Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Pojďme se (víc) bavit o penězích

Pojďme se (víc) bavit o penězích

28. 1. 2021, napsal Robert Vlach

Aktivní správa majetku se v mnohém podobá podnikání.

Občas se mě někdo zeptá, jestli bych v knize Na volné noze něco změnil, a na to vždy upřímně odpovídám, že nic. Mám ale jedno téma, na které bych se nově chtěl více zaměřit, a to jak lépe hospodařit s penězi — v podnikání, ale zejména v osobním a rodinném životě.

Tvorba bohatství má totiž dvě složky, a zatímco má kniha logicky řeší hlavně tu první, jak úspěšně podnikat a peníze vydělat, ta druhá — tedy jak je nerozházet a rozumně spravovat — je stejně důležitá, ale mnohem víc opomíjená.

Když se bavím s českými i zahraničními profesionály o tom, jak nakládají s penězi a spravují svůj majetek, typicky shledávám, že této oblasti věnují nepoměrně menší pozornost než svým příjmům. Chybí jim znalosti, strategie i funkční návyky. Výsledkem je nehospodárnost, finanční nestabilita, v těch horších případech nezdravé zadlužení či karamboly.

Docela to chápu. Finance jsou nezáživné téma, do kterého zároveň směřují nemalé marketingové rozpočty. Jsme zahlceni informacemi, jejichž účel je buď čistě reklamní, a tedy pro naši vlastní prosperitu okrajový, nebo jsou příliš abstraktní a odborné, případně zavádějící (motivační brak o bohatství a úspěchu). Nebo dokonce přímo škodlivé.

Myslím, že dobrým řešením je bavit se o osobních financích více pragmaticky, ale zároveň kultivovaně. A to je přesně ten druh dialogu, který bychom chtěli v následujícím roce–dvou na tomto blogu i napříč dalšími kanály Na volné noze více podpořit.

Záměrně mluvím o dialogu, protože naše individuální postoje i řešení každodenních problémů se liší a téma samo rozhodně není ploché. Aktivní správa majetku se v mnohém podobá podnikání. Nutí nás čelit nejistotě, přezkoumávat zažité postoje a zjišťovat, jak podobné problémy řeší ostatní — ale zároveň hledat svou vlastní cestu.

Podobně jako v podnikání i zde platí, že zatímco v některých zásadách je snadné nalézt shodu, jiné se řídí našimi hodnotami a životní filozofií. Věci, které jedni považují za rozumné, se mohou jiným jevit jako plýtvání a naopak. No schválně, co třeba je rozumné podle vás?

Jednotlivě dávají tyto výdaje smysl. Háček je v tom, že přemíra rozumných výdajů už tak rozumná není. Sebevětší příjem se dá utratit „rozumně“, ale při pohledu na vybrakovaný účet pak sami cítíme, že potřebujeme jinou optiku — řešení, které respektuje naše vyšší a dlouhodobé zájmy, a tím i posouvá náš pohled na to, co je skutečně rozumné.

Jednou z těch opravdu rozumných věcí je pak více se o penězích bavit s ostatními:

Jak hospodaří? Jak oddělují osobní, rodinné a podnikatelské peníze? Jaké záznamy si vedou? Jak žít úsporně s ohledem na své potřeby i životní prostředí? Jak neplýtvat? Kolik ukládat do rezervy? Na čem se dá ušetřit? Jak spořit? Do čeho investovat? Jak se připravit na stáří? K čemu vést děti?

Tyto (a mnohé další) otázky si debatu i osvětu zaslouží. Postupně se tedy budeme snažit vám ji zprostředkovat pomocí nových článků, rozhovorů či přednášek na setkání našeho podnikatelského think-tanku a zároveň tak, abychom neuráželi vaši inteligenci a smysl pro to, co je v životě důležité. A hodně nám v tom můžete pomoci i vy, když vyplníte krátký dotazník, co vás nejvíc zajímá:

👉 Vyplnit krátký anonymní dotazník 👈

Jako ochutnávku z nového obsahu si ostatně už můžete pustit první rozhovor z nové minisérie na téma Jak krotit finance a žít levně, ale mít bohatý život — s UX designérem a karavanovým nomádem Víťou Válkou:

Líbí se vám tento článek? Doporučte jej ostatním!
Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2021 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS