Newsletter 📯 Spolehlivostí dál dojdeš + Hanka Zemanová & umění žít

Ukázka newsletteru Na volné noze za měsíc březen 2024

OBSAH — Spolehlivostí dál dojdeš — Hanka Zemanová & umění žít — Dalibor Mráz: Filmařina, krásná dřina — Pohled do našeho zákulisí — Krok vpřed v podnikání — 3 kariérní rekapitulace — 2 rozhovory o freelancingu — 50 pod 50 — Zuzana Bílková z Besky v DVTV — Melvil Papers — Bankovkovi — Domácnost je grunt — Holky z byznysu — Jak na sebehodnocení — Knihy Benedikt — Karel Zeman vs. Star Wars — Sora AI — 5. generace mlynářů — Otázky týdne — Noví členové

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🤝 SPOLEHLIVOSTÍ DÁL DOJDEŠ

Milí přátelé na volné noze, těsně před velikonočními svátky vám přinášíme další obrovskou porci obsahu, kterou se můžete prokousávat pár následujících týdnů: 2 dlouhé rozhovory v našem podcastu, jeden velký pohled do zákulisí, krok vpřed a kupu dalších objevů. Ještě předtím ale v tomto úvodníku odbočím k nadčasovému a důležitému tématu:

V posledních týdnech jsem načítal velké množství knih, které se nějak vážou k tématu osobních financí, finančního sebeřízení a investic. Mám ve zvyku jít chronologicky pro lepší zachycení vzájemných referencí a nástupu dlouhodobějších trendů. Nicméně jednu knihu jsem upřednostnil, protože jsem si ji chtěl přečíst už dlouho.

Jmenuje se Poor Charlie’s Almanack a jejím autorem je nedávno zesnulý Charlie Munger, dlouholetý společník Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway. V zásadě jde o soubor zeditovaných přepisů Mungerových přednášek na různá byznysová a filozofická témata, doplněný o závěrečný přehled biasů, kterým lidé v podnikání, investování i běžném životě nejčastěji podléhají. Název sám je pak odkazem na jeden z Charlieho vzorů, Benjamina Franklina.

Charlieho almanach není typickou knihou o podnikání, ale i vzhledem k nepopiratelnému úspěchu autora patří rozhodně k těm nejpozoruhodnějším za uplynulé dvě dekády. Pro nás freelancery jsou mimořádně přínosná dvě témata, k nimž se Munger opakovaně vrací:

  1. Obrovská výhoda multidisciplinárního přístupu k sebevzdělávání a řešení problémů coby prevence jednostranného (a často do sebe zacykleného) myšlení, které je mnohem náchylnější k omylům a biasům.
  2. Důraz na spolehlivost coby základní řídící princip spolupráce a projev skutečně vyspělé civilizace, která je protkaná předivem vztahů postavených na zasloužené důvěře. „Zkrátka totálně spolehliví lidé, kteří právem věří jeden druhému,“ píše Munger a popisuje tím pravidlo, kterým se on i Buffett desítky let řídili.

U spolehlivosti se zastavme. Výše popsaný přístup je na první pohled velice konzervativní: Proč nespolupracovat s lidmi, kteří až tak spolehliví nejsou, ale mají četné jiné přednosti? Zakopený pes je v tom, že většina z nás nemá na výběr. Pokud jsme ale postaveni před dvě srovnatelné možnosti, jestli pracovat se spolehlivým, nebo nespolehlivým člověkem, volíme toho spolehlivého. A tím mám samozřejmě na mysli i spolehlivě profesionální chování, nikoli jen prosté dodržování daného slova a dohod.

Mungerův nesmírně cenný vhled spočívá v tom, že pokud se vlastní pílí a úsilím vypracujete do pozice, kdy si můžete spolupracovníky vybírat, jednoduše přestanete s těmi nespolehlivými pracovat úplně. Ne proto, že by to nebylo možné, ale protože to spolupráci dramaticky zjednodušuje a zefektivňuje. Proto mluví o spolupráci spolehlivých a důvěryhodných lidí jako o vrcholném projevu civilizace. Munger tedy nepovažuje spolehlivost jen za ctnost, ale také za hybnou sílu amerického kapitalismu, průmyslu a pokroku, za zdroj životního i kariérního úspěchu.

