Data a láska zvítězí. Tak by se daly shrnout nadšené ohlasy studentů Masarykovy univerzity na první český univerzitní kurz, který je seznámil s podnikáním na volné noze.
V Česku se nestává, že by významná univerzita připravila kurz podnikání na volné noze a pozvala do něj vyhlášené freelancery — tedy až do loňského roku, kdy právě takový předmět, nazvaný příznačně Od UČO k IČO, spustila Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. A jak ukázala pozdější rešerše Dana Šáchy, kurz je průkopnický rovněž v evropském měřítku.
Nyní máme k dispozici hodnocení studentů, proto se k tématu ještě jednou krátce vracím i zde na blogu, abych vám přiblížil to nejzajímavější z našich závěrů.
Seznam přednášejících prvního semestru byl impozantní: Daniel Gamrot na osobní produktivitu, Filip Dřímalka na profesionální IT, Lucie Strechová na týmovou spolupráci, Madla Čevelová na cenotvorbu, Michal Hanych na právní a ekonomické minimum, Broňa Sobotka na online, Michelle Losekoot na osobní marketing a Dita Přikrylová na osobní růst. Já jsem přednášel o finančním sebeřízení a připravil jsem také úvod do freelancingu, kterému předcházela debata, jejímiž hosty byli Maru Kortanová, Tamás Vígh a Markéta Rolincová.
Každý přednášející měl hodinu a půl online na stručné představení své cesty na volnou nohu, své hlavní téma a závěrečnou diskusi se studenty, která se obvykle protáhla. Studenti mají k dispozici videozáznamy všech přednášek a dostali také mou knihu Na volné noze, darem od Jan Melvil Publishing. Jitka Bartošová, která celý kurz společně s Laďkou Zbiejczuk Suchou připravila, se postarala o zachycení zpětné vazby studentů — před, po i během celého kurzu.
Předmětem zjišťování byla řada dílčích otázek, které nejspíš budeme letos publikovat ve společném odborném článku. To nejdůležitější však je, že kurz výrazně zlepšil sebehodnocení dovedností a schopností absolventů v oblastech týkajících se jednotlivých témat. Toto zlepšení mezi říjnem 2020, kdy kurz začínal, a prosincem 2020, kdy končil, bylo ještě výraznější u studentů, kteří nepodnikají:
Také celkové hodnocení kurzu bylo výborné u podnikajících i nepodnikajících studentů:
Úplně nejzajímavější pro nás přednášející pak byly nadšené ohlasy studentů, kterých je mnoho desítek na celý kurz i jednotlivé řečníky. Tady je malá ukázka:
„Díky za nejzajímavější předmět v mém rozvrhu.“
„Kurz byl naprosto perfektní, moc jsem si ho užila a jsem opravdu moc vděčná, že moje alma mater je otevřená i takovémuto vzdělávání. Díky těmto předmětům se ze mě stává dospělejší, vzdělanější, otevřenější a všestrannější člověk.“
„Ještě jednou díky moc za kurz. Jsem ráda, že zazněla i témata jako IT, právo apod. Byl to prostě komplexní balíček začínajícího podnikatele. Jsem taky ráda, že žádný z řečníků nemazal med kolem pusy. Častokrát zaznělo, že začátky jsou drsné, ale že to pak stojí za to :)“
„Opět, velmi děkuji za tento předmět. Mám pocit, že to je jeden z nejlepších kurzů, kterých se na MU účastním (a kterých jsem se účastnila). Velmi mě baví osobní zkušenosti přednášejících, vhled dlouholetých profesionálů a výběr přednášejících. Velmi děkuji!“
„Skvělý kurz a oceňuji nápad, děkuju za něj! Doufám, že se přidám k lidem na volné noze.“
„Děkuji za organizaci a skvělé moderování přednášek spolu s diskuzemi. Věřím, že za celým kurzem muselo být strašně moc práce. A ještě jeden palec nahoru za výběr názvu kurzu!“
„Kurz byl vcelku naprosto skvělý, úžasná organizace a milá atmosféra. Děkuji za knihu od Roberta Vlacha. Všechny pondělky pro mě byly velmi přínosné a motivující.“
