Počínaje srpnem 2006 se výrazně zjednodušilo zakládání nových živností. Živnostenský úřad si nyní sám obstarává výpisy z rejstříku trestů společně s doklady o bezdlužnosti, takže žadatelé již tyto dokumenty nemusejí předkládat a mohou úřad rovněž požádat o zastoupení v ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně, sociálním a finančním úřadě. Celá registrace se tak dá vyřídit rychleji a v tomto článku se dále dočtete jak.
Následující text popisuje jednoduchým jazykem obecný postup při zakládání živností českými občany, který je aktuální k polovině srpna 2006. Veškeré situace, které mohou při zřizování živností nastat, do něj ovšem zahrnout nelze a proto se v případě jakýchkoliv nejasností či dotazů obraťte přímo na autora nebo následujte odkazy v textu.
Živnostenský úřad se musí předem ujistit o vaší bezúhonnosti. Potřebná potvrzení si buď obstará sám a nebo mu je dodáte vy sami, přičemž žádný z požadovaných tří dokumentů nesmí být starší než 3 měsíce:
K formuláři musíte rovněž přiložit kopii dokladu o uhrazení správního poplatku, který zaplatíte předem (na pokladně úřadu, složenkou, převodem) a to ve výši 1.000 Kč za každou jednotlivou živnost. U koncesovaných a průmyslově provozovaných živností (viz následující oddíl) je poplatek vyšší. V některých případech mohou být rovněž vyžadována další potvrzení.
Živnosti se dělí na dvě základní skupiny: koncesované a ohlašovací, přičemž ty ohlašovací ještě dále dělíme na řemeslné, vázané a volné. Na druhu živnosti závisí požadovaná úroveň odborné způsobilosti žadatele, který je povinen předložit doklady o této způsobilosti.
Až budete mít vše připraveno, zajděte na nejbližší živnostenský úřad v místě vašeho trvalého bydliště – bývá součástí městských a obecních úřadů, např. jako odbor živnostenského podnikání. Ohlášení živnosti podávejte nejlépe přímo na oficiálním formuláři, který je na úřadě volně k dispozici. Datum, od kterého podnikání zahájíte, si můžete vybrat. Vhodný je pro to třeba první den následujícího měsíce, zjednoduší se vám tím některé výpočty a ušetříte i na pojištění.
Po ověření dodržení všeobecných podmínek pro provozování živnosti a formální kontrole přihlášky je vám úřad do dvou týdnů od získání nebo předložení potřebných potvrzení povinen vystavit živnostenský list (lidově živnosťák) a s ním i velmi důležité identifikační číslo (zkráceně IČ, dříve IČO).
Tzv. ohlašovací povinnost vás zavazuje založení živnosti oznámit v místě vašeho trvalého bydliště na finančním úřadě (do 30-ti dnů), sociálním úřadě a zdravotní pojišťovně (do osmi pracovních dnů). O zastoupení v ohlašovací povinnosti můžete rovněž požádat živnostenský úřad jakožto Centrální registrační místo, nicméně z praktických důvodů je zatím výhodnější vyřídit tyto návštěvy osobně a nechat si na místě od úředníků poradit s vyplněním formulářů, stanovením výše pojistného apod. Živnostenský list a osobní doklady si vezměte samozřejmě s sebou.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.