Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Evropské univerzity freelancerům

Evropské univerzity freelancerům

21. 12. 2020, napsal Ing. Daniel Šácha

Prošli jsme weby více než 150 předních evropských univerzit a přinášíme unikátní přehled dvou desítek aktivit, jimiž se snaží podporovat freelancery a podnikání na volné noze.

Evropské univerzity freelancerům
ilustrace Radek Zmítko

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity letos 5. října spustila ve spolupráci s Robertem Vlachem a předními českými nezávislými profesionály semestrální kurz Od UČO k IČO coby zřejmě historicky první kurz o freelancingu na přední české univerzitě.

Po zveřejnění článku, kterým jsme o tomto průkopnickém programu informoval, jsme dostali několik zpráv ze zahraničí v tom smyslu, že počin Masarykovy univerzity je dost možná ojedinělý i v širším evropském kontextu. A protože to i nás samotné zajímalo, rozhodli jsme se zpracovat následující rešerši evropských univerzitních programů zaměřených na podporu podnikání na volné noze — a dát stručný přehled výsledků k dispozici veřejně všem.

Možná výsledky rešerše pomohou školám, které budou chtít příklad Masarykovy univerzity následovat a zároveň svůj vlastní program obohatit inspirací ze zahraničí.

Výsledky rešerše

Na většině univerzit, které nabízí ekonomické vzdělání, se obvykle v nějaké formě setkáte s kurzy zaměřenými na podnikání obecně. Kdo koneckonců někdy nesnil o založení úspěšné firmy. Vyhledat podobně laděný předmět proto není nijak složité. Jenže jakmile svou pozornost přesunete směrem k freelancingu, výsledky hledání značně prořídnou.

Není to přitom tak, že by univerzity tento termín nepoužívaly nebo ho snad vůbec neznaly. Když už ale s freelancigem pracují, je to primárně ve výpisu kariérních uplatnění, v příbězích úspěšných absolventů, v novinkách ze světa podnikání na školním blogu, nebo v medailoncích vyučujících. Školy podle všeho vnímají dráhu samostatného profesionála jako legitimní kariérní cestu, znalosti si ale studenti ve většině případů musí obstarat sami.

Několik univerzit, které jdou v informování studentů o krok dál, ale přesto najít lze. Často ve spolupráci s kariérními centry nabízí pro zájemce tematické přednášky a workshopy. Některé události jsou opravdu krátké, jednorázové, jindy jde o týdenní nebo rovnou měsíční akci, která se opakuje rok za rokem. Tady je přehled těch nejvýraznějších:

Jak můžete vidět, většina událostí je z období zhruba posledních dvou let, některé proběhly teprve nedávno, jiné se dokonce teprve chystají. Při hledání jsem ale narazil i na připomínky kurzů, které proběhly ještě v době, kdy se u nás o freelancingu na univerzitách tolik nemluvilo — takovým příkladem je třeba otevřený kurz věnovaný freelance tržištím, který na univerzitě Carlose III. ve španělském Madridu proběhl už v roce 2013.

Podnikatelé z hrabství Bristol

Vedle těchto spíše krátkodobých akcí, pomohla rešerše najít i několik kurzů, které se více podobají programu Od UČO k IČO Masarykovy univerzity. Svým zaměřením a rozsahem se dá ale přímo srovnávat pouze jeden — Your Future in Freelancing neboli Vaše budoucnost ve freelancingu na Západoanglické univerzitě v Bristolu. Začal dokonce ve stejném období jako ten v Brně, jen o 10 dnů později, tedy 15. října 2020. Ve svém popisu uvádí: „Naším cílem je produkovat absolventy, kteří mají takové myšlení a dovednosti, aby vyčnívali z davu — takové, kteří se nebojí myslet a jednat jinak.“

Kurz je navržen tak, aby studentům pomohl postavit se na vlastní (volné) nohy, rozvíjet se jako freelanceři a zdokonalovat své dovednosti. V rámci zhruba 10 workshopů prochází zájemci od úvodní otázky, jestli se dá vůbec uživit tím, co rádi dělají, přes osobní marketing a cenotvorbu až po vyjednávání. Vždy jednou týdně a za účasti profesionálů z praxe, kteří sdílejí své poznatky.

Ostatní zmíněné kurzy na dalších evropských univerzitách jsou sice podobně rozsáhlé a někdy i delší, téměř výhradně se ale zaměřují na specifickou oblast freelancingu v žurnalistice:

Dále by se sem dal zařadit i kurz finské Aalto University nazvaný Art, Life & Entrepreneurship: A User’s Guide, který odstartoval na podzim 2020. Není sice jednoznačně zacílený na freelancing, v popisu ale uvádí, že je zvláště důležitý pro studenty kreativních oborů, kteří chtějí pokračovat ve freelancingu a rozvíjet vlastní projekty.

Za větší podporu studentů

Podle rešerše to vypadá, že semestrální kurz Od UČO k IČO na Masarykově univerzitě je svým rozsahem skutečně poměrně ojedinělý i v evropském měřítku. Jediný podobně rozsáhlý program nalezený touto rešerší nabízí Západoanglická univerzita v Bristolu (Your Future In Freelancing).

Přestože nabídka kurzů a workshopů věnovaných freelancingu není zatím mezi evropskými univerzitami tak široká a pestrá, je patrné, že řada škol rostoucí zájem o podnikání na volné noze vnímá a jde mu svým programem naproti, třebaže pozvolna. Například už v roce 2015 v Británii proběhl průzkum mezi 1000 čerstvými absolventy, který mj. ukázal, že by si studenti přáli větší podporu a diskutování témat spojených s freelancingem coby kariérní volbou. Jejich přání se, zdá se, postupně plní, a úvahy o tom, že by měl freelancing na školách dostat (větší) prostor, se objevují i v dalších zemích.

Moje rešerše probíhala v listopadu a prosinci 2020 a pokryla zhruba 150 předních evropských univerzit, ať už přímo či prostřednictvím webového vyhledávání. Nezahrnula tedy zdaleka všechny evropské univerzity, stejně jako ty části univerzitních webů, které nejsou pro veřejnost dostupné. Proto je možné, že některé starší nebo hůře dohledatelné počiny rešerše nezachytila. Za případné tipy k doplnění budeme velmi rádi, Dan Šácha

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach a Ing. Daniel Šácha Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS