Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Přímé jednání

Přímé jednání

16. 12. 2011, napsal Robert Vlach

Kteří profesionálové či podnikatelé jsou nejvíc vidět a mají stále plné ruce práce? Jednoduchá odpověď: ti, kteří nemají co skrývat.

Už jste někdy potkali řemeslníka nebo jiného profesionála, který jednal narovinu s čistým záměrem vám pomoci? A nejenže jednal, ale také držel slovo a odvedl špičkovou práci?

Pokud ano, věřím, že to byl intenzivní zážitek. Setkání s takovým člověkem v nás vyvolává silné, pozitivní emoce. Tohle jako zákazníci chceme. Kvalitu, upřímný zájem a férové jednání bez postranních úmyslů. Za to jsme ochotni platit a dále doporučovat.

Nejlepší strategie?

Přímé jednání prostě funguje. Patří mezi nejspolehlivější a nejúspěšnější podnikatelské strategie. Přesto je relativně vzácné. Proč? Protože většina podnikatelů má co skrývat. Malé věci. Vnitřní nejistotu. Neznalost. Nepořádek. Chladný nezájem. Pohodlné lži. Úplatky. Nelegální software. Díry v účetnictví. Za neproniknutelnou zdí uhlazené profesionality se to dá v pohodě ustát. Dlouho, snad i navždy.

Na druhou stranu jsem měl to štěstí poznat řadu opravdu otevřených, čistých profíků. Zpravidla jsou to lidé hrdí, uznávaní a úspěšní, s úžasnou osobní integritou a vnitřní sílou. Bez okolků vám řeknou svůj názor, jen aby vám pomohli. Na nic si nehrají a kolem své práce žádnou zeď nestaví. Naopak, s nadšením a rádi o ní hovoří. Chrání si (pochopitelně) jen vlastní soukromí, případně výrobní či obchodní tajemství.

Nejhlasitějším zastáncem přímého jednání byl u nás Tomáš Baťa (1876–1932). Jeho výrok o vnitřních předpokladech úspěšnosti možná znáte: „Jenom dobrý člověk může jednat přímo. A pouze dobrou, všem užitečnou práci možno konati před celou veřejností. Přímé, prosté jednání budí v lidech všechny dobré instinkty. Jednáš-li otevřeně s úmyslem posloužit lidem, tvůj úspěch je neodvratný.“ (Baťa tu mj. brilantně vyjádřil svou vizi podnikání jako služby veřejnosti.)

Souhlasím s Baťou, že zastřené jednání je velký problém. Mnozí klienti mi různými slovy říkají: „Chceme být vidět a prodávat. Ale nechceme při tom být moc vidět.“ — Chtějí něco, co ve skutečnosti nechtějí. Paradox. Žádný div, že jim to nefunguje a mají potíže.

Kde ten problém vzniká

Jako děti jsme mohli být za pár hodin s někým kamarádi. Netrvalo nám to věky, jako dnes. Konflikty a spory jsme řešili do pěti minut. Byli jsme v těsném kontaktu s realitou a okolím.

Během dospívání si ale postupně uvědomíme, že ostatní lidé mají složité mentální světy a vnitřní krajiny, které nikdy plně nepochopíme. Nelze je totiž objevovat stejně jako skutečný svět kolem nás. Lidé si nasazují různé masky, taktizují a záměrně nás uvádějí v omyl. Průměrný člověk lže až 25× denně. Výsledkem jsou složité sociální hry, kdy jedna strana čeká, co udělá ta druhá, a naopak. Kam to vede, je evidentní. Nikdo nechce udělat chybu jako první a následuje stagnace.

Otevřená hra

„Kvalita znamená dělat to dobře, i když se nikdo nedívá.“ Henry Ford

Prosté jednání je hra s otevřenými kartami, bez ohledu na zakryté karty ostatních hráčů. Je to svévolná, vědomá a radikální změna pravidel — návrat k jednoduchosti, rychlosti, pružnosti… Na první pohled značně naivní strategie. Ve skutečnosti ale skrývá obrovský růstový potenciál.

Předpokladem je samozřejmě nedržet v ruce špatné karty, které by skutečně neměl nikdo vidět (nepořádek, porušování zákonů a etiky). Druhou podmínkou je umění hrát ve prospěch ostatních hráčů (zákazníků, obchodních partnerů). Přímým jednáním totiž dříve či později narušíte neviditelné hranice, které si ostatní bedlivě hlídají. A projde vám to, jen pokud uvidí, že jednáte s dobrou motivací jim pomoci. Někteří vás možná budou mít trochu za exoty, podobně jako kdysi Baťu, ale časem si zvyknou.

Netvrdím, že posun k přímému jednání je jednoduchý. Není. Většina profesionálů zvyklých na jiný styl se o to nikdy nepokusí. Udělat si pořádek v podnikání a začít jednat beze strachu, jak budou ostatní vnímat mé rychlé a rázné kroky, vyžaduje odhodlání a setrvalé úsilí v řádu měsíců. Výsledky jsou však pozoruhodné!

Je to venku! The Freelance Way je kompletně přepracované mezinárodní vydání bestselleru Na volné noze a zároveň dosud nejobsáhlejší kniha o podnikání na volné noze v anglickém jazyce. Najdete v ní vše potřebné: od byznysových a kariérních strategií, po lepší produktivitu, týmovou spolupráci, péči o klienty, cenotvorbu, vyjednávání, online přítomnost, marketing, finanční sebeřízení a mnohem víc — stovky stran nabitých osvědčeným know-how pro freelancery, včetně exkluzivních doporučení od světových expertů jako Adam Grant, zakladatel Basecampu David H. Hansson, tvůrce GTD David Allen, či Austin Kleon. Bez ohledu na to, jestli podnikáte 20 let, nebo jste právě začali, tato kniha vám pomůže růst, vyhnout se bezpočtu chyb a rozbuší vaše srdce pro nezávislost, volnost, svobodu. Objednat >

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2019 © Robert Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook Twitter LinkedIn YouTube SoundCloud RSS