Masarykova univerzita: Od UČO k IČO

29. září 2020 Robert Vlach

Startuje první český univerzitní kurz, který studenty seznámí s podnikáním na volné noze.

Masarykova univerzita: Od UČO k IČO
ilustrace Radek Zmítko

Přesně před půl rokem mě oslovili Laďka Zbiejczuk Suchá, Ph.D.KISKuPhDr. Petr Škyřík, Ph.D. coby proděkan pro rozvoj studijních programů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF), jestli bych jim pomohl s vytvořením nového kurzu na podporu podnikání studentů.

V té době už měli hotovou rešerši podobných kurzů u nás i v zahraničí, ale zároveň chtěli jít vlastní cestou. Ze zkušenosti totiž věděli, že absolventi Filozofické fakulty míří častěji než z jiných fakult na volnou nohu a živí je tak mj. vědomosti a dovednosti, které na škole získali — od publicistiky a psaní, přes dotazování a průzkumy, až po překlady a tlumočení cizích jazyků.

Nedostatečné přípravy studentů vysokých škol na osobní podnikání jsem si už léta vědom, proto jsem Laďčinu a Petrovu nabídku ochotně přijal. Výsledkem naší spolupráce, a hlavně jejich týmové práce, je pilotní semestrální kurz Od UČO k IČO (UČO = univerzitní číslo osoby). Startuje už v pondělí 5. října debatou s pozvanými freelancery a bude probíhat kompletně online.

Bude to zřejmě historicky první kurz o freelancingu na přední české univerzitě. Navíc je od základů postaven tak, že reflektuje odlišnosti v podnikání freelancerů, ale zároveň zahrnuje i část, která se dotýká podnikání startupů a firem.

Studenti se s podnikáním seznámí podobně, jako to v praxi dělá většina freelancerů, tedy osobním kontaktem se zkušenějšími profesionály. Na programu je tedy 10 online přenosů s předními českými freelancery i závěrečný workshop formou týmového projektu, který završí celý semestr nástinem jiných přístupů k podnikání. A vydavatelství Jan Melvil studentům pilotního kurzu věnuje zdarma 60 výtisků mé knihy Na volné noze pro další samostudium.

Osnova se skládá z témat, které většina freelancerů v podnikání nejvíc řeší:

  • Freelancing a vykročení na volnou nohu
  • Osobní produktivita
  • Profesionální IT
  • Týmová spolupráce
  • Cenotvorba
  • Obchodní vyjednávání
  • Online
  • Osobní marketing
  • Finanční sebeřízení
  • Profesní růst

Každý host shrne na úvod svůj profesní příběh či cestu na volnou nohu (která je u každého jiná) a dál představí dané téma, kterému se věnuje buď profesně, nebo je má ve svém byznysu velmi dobře zvládnuté.

Společným jmenovatelem všech přednášejících je samozřejmě kvalita a dobré jméno. Velký důraz jsme ale kladli i na diverzitu v předvýběru hostů, aby byli zastoupeni ženy i muži, absolventi i neabsolventi MU, mladší i starší (různé kohorty), různé profese (oborově blízké i vzdálené MUNI), méně známí experti i oborové celebrity, aktivní v tuzemsku i zahraničí (případně našinci i cizinci), pracující hlavou i rukama (řemesla), klasičtí nezávislí profesionálové i jiní freelanceři (např. kontraktoři s jedním velkým klientem i tzv. freelance business owners).

Konkrétní výběr hostů se odvíjí od toho, kdo je v daném termínu zrovna volný, ale pokud se kurz bude opakovat, lze jednoduše udržet vysokou pestrost přednášejících. A to je u podnikání na volné noze, které se vyznačuje mnoha osobitými i oborovými zvláštnostmi, obzvlášť prospěšné.

Jinými slovy, nelze-li předávat univerzální „pravdy“, druhá nejlepší možnost je ukázat studentům obrovskou různorodost tohoto přístupu k podnikání a nechat je, ať se zorientují a adaptují. Během půlroku získají velmi plastickou představu, jak může práce na volné noze u různých lidí a profesí vypadat, kde leží typické nástrahy či problémy, a jak by mohli případně podnikat i oni sami. Přednášejících se navíc mohou na cokoli zeptat, a tím dále zpřesňovat svou znalost.

Z příprav i profesionální práce organizačního týmu jsem byl nadšený. Proto jsem nakonec rád přijal i jejich pozvání zapojit se jako přednášející. Za ta léta, co se podpoře podnikání na volné noze věnuji, jsem měl to potěšení spolupracovat s řadou českých škol, přesto považuji tento kurz za naprosto ojedinělý počin. Pevně doufám, že bude časem přístupný mnohem širšímu okruhu studentů, čemuž snad napomůže i to, že z většiny online přenosů by měl být dostupný záznam.

Přijde mi, že k dobrému výsledku přispěly nejvíce tři věci:

  1. Uvědomění, že spousta absolventů FF dnes míří na volnou nohu, a že to je podnikání v mnoha ohledech odlišné od startupů či firem.
  2. Jasná podpora vedení a dobrá vůle něco pro úspěšnější podnikání těchto studentů udělat.
  3. A konečně opora těchto postojů v dotazování mezi studenty a dostupných datech.

Průzkum mezi absolventy MUNI v roce 2018 zjistil, že FF je v rámci Masarykovy univerzity druhá nejsilnější fakulta co do počtu podnikajících absolventů (hned za Fakultou informatiky). Letošní průzkum mezi studenty FF pak přinesl řadu dalších zajímavých zjištění:

Graf: Co dělají studenti při studiu
Téměř všichni respondenti z Filozofické fakulty už při studiu pracují na krátkodobé kontrakty nebo dlouhodobé smlouvy, někteří dokonce podnikají jako OSVČ nebo mají vlastní firmu.
Graf: Přístup studentů k informacím o podnikání
Studenti mají o podnikání zájem, ale k informacím se dosud dostávali stěží.
Graf: Zájem o vzdělávání pro podnikání v rámci studia
Zájem o kurz přípravy na podnikání je mezi studenty FF mimořádně velký.

Otázka zní, na kolika českých školách je situace podobná, ale vedení se buď studentů neptá a neví, anebo v tom lepším případě podporu podnikání nabízí, ale to na volné noze zcela pomíjí?

Bavil jsem se nedávno na tohle téma s vysokým představitelem jedné české univerzity a přiznal se, že slovo freelancer slyší poprvé. Nebo jej snad i zaslechl, ale že stejně neví, co znamená. Samozřejmě chápu, že hlavním cílem většiny univerzit není připravovat studenty na podnikání. O to více si pak cením těch, které se studentů ptají a vzdělávají je jak odborně, tak podnikatelsky.

Závěrem bych chtěl vřele poděkovat Laďce Zbiejczuk Suché, Petrovi Škyříkovi, Jitce Bartošové a celému týmu, který se na přípravě kurzu Od UČO k IČO na FF MU podílel. Jste skvělí!

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí