Doporučení z první ruky

Mgr. Nika Krpešová — přadlena a tkadlena


Zobrazuji č. 1-10 z celkem 11 doporučení

S paní Nikou jsem se potkala na individuálním kurzu předení, který pro mě ochotně připravila. Dostalo se mi milého přijetí, vlídného zacházení a navíc jsem si ze své návštěvy odvezla znalost umění zpracování vlny. Paní Nika mě poučila o vlně, jejím získávání a uchovávání. Naučila jsem se vlnu česat a hlavně spřádat na kolovrátku a spředenou vlnu proměnit do úhledného klubíčka. Paní Nika je velmi trpělivá a klidná lektorka. Ochotně zodpověděla všechny mé zvídavé dotazy a podělila se se mnou o znalosti a vědomosti potřebné k správnému zvládnutí tak úžasné činnosti, jako je předení, za což jí velice děkuji. Všem zájemcům lačným po kouzelném umění spřádání vlny můžu paní Niku vřele doporučit!

Zuzana Brožová
referentka Kulturního centra Bílovec
kulturnicentrumbilovec.cz
Ing. Zuzana Bílková

Kdo si chce doma rozčesat ovčí vlnu, nemusí hned přistavět celou stodolu, aby si v ní mohl sestrojit několika tunový válcový stroj, jako máme my. Jde to pěkně i v malém, jen to chce asi větší dávku trpělivosti :-) Touto funkční miniaturou našeho obřího stroje nás ohromila Nika Krpešová na dni otevřených vrat na Ekofarmě Valaška, kde sama ručně vyrábí vlněné rukavice, čepice, svetry, šály, ponožky a dokonce i koberce. Nejúžasnější na tom všem je, že veškerá práce od ostříhání ovcí k hotovému výrobku probíhá pod její taktovkou přímo u nich na farmě.

Ing. Zuzana Bílková
majitelka tradiční beskydské manufaktury Besky na výrobu vlněných přikrývek a lůžkovin

Od Niky jsem si nechala utkat koberec. Výborná spolupráce. Každá nejasnost komunikovaná tak, aby byla co nejlépe naplněna má představa. Pokud se měnily podmínky, dělo se to s ohledem na proces a vždy to bylo náležitě odůvodněno. Měla jsem pocit, že Nika touto prací opravdu žije a věnuje se jí naplno. Máte-li přání i jiných barev než základních (v mém případě to byla starorůžová), Nika vám bude otevřená vyhovět. Osobně jsem s procesem i výsledkem naší spolupráce moc spokojená. Koberec zútulňuje prostor, hřeje a ladí s ostatními doplňky v interiéru. Navíc je lehounký, a tudíž vhodný i ke cvičení a meditaci. Jsem za tuto spolupráci moc vděčná.

Veronika Turýnová

Jedno květnové úterý do naší lesní školy zavítala žena, která spojila kus svého života s ovcemi. Povyprávěli jsme si příběh vlny a pustili se do jejího zpracovávání. Byl dostatek času, takže všichni stihli vlnu učesat i pracovat na kolovrátku, pomazlit se s ní a ocenit její hebkost, ale i dojít k uvědomění, kolik energie je třeba vynaložit. Nika byla velmi klidná a vnímavá, odpovídala na otázky dětí a bylo veselo jako za starých časů. Den byl pro nás velkým přínosem a minulý týden, když jsme na výpravě potkali stádo ovcí, děti se bavily o tom, že by je chtělo ostříhat:)

Lucie Czerná
pedagožka v lesní škole Bezinka
lkbezinka.cz

Letos jsem k narozeninám dostala kurz předení na kolovratu na Vaší farmě a popravdě řečeno to byl jeden z nejkrásnějších dárků, které jsem kdy dostala. Měla jsem velká očekávání, ale realita byla ještě lepší. Celý čas strávený u vás měl neuvěřitelně jiný rytmus. Zdálo se mi, že vše plyne přirozeně, pomalu a krásně. Když jsem pak doma sepisovala všechno, co jsi mi řekla o zpracovaní vlny a předení, abych to nezapomněla, zjistila jsem, že jsi mi toho řekla hodně, ale v tu chvíli jsem si vůbec nepřipadala přehlcena informacemi a všechny jsem přijímala s lehkostí. Pobyt u vás mě úplně nastartoval a kolovrátek teď má péči, kterou si zasloužil. Mám z něj radost a předení mě neuvěřitelně baví. Z celého srdce Ti děkuji za splnění mého snu a za Tvůj skvělý kurz :)

Míša Hermanová
kocyanovam@seznam.cz

Chtěla bych Vám moc poděkovat, za sebe i za celou naši rodinu, za to, že jsme měli možnost zavítat na Vaši farmu a za čas, který jste nám věnovala. Návštěva na Vaší farmě byl dárek k mým narozeninám, který jsem si vybrala, a celá rodina z toho byla nadšená stejně jako já. Já sama jsem se narodila na malé vesnici na Drahanské vysočině. Dětství jsem strávila pozorováním mojí stařenky, která stříhala staré hadry na tkaní koberců. Už jako 7letá jsem uměla plést nátepníčky, jak tomu stařenka říkala. Stařeček také nezůstával pozadu, každé jaro chodil do lesa na březové proutí a v zimě potom dělal metly. V té době jsem ani neměla tušení, že pro mě dělají něco, čemu se tady říká planting seeds. Zasazovali semínka svých vědomostí a ručních dovedností do mé dětské hlavičky. Dodnes jsem jim za to velmi vděčná. To jsou důvody, proč jsem ji Vás vybrala jako svůj dárek: Vy také zasazujete semínka - předáváte vše, co umíte, dalším generacím, a já si toho velmi vážím. Ještě jednou Vám děkuji za celé povídání o vlně od začátku až do konce. Přeji Vám hodně štěstí a zdaru ve Vaší práci a doufám, že se ještě někdy uvidíme!

Hana Bělohradová-Towns
Bainbridge, Georgia (USA)
hbtowns@gmail.com
Robert Vlach

Nika je klíčovou členkou podpůrného a realizačního týmu mého projektu Na volné noze (internetový portál nezávislých profesionálů). Do její kompetence spadá psaní netechnických prezentací a poskytování zákaznické podpory, přičemž mohu říci, že obě tyto činnosti zvládá velice dobře. Ovšem hlavním důvodem, proč jsem ji k tomuto projektu přizval, jsou její charakterové kvality a celková spolehlivost, o které si mohu u většiny jiných lidí nechat jen zdát. Bezvadně komunikuje, ovládá skvěle češtinu i slovenštinu, je inteligentní, sečtělá a iniciativní, pokud jde o připomínky a konstruktivní kritiku k naší společné práci. Přidaná hodnota, kterou vytváří ve všem, na co sáhne, je hodně vidět a má pro mne nezanedbatelný význam. Ať už se bude Nika nyní nebo v budoucnu věnovat čemukoli, bezesporu to bude stát za to!

Robert Vlach
podnikatelský poradce a provozovatel portálu Na volné noze

Vlna došla v pořádku, hned jsem udělala první klubíčko a pletu. Plete se velice příjemně. Jsem nadšená a moc děkuji.

Vlasta Hulmanová
hulmanova.v@seznam.cz

Niku velice dobře znám a za její pečlivost a kvalifikaci se mohu zaručit. Všechno, co dělá, dělá na 110 % a neznám nikoho, kdo by s ní měl jediný gram špatné zkušenosti. Jednoznačně doporučuji.

Ing. Aleš Drobek
překladatel anglického jazyka
blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drob… ales.drobek@gmail.com 732 220 898

Od Niky Krpešové jsem si objednala potní vlnu k vlastnímu předení. Balík došel rychle a v pořádku, po jeho rozbalení jsem jednoduše nadšená. Vlna je čistá, nezakrmená, ale hlavně úžasně jemná. Hned objednávám dalších 10 kg, získala jste ve mně stálou odběratelku!

Vladimíra Valešová
Sušice