„Zde bych vám chtěl poděkovat za jedinečnou a originální možnost dozvědět se doopravdy něco, co mě zajímá a má hodnotu. Jde opravdu snad o jeden z mála předmětů, který jedinci k něčemu je :) Díky!“
„Kurz byl super, jsem hrozně ráda, že se MU poslední dobou snaží zařadit do svého inventáře i praktické předměty (ať už celouniverzitní nebo určené pedagogům a doktorandům). Škoda, že se s tím nezačalo v době, kdy jsem po státnicích stála na svém kariérním rozcestí :D Děkuju všem organizátorům!“
„Přednášky a přednášející byli skvělí. Líbí se mi, jak byl kurz koncipovaný. Témata byla zajímavá. Velmi přínosný kurz.“
„Mně to přišlo naprosto perfektní, jsem nadšená! :) Hodně jsem si toho odnesla, v mnohém mě to posunulo. Chtěla bych ocenit velmi profesionální a příjemnou organizaci kurzu — vždy jsem věděla, co mám dělat, což paradoxně o mnoha vysokoškolských kurzech říct nemohu. Držím palce do dalších běhů a ráda budu doporučovat dál!“
„DĚKUJI ZA MOŽNOST ABSOLVOVAT TAKOVÝ PŘEDMĚT!“
„Velice oceňuji, že se v tomto předmětu objevují lidé z praxe a ne teoretičtí řečníci. Je vidět, že si podobnými problémy prošli buď sami nebo se s nimi setkávají dennodenně v jejich povolání. Na přednáškách se mi vždy líbí osobní lidský přístup a obyčejné lidské a pochopitelné pojmenovávání věcí a problémů, což tato přednášková série naprosto splnila. Žádné zdlouhavé řeči o osobní kariéře, ale rovnou k věci. Moc děkuji, že se mohu zúčastnit toho předmětu a přednášek. Bezesporu je to jeden z nejlepších a nejužitečnějších předmětů za mé studium vůbec (a tím myslím od školky, haha). Díky!“
„Krásný dobrý den, chtěla bych vám velmi poděkovat za skvělý předmět, který jste pro nás připravili. Moc jsem si ho užila! S každou přednáškou jsem žasla nad skladbou a výběrem úžasných přednášejících. Mám pocit, že jste nám připravili nádherný koktejl zkušeností, praxe a inspirace. Jsem vám za to moc vděčná!“
„Chci vám velmi poděkovat, že takovýto předmět vznikl a jsem moc rád, že jsem se do něj dostal :)“
Poslední uvedené hodnocení nejspíš naráží na fakt, že kurz Od UČO k IČO se zcela zaplnil díky univerzitní šeptandě. Totéž platí i pro opakování, které startuje už 3. března 2021 debatou s přednášejícími předchozího semestru, následovanou novými řečníky na jednotlivá témata. Celý kurz navíc přechází z KISKu a Filozofické fakulty na celouniverzitní úroveň, kde bude nově dostupný všem studentům Masarykovy univerzity.
Kurz Od UČO k IČO považuji již nyní za jeden z milníků rozvoje podnikání na volné noze v Česku. Vedle podnikání firem a startupů byl freelancing dosud na univerzitní půdě zastoupen jen sporadicky, přestože spousta absolventů vysokých škol míří právě na volnou nohu. Výjimečnost kurzu v evropském měřítku navíc ilustruje pokročilost celé české freelance ekonomiky.
Výborné hodnocení i ohlasy účastníků kurzu vypovídají o tom, jak moc je pro ně freelancing zajímavý a že zvolený formát dobře funguje. Studenti chtějí slyšet špičkové odborníky z praxe a zároveň pochopit jejich osobní cestu k podnikání. Dostatečně pestrým výběrem přednášejících tak lze předat velmi plastickou představu toho, jak různorodé může podnikání na volné noze být.
Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat Laďce Zbiejczuk Suché, Petrovi Škyříkovi a Jitce Bartošové, kteří mě k tvorbě tohoto kurzu přizvali, a všem řečníkům prvního semestru i těch následujících. Bylo a je mi velkou ctí se na tomto projektu podílet.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.