Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Podpora nezávislých profesionálů v zemích EU

Podpora nezávislých profesionálů v zemích EU

10. 5. 2009, napsal Robert Vlach

Náš průzkum organizací a projektů podporujících podnikání lidí na volné noze odhalil zajímavé možnosti, ale také velké rozdíly mezi zeměmi. Z výsledků jsme sestavili praktický seznam odkazů.

Získat co nejvíce informací o zahraničních komunitách lidí na volné noze jsem si předsevzal koncem roku 2008. Cílem této iniciativy mělo být rozšíření všeobecného přehledu, navázání kontaktů a konečně pozvánka cizinců ze zemí EU na naše tradiční setkání nezávislých profesionálů, které letos pořádáme koncem května v jihomoravských Valticích.

Na seznamu jsme začali pracovat začátkem ledna. Mira Vlach sestavil z různých internetových zdrojů dobrý základ, který jsme postupně třídili a rozšiřovali. Mnoho tipů nám také poskytli oslovení nezávislí profesionálové z jednotlivých států EU. (Poslední verze seznamu s květnovými dodatky je součástí tohoto textu.)

Z našeho přehledu vyplývá, že podpora nezávislých profesionálů se napříč Evropskou unií velice různí. V zemích s dlouholetou a bohatou podnikatelskou tradicí jako Velká Británie, Německo, Francie, Nizozemí či Španělsko se lidé na volné noze sdružují a vytvářejí řadu zajímavých projektů, které tuto jednoduchou formu osobního podnikání dále propagují a podporují. Ani státní a veřejná správa nezůstává pozadu. Například ve Francii jsme narazili na projekt venkovského regionu Soho Solo Gers, který je otevřen stěhovavým profesionálům a usnadňuje jim přechod z Paříže a jiných velkých měst blíž k přírodě. Nebylo by krásné realizovat něco podobného v našich upadajících regionech?

Česká republika zatím patří do druhé (a větší) skupiny zemí, ve kterých se podporou nezávislých profesionálů zabývá buď jen několik málo osob, anebo se tato podpora omezuje na internetové burzy projektů, blogování a jiné okrajové aktivity. Ve třech zemích (Finsko, Maďarsko a Slovinsko) se nám dokonce nepodařilo zjistit ani toto minimum, přestože jsme se emailem dotazovali místních profesionálů.

Oslovením organizací a jednotlivců z našeho seznamu jsme v průběhu uplynulých měsíců navázali několik nadějných kontaktů. Nutno ovšem dodat, že na zahraniční účasti letošního srazu se to neprojeví. Celou Evropou cloumá hospodářská recese a i když nám řada oslovených vyjádřila své sympatie, zdá se, že v této době mají jiné priority než navazování zahraničních kontaktů. Máme nicméně dobrý pocit, že se nám podařilo učinit nejtěžší první krok a v příštích letech bychom na něj rádi navázali další pozvánkou nebo jiným vhodným způsobem.

Poznámky k seznamu

Seznam projektů, komunit a organizací

Udělejte krok vpřed v podnikání na volné noze díky virtuální asistentce Timi20% SLEVOU na první objednávku. Timi je unikátní služba, která si za krátkou dobu získala řadu věrných příznivců mezi freelancery a vřele ji doporučuje i Dan Gamrot ve svém článku Mikroslužby. Na Timi můžete snadno delegovat operativu, která vás nebaví či odvádí od hlavní náplně vaší práce. Outsourcovat můžete osobního asistenta, úkoly související s administrativou, marketingem, obchodem, plánováním cest či eventů a spoustu jiné práce, navíc za rozumnou cenu a v kvalitě, která vás nejspíš velmi příjemně překvapí. Akce platí do konce roku 2019 při uvedení kódu KROKVPŘED v objednávce. Krok vpřed >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS