Na volné noze - portál nezávislých profesionálů


Na volné noze > Blog > Projektové řízení

Projektové řízení

17. 1. 2007, napsal Ing. Mira Vlach

Ať už si to uvědomujeme či ne, my lidé řídíme různé projekty, když děláme něco, co má předem daný cíl, začátek a konec. Někdo je v tom přirozeně dobrý, jiný si počíná hůře. Úspěšnost svých projektů může ale každý zvýšit přenesením pozornosti a důrazu na způsob, jakým jsou tyto projekty řízeny.

Nezkreslené vnímání projektového řízení je poněkud ztíženo skutečností, že se z něj stala módní záležitost. Například některé velké firmy dělají z vlastních projektů úplnou vědu okázalým užíváním cizích pojmů. Projektové řízení ale není věda a už vůbec ne novinka.

Lidé vždy byli, jsou a budou schopni úspěšně realizovat své projekty všeho druhu. Tuto schopnost ale nemá každý a dobré řízení projektů není snadné. Právě proto se projektové řízení vyvinulo v samostatný obor, který v posledním půlstoletí systematicky zkoumal mnoho úspěšných i neúspěšných projektů. Výsledkem byla mnohá doporučení a z nich časem vzešly ucelené metodologie pro zdárné vedení projektů od začátku do konce. V některých zemích bývá dokonce jejich užití podmínkou výběru dodavatele pro státní či firemní zakázky.

Pokud vám dosud není jasné, o čem že to projektové řízení vlastně je a jak to souvisí s vámi, dovolil bych si malé přirovnání. Téměř každý se umí doplácat na druhou stranu malé tůňky a dost lidí umí plavat natolik dobře, aby přeplavali pár délek bazénu. Většinou ale uděláme nejlépe, když se nebudeme pouštět přes kanál La Manche. Podobné je to s projekty. Stejně jako dobrý plavecký styl vám kvalitní projektové řízení ušetří mnoho sil při dosahování vašich cílů. Čím častěji projekty řídíte a čím jsou tyto projekty větší a dražší, tím důležitější je jejich úsporné a efektivní řízení. A obdobně také zde platí, že pokud se dostatečně snažíte, můžete svůj styl vylepšit nebo se naučit nový.

Definice projektového řízení

Výhody lepšího řízení projektů

Při posuzování úspěšnosti projektu je asi nejdůležitější, zdali byl vůbec zdárně dokončen. Dalšími kritérii jsou pak kvalita výsledku, vynaložený čas a náklady. Zde právě bývají u mnoha projektů značné rezervy. Lepším projektovým řízením tedy jako nezávislí profesionálové můžete dosáhnout úspory peněz, mít více volného času a nebo zvýšit kvalitu.

Znalost kvalitní metodologie vám může dodat sebedůvěru pro zvládnutí větších projektů a zároveň zajistit značnou konkurenční výhodu u zadavatelů, kteří již mají s projektovým řízením zkušenosti. Další výhody se pak týkají hlavně organizací a pracovních týmů – zavedení srozumitelné metodologie přináší opakovatelné metody a postupy, které se snáze sdělují novým členům projektového týmu a přispívají k lepšímu rozdělení pravomocí i zpřehlednění dokumentace.

Zásady úspěšných projektů

Úspěšné projektové řízení je v případě nezávislých profesionálů závislé nejen na níže uvedených zásadách, ale zejména na dobrém hospodaření s časem. Následující rady se mohou zdát jednoduché a jasné, ale hlavně u větších projektů může být obtížné všechny dodržet. Přitom pro ohrožení projektu stačí často porušit jedinou z nich.

Příklady z praxe

Jak už bylo řečeno výše, projektové řízení není nic nového pod sluncem. Proto není vůbec těžké vybrat příklad z běžného života. Představme si třeba člověka, který opakovaně nestíhá u svých zakázek dodržovat slíbené termíny. Určitě by mu pomohlo zaměřit se na lepší plánování zdrojů (v tomto případě asi hlavně jeho času), dopředu si rozdělit zakázky na měřitelné úseky včetně termínů jejich plnění a možná by měl i lépe posuzovat splnitelnost zakázek, které přijímá.

Zapomínáte? Zkříží vám často plány něco, s čím se dalo počítat? Trvá vám věčnost než najdete potřebné materiály? Tyto a podobné problémy nejspíše nenápadně snižují úspěšnost vašich projektů. Možná vás napadnou i další příklady, ale s velkou pravděpodobností půjde o porušování týchž zásad.

Závěr

Život nabízí nezávislým profesionálům k realizaci množství projektů v podobě pracovních příležitostí, vlastních vizí a výzev v osobním životě. Jsem toho názoru, že nejlepší je realizovat ty, na kterých nám záleží a zároveň nejsou v rozporu s naším přesvědčením. To samo o sobě může zvýšit úspěšnost projektů více než sebelepší metodologie. Především takovéto projekty si potom zaslouží naši plnou pozornost a čas věnovaný zlepšování způsobu, jakým je řídíme.

Ing. Mira Vlach je špičkový projektový manažer. Je mj. zakladatelem IT sekce při Společnosti pro projektové řízení ČR, píše projektový blog a pořádá otevřené Školení projektových manažerů, na které se můžete přihlásit se slevou 20 %, pokud jste registrovaní členové portálu Na volné noze. Slevový kód najdete po přihlášení v členské sekci Krok vpřed.

Přejít na web školení >

Staňte se součástí Na volné noze — od roku 2005 největší komunity freelancerů a nezávislých profesionálů v Česku! Placené členství zahrnuje zveřejnění vaší webové prezentace v nejpoužívanějším otevřeném katalogu českých freelancerů, přes který vás mohou zákazníci poptávat napřímo, tj. bez prostředníků a provizí. Prezentaci vám napíše na míru zkušený copywriter, můžete si k ní zaregistrovat i vlastní doménu a veškeré budoucí aktualizace jsou v ceně, stejně jako pozvánky na naše skvělé akce pro váš rozvoj a růst. 👉 Přihláška

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky o podnikání na volné noze, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.


Chcete být úspěšní? Přidejte se!

Pro nezávislé profesionály pořádáme unikátní školení úspěšného podnikání na volné noze a můžete u nás také levně inzerovat svou práci široké veřejnosti. Sdružujeme stovky odborníků mnoha profesí a desítkám z nich jsme již pomohli rozjet úspěšné podnikání.

2005 – 2022 © Robert Vlach a Ing. Mira Vlach Mapa portálu ~ Ochrana soukromí ~ Sledování novinek Facebook LinkedIn Twitter Instagram YouTube SoundCloud RSS