Že zadarmo ani kuře nehrabe? I práce zdarma může skýtat nemalou odměnu! Řeč je o dobrovolnické práci ve prospěch neziskových projektů. Objevte příležitosti podpořit dobrou věc, získat zkušenosti a reference, když pomůžete tím, co jako profíci umíte.
Pomoci s grafikou; dát právnickou radu; nastavit kampaně na Facebooku; přeložit text či vystavit daňové přiznání — to je jen krátký výčet toho, co běžně potřebují neziskovky. Většina z nich nemá velký rozpočet, natož aby zaměstnávaly vlastní specialisty. Zkušený odborník ale dokáže podobné bolístky zalepit za pár hodin či minut.
Spolupráce nezávislých profesionálů s neziskovkami byla dříve dost nahodilá, což se dnes pokouší změnit projekty, jako je portál Um sem um tam. Přes něj nabízejí odborníci své dovednosti neziskovkám zdarma. Spolupráce je vždy jednorázová a bez závazků, omezená do 10 hodin práce. Obě strany tedy vědí předem, do čeho jdou.
„Když jsme před časem měnili web, pomáhala nám s texty profesionální copywriterka, která jim dodala čtivost a náboj. Pomohlo nám, že se na obsah podíval někdo s nadhledem a zkušenostmi,“ pochvaluje si spolupráci Lucie Tamášová, ředitelka Centra Dialog, které se řadu let věnuje rozvojové spolupráci v Keni a africké Guineji.
Ovoce přináší taková spolupráce také druhé straně, tedy profesionálům: „Člověk díky tomu získá nejen dobrý pocit. Má to i mnoho dalších přínosů, ať už jde o nové zkušenosti nebo setkání s lidmi, které bych jinak nepotkal,“ vysvětluje Michal Hanych, který příležitostně a bez nároku na honorář radí neziskovým organizacím v oblasti daní.
Každá úspěšná spolupráce má i praktický kariérní přínos. A kde se člověk dobře zapíše, tam si na něj rádi vzpomenou, kdy se rozpočet organizace navýší. Potvrzuje to zkušenost Dana Petruchy, který pomáhal s grafikou jedné pražské neziskovce: „S výsledkem byli spokojeni a po čase mě kontaktovali s nabídkou placené spolupráce, protože se jim na další projekt podařilo sehnat rozumný rozpočet,“ říká Dan.
Navazování nových kontaktů si pochvaluje také marketingová čarodějnice Madla Čevelová: „Ve spoustě neziskovek pracuje řada zajímavých a pro svou práci nadšených lidí, které mě baví potkávat. Přináší mi to inspiraci a nový pohled na věc. Navíc hodně často vidím, že moje práce doopravdy k něčemu je,“ vysvětluje Magdalena, která se různým formám spolupráce s neziskovými organizacemi věnuje již delší dobu.
Madlu najdete také na seznamu profesionálů, kteří se rozhodli podpořit neziskový sektor darováním jednoho pracovního dne v rámci projektu Radost 3.0. Ten přispívá ke zvýšení profesionality lidí z neziskovek sdílením zkušeností a know-how ze světa byznysu. Odborníci z praxe jim předávají znalosti na tematických workshopech.
Způsobů, jak se do činnosti neziskovek zapojit, je mnoho — od jednorázové práce, přes pořádání školení, až po delší spolupráci na plný úvazek. Pokud přemýšlíte o kariérní pauze, je možné se přihlásit do projektu Rok jinak, který umožňuje odborníkům z komerční sféry, aby šli na rok pracovat do vybrané neziskovky. Jejich plat zaplatí Nadace Vodafone ve výši, na kterou byli v předchozí práci zvyklí.
Svými dovednostmi můžete pomáhat i za hranicemi. Kdo by měl chuť okořenit profesní dobrovolnictví špetkou exotiky a cestování, toho možná nadchnou možnosti projektu LITS Global. Mladá a flexibilní organizace, která ve svém názvu zkracuje anglické Learning, Impact, Travel & Sustainability (učení, dopad, cestování a udržitelnost), rozjela spolupráci českých profesionálů se sociálními firmami v Asii a chystá se do Jižní Ameriky. Odvážlivci tak mohou odjet na dva až tři týdny pomáhat svým umem i tam.
To nejmenší, co můžete pro podporu neziskovek udělat, je šířit tento článek.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.