Jako freelancer vidím v jeho odkazu několik významových rovin:

  • Spolehlivost = efektivita
  • Spolupráce se spolehlivými a prověřenými lidmi je jedním z pilířů úspěchu
  • Naše spolehlivost spoluurčuje to, jaké byznysové a kariérní příležitosti se nám otevřou
  • Nespolehlivost způsobená roztěkaností, nesoustředěním a nepřemýšlením nad prací nás poškozuje

Pokud vám to přijde trochu neurčité a ne úplně přesvědčivé, Charlie by byl nejspíš ten první, kdo by vám dal za pravdu. Jeho klíčový přínos k evaluaci byznysů totiž spočívá ve výše zmiňované multidisciplinaritě, a tedy v tom, že žádný jeden pohled na věc není ten definitivně správný. Postupem let si vypracoval metodu, kdy se díval na jeden a týž problém systematicky prizmatem různých přístupů a oborů. Výsledkem bylo vnímání hlubších souvislostí a třeba i nově nabytá jistota, že daný byznys představuje po všech stránkách výjimečnou příležitost.

Integrační princip pak viděl jediný: Člověk by se měl celý život vzdělávat a navyšovat svůj kognitivní potenciál přidáváním dalších, pečlivě zvolených a osvojených mentálních nástrojů. Dařilo se mu to velmi dobře až do 99 let.

Pěkné svátky na volné noze vám všem!

Robert Vlach

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
⭐ REFERENCE MĚSÍCE

„Týden po spuštění prezentace v katalogu www.Navolnenoze.cz jsem dostala první poptávku a za ní následovaly další a další. Do té doby jsem měla klienty výhradně z doporučení, tedy toto byla má jediná propagace mimo vlastního webu. Za 2 měsíce přišlo přes 20 poptávek, cca 80 % skončilo seznamovacím callem, 1 podepsaná smlouva na marketingovou strategii a u 2 firem čekám na finální rozhodnutí. Za mě je tato služba naprosto perfektní.“

— Týna Najmanová, brand manažerka a marketingová konzultantka
https://navolnenoze.cz/prezentace/tyna-najmanova/

Nesmírně nás těší, že můžeme prostřednictvím otevřeného katalogu prezentovat a podporovat Týnu i spoustu dalších špičkových profesionálů a profesionálek na volné noze! Chcete-li oslovit nové klienty, přidejte se k nám:
https://navolnenoze.cz/registrace/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🌻 HANKA ZEMANOVÁ & UMĚNÍ ŽÍT

Hanka Zemanová je autorkou tří obrovských bestsellerů o zdravém jídle, vaření a životním stylu: Biokuchařka, BioAbecedář a Rytmus roku. V tomto otevřeném 5hodinovém rozhovoru vypráví nejen o zdravém jídle, umění žít a krásách života na venkově, ale také o práci spisovatelky na volné noze, moderním rodičovství či své poslední cestě do světa naslepo, která jí otevřela nové a netušené obzory:
https://youtu.be/LTSg5pFHOZ4 (video, 5:10 hod.)
https://spoti.fi/3Vo7G2k (Spotify včetně videa)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎬 DALIBOR MRÁZ: FILMAŘINA, KRÁSNÁ DŘINA

Dalibor Mráz je světově uznávaný bubeník, který se dnes nejvíc angažuje jako mistr zvuku, hudební skladatel a technologický inovátor v rodinné firmě QQ studio. To patří ke špičce filmové a vizuální produkce v Česku. Produkovali např. oba díly Princezny zakleté v čase. V QQ podcast studiu, které je součástí ostravské centrály, vznikají všechny naše rozhovory a ani tento nebyl výjimkou:
https://youtu.be/spqTEn1rgdE (video, 4:27 hod.)
https://spoti.fi/3V8qFOi (Spotify včetně videa)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👀 POHLED DO NAŠEHO ZÁKULISÍ

Únorové Newslettery Martina Kavky nabízejí otevřený pohled do našeho zákulisí: Jak vznikají naše novinky, tento newsletter či naše 5hodinové „antiTikTok“ podcasty + 5 rad závěrem pro tvůrce obsahu:
https://www.newslettery.cz/p/unor-2024

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🧙‍♀️ KROK VPŘED V PODNIKÁNÍ

Udělejte v podnikání Krok vpřed s 30% SLEVOU na praktické online videokurzy a eknihy Madly Čevelové — o podnikání, cenotvorbě, plánování aj. Nabídka platí pro všechny produkty do 30. dubna, stačí uvést kód KROKVPRED v objednávce:
https://www.cevelova.cz/produkty

Magdalena Čevelová, známá jako marketingová čarodějnice, je uznávaná byznys mentorka s 27letou praxí v marketingu. Volnonožcům radí mj. v tom, jak nacenit služby a nebát se říct si o peníze:
https://navolnenoze.cz/prezentace/magdalena-cevelova/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🧙‍♂️ 3 KARIÉRNÍ REKAPITULACE

Dan Gamrot napsal velmi upřímný příspěvek o svých začátcích na volné noze:
https://tinyurl.com/LiDGt

Lukáš Pítra se podělil o myšlenky a zkušenosti ze 40 let na světě a 12 na volné noze:
https://tinyurl.com/LksPt

Martin Matějka rovněž oslavil 40. narozeniny a k tomu i kulatých 20 let v podnikání:
https://tinyurl.com/MtnMt

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
✌ 2 ROZHOVORY O FREELANCINGU

Robert Vlach byl nedávno hostem dvou zajímavých pořadů. Prvním je Značka: Osobně, talk show Kataríny Krajčovičové na Newstreamu. Řeč byla o budování dobrého jména a osobních značkách freelancerů:
https://youtu.be/k1KRBp1kNrs (video, 1 hod.)
https://spoti.fi/3Tw2abD (audio)

Druhým pořadem je populární bulharský Superhuman podcast Georgi Nenova. Dlouhý rozhovor v angličtině vznikl během Robertova prosincového knižního turné v Sofii. Řeč byla mj. o psaní, podnikání, vyjednávání a cenotvorbě:
https://youtu.be/FE3rpTpUv68&t=63s (video, 2 hod., anglicky)
https://tinyurl.com/SHRVsp (Spotify audio)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🎧 50 POD 50

Alice Kavková vykopla velmi originální a svérázný podcast 50 pod 50, v rámci kterého chce postupně vyzpovídat 50 freelancerů a podnikatelů. Už první epizoda s mozaikářkou Pavlínou Pecko ukazuje, že u poslechu rozhodně neusnete:
https://spoti.fi/4aoxsYt (audio, 47 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🐑 ZUZANA BÍLKOVÁ Z BESKY V DVTV

Naše členka Zuzana Bílková z beskydské manufaktury Besky na vlněné přikrývky a přírodní lůžkoviny nejvyšší kvality byla hostem Martina Veselovského v DVTV. Povídali si o Zuzčině podnikání, o ovčí vlně, jejím zpracování a řemeslné tradici, na kterou v Besky navazují. Příjemný půlhodinový rozhovor je k dispozici pro předplatitele:
https://tinyurl.com/ZBiDv (video, 25 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🕵️‍♂️ MELVIL PAPERS

Nakladatelství Jan Melvil rozjíždí po Vyšší Melvilí další přínosný projekt — vlastní podcast Melvil Papers, který nabídne nejzajímavější informace z knih, rozhovory s autory i pohledy do zákulisí:
https://www.melvil.cz/novy-podcast-melvil-papers

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
💵 BANKOVKOVI

Originální naučný seriál ČT Bankovkovi vychází z učebnice finanční gramotnosti a jeho cílem je ukázat mladším divákům jak správně hospodařit nejen s penězi. Věnuje se mj. i srovnání podnikání a zaměstnání:
https://decko.ceskatelevize.cz/bankovkovi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🏠 DOMÁCNOST JE GRUNT

Finmag odemkl starší, osobně laděný článek Roberta Vlacha, který pojednává o tom, že na volné noze jsou ekonomika podnikání a domácnosti či rodiny často spojenými nádobami:
https://tinyurl.com/FnCLn

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👩‍🦰 HOLKY Z BYZNYSU

Aneta Martinek v našem nedávném rozhovoru naznačila, že s týmem #HolkyzMarketingu chystá nový vzdělávací projekt. A už je venku. Nová platforma bude pomáhat ženám v podnikání, aby se posouvaly, vzdělávaly a propojovaly:
www.HolkyzByznysu.cz

Připomeňte si celý rozhovor s Anetou:
https://youtu.be/aF5-gKhYrGg (video, 4:26 hod.)
https://spoti.fi/493mZkU (Spotify včetně videa)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🥈 JAK NA SEBEHODNOCENÍ

