé stavy mysli napříč výše uvedenými kroky a praktikujte jejich funkční oddělování.
Každá fáze může mít samozřejmě různou délku trvání. Klíčové je naučit se skutečně zapínat a vypínat různé režimy myšlení a jednání, přiměřeně nejrůznějším nárokům každodenního života. Není nic horšího než někdo, kdo se neumí přepnout.
Zdravé stravování a pohyb mají zásadní vliv na energii, soustředění, odolnost vůči stresu i řadu dalších zdravotních aspektů, které jsou nejen pro nás volnonožce zásadní. A právě tato témata přiblížil v podcastu Proti proudu Lukáš Roubík z Institutu moderní výživy. S moderátorem Danem Tržilem mluvil např. o tom, jak skutečně funguje hubnutí, proč je chůze ideální start pro nesportovce, nebo jak hledat vnitřní motivaci.
„Jako první pohyb pro někoho, kdo doteď nic nedělal, bych doporučil chůzi — začít chodit na krátké procházky a postupně je prodlužovat, dávat si je častěji.“
„Nejraději mám příběhy o změně charakteru. Je to jedna z nejsilnějších příběhových struktur, která nám ukazuje, že stojí za to překonávat překážky a bojovat,“ říká v podcastu Poslouchej mě náš člen, lektor tvůrčího psaní René Nekuda.
S moderátorkou Ivou Hadj Moussa rozebírá právě sílu příběhů a jak mohou formovat nejen naše životy, ale i společnost.
„Všichni si pamatujeme, jak jsme se jako děti bavili tak, až jsme zapomínali jíst nebo spát. Věřím, že si tento přístup můžeme zachovat i v dospělosti,“ říkal japonský lékař a expert na dlouhověkost Šigeaki Hinohara.
Sám se dožil úctyhodných 105 let a i když jsme jeho 6 rad pro dlouhý život už kdysi sdíleli, vyplatí se připomenout:
Jestli plánujete do nového roku vykročit s předsevzetím větší péče o sebe a své tělo, pusťte si nedávný rozhovor se světově uznávaným fyzioterapeutem Michalem Novotným v podcastu Proti Proudu. Michal spolupracoval mj. se špičkovými sportovci jako Roger Federer nebo Rafael Nadal a je také autorem knihy Sport je bolest, kterou loni vydal Jan Melvil Publishing.
S moderátorem Danem Tržilem mluvil Michal např. o tom, jak na správnou rozcvičku před sportem, a jestli je potřeba, vysvětlil, co je klíčem k dlouhověkosti, a přiblížil taky, jak vypadá práce fyzioterapeuta.
Britská freelance komunita Leapers pořádá svůj pravidelný průzkum duševního zdraví lidí na volné noze. Zaměřuje se především na volnonožce ve Velké Británii, ale do dotazníku se běžně zapojují i profesionálové z dalších zemí. Skládá se ze 40 otázek a všechny odpovědi jsou zcela anonymní.
Na jejich webu najdete výsledky průzkumů z minulých let, stejně jako řadu článků, které se věnují např. tématům kolem spánku nebo jak řešit tzv. syndrom podvodníka.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.