„Už se vám někdy stalo, že jste byli ve své kariéře vážně blízko velké příležitosti, ale nakonec to nevyšlo?“ ptá se Mark McGuinness v nedávno vydaném videu, kde sdílí vynikající pohled na sebehodnocení a zvládání odmítnutí — nejen pro tvůrce, ale nezávislé profesionály obecně:
https://youtu.be/UXxIFSL1_jI (video, 10 minut, anglicky)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
📚 KNIHY BENEDIKT

Trenér digitálních dovedností Jirka Benedikt dal dohromady pestrý přehled nejlepších knih, které doporučuje ke čtení v roce 2024 — o AI, hospodaření s časem, kritickém myšlení i práci na volné noze:
https://www.jiribenedikt.com/knihy

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
👾 KAREL ZEMAN VS. STAR WARS

Náš člen, AI video maker David Spáčil vytvořil hodně originální AI trailer — Hvězdné války, jak by je natočil režisér Karel Zeman:
https://youtu.be/ePreSnRMyO4 (trailer, 1,5 minuty)
https://tinyurl.com/KzSws (rozhovor o projektu)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🤖 SORA AI

Generátor videí Sora od OpenAI nastiňuje budoucnost vizuálních nástrojů umělé inteligence, když dokáže na základě jednoduchých promptů vytvořit komplexní, realistické a až minutové záběry ve vysoké kvalitě:
https://youtu.be/HK6y8DAPN_0 (video, 10 minut)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🌾 5. GENERACE MLYNÁŘŮ

Pavel Šmajstrla je zástupce už páté generace mlynářů, která v rodinném mlýně v Beskydech hospodaří. Pohanku zde tradiční mechanickou cestou zpracovávají od roku 1861. On sám převzal podnikání po otci už téměř před 20 lety a jak říká, přešlo to tak plynule, že si ani nevšiml, že se stal mlynářem:
https://tinyurl.com/PohML

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🔥 OTÁZKY TÝDNE

Stihli jste se zapojit do našich březnových diskuzí? Jestli ne, klidně přidejte svůj komentář dodatečně:

Jak naceňuješ svou práci na volné noze a proč?
https://tinyurl.com/123Oz (LinkedIn, 46 komentářů)
https://fb.watch/qLLwKHcSbI (Facebook, 7 komentářů)

„Moje oblíbené téma je, že #HodinovkaNeníCenotvorba. Hodinovka není špatná v prvních dvou letech podnikání, kdy člověk neví, jaké služby chce nabízet. A postupně by bylo dobré se přesunout k produktizaci – tedy Služba jako produkt. Prodávat službu jako uzavřený balíček s konečnou cenou.“ — Dominika Špačková

Umíš zobecnit, jak, kdy, komu a proč zdražuješ?
https://tinyurl.com/19Otz (LinkedIn, 8 komentářů)
https://fb.watch/qUYRrz8AOu (Facebook, 8 komentářů)

„Zdražuju, když jsem hodně vytížený nebo dostanu impuls, že by se to hodilo (buď vnitřně nebo třeba když jsem dostal nedávno feedback, že jsem prý strašně levný). A obvykle všem.“ — Dála Musil

Děláš si během práce přestávky a co je typicky jejich náplní?
https://tinyurl.com/Oa503 (LinkedIn, 15 komentářů)
https://fb.watch/qCyda8yvyL (Facebook, 12 komentářů)

„Protáhnu se, projdu, odskočím si a když už mi to při práci u počítače hlava nebere, tak se převléknu a vyběhnu.“ — Jirka George Konečný

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
🌟 NOVÍ ČLENOVÉ

V březnu se k nám přidalo pár desítek nových členů. Tady je malý výběr:

Zuzana Burdová je advokátka pro zelené podnikatele a neziskovky:
https://navolnenoze.cz/prezentace/zuzana-burdova/

David Kudrna je Google certifikovaný trenér v kategorii Technology & Tools a tvůrce vzdělávacích materiálů:
https://navolnenoze.cz/prezentace/david-kudrna/

Renata Válková je realitní makléřka, která vám pomůže i s kompletním vyřízením právní dokumentace:
https://navolnenoze.cz/prezentace/renata-valkova/

Ondřej Svoboda je tvůrce AI videí a lektor zaměřený na využití umělé inteligence v kreativní tvorbě:
https://navolnenoze.cz/prezentace/ondrej-svoboda/

Tento newsletter jsme rozeslali odběratelům 26. 3. 2024.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí