Studium ekonomie nepatří zrovna mezi oblíbené podnikatelské kratochvíle. Přesto je ekonomický rozhled nezbytný pro analýzu příležitostí a rozhodování s delším výhledem.
Ekonomie je vlivný obor s nevalnou pověstí. Vědci na ni hledí spatra jako na pavědu, podnikatelé jako na nezáživnou zálibu akademiků. Já bych vás ale rád přesvědčil o tom, že pro nezávislé profesionály a malopodnikatele může být ekonomie zajímavá a užitečná.
Když přednáším o podnikání, ptám se posluchačů: Koho zajímá (makro)ekonomie? Z plného sálu se zvednou dvě tři ruce, někdy ani jedna. Nikoho. Zřejmý nezájem je šokující tím více, že mnohdy jde o absolventy ekonomických oborů, jako je management či marketing.
Drtivá většina podnikatelů se ve skutečnosti buď nevzdělává vůbec (nemají na to čas), nebo dávají přednost bestsellerům (Kyjosaki, Covey, GTD, Restart aj.). Tak či onak kladou důraz na provozní (řekněme mikroekonomickou) stránku věci, která je v podnikání zdánlivě nejvíc vidět. Širší makroekonomické souvislosti s výjimkou denních zpráv je v podstatě nezajímají.
Důsledky tohoto jednostranného přístupu jsou nevyhnutelné:
Podnikatel se na jednu stranu stává lepším manažerem, ale zároveň má jen nejasnou představu o fungování volného trhu a vlivu zásahů státu či jiných autorit. Jinými slovy, docela rozumný management tak může vycházet z velmi naivní tržní strategie. A jaký je výsledek?
Uvědomuji si, že dosud to hodně zavání teorií. Přejděme tedy přímo k praktickým příkladům. Jak to vypadá, když se v podnikání ignorují makroekonomické souvislosti:
Pro všechny výše uvedené příklady je charakteristické, že v rámci svého úzkého pohledu na trh se podnikatel či investor chová docela rozumně. Zkrátka reaguje na bezprostřední podněty. Jakmile však zohledníme širší ekonomické souvislosti, vyjeví se daná strategie v méně líbivém světle. Proto je důležité, umět tyto makroekonomické vlivy vnímat a rozpoznávat. O to lepší mohou být vaše dlouhodobé podnikatelské strategie.
Ekonomie je obor, ve kterém se může začít vzdělávat každý člověk se schopností racionálního, analytického myšlení. Pro začátek je docela důležité vědět, že v ekonomii existují různé názorové proudy. Některé (jako např. marxistická ekonomie) jsou zcela protichůdné k jiným. Na nezbytnosti fungování volného trhu se dnes ale shodnou již téměř všichni ekonomové.
Spory mezi jednotlivými tábory se tak týkají především role státu, monetární politiky, zadlužení veřejných rozpočtů, ale také životního prostředí či globalizace. Dříve či později se zřejmě k nějakému směru přikloníte. Především si však cestou rozšíříte ekonomické obzory. (Já například téměř nikdy nesouhlasím s názory populárních českých komentátorů Tomáše Sedláčka a Jana Macháčka, avšak beru jejich hlas jako nedílnou součást veřejné diskuse.)
Následující výběr doporučené četby je nevyhnutelně ovlivněn mými politickými a ekonomickými postoji. Přesto jsem se snažil vybrat širokou paletu zdrojů, které jsou zároveň dostatečně srozumitelné i pro naprosté laiky:
Znalost ekonomie je důležitá nejen pro podnikatele, ale pro celou společnost. Pouze ekonomicky aktivní a vzdělaná společnost může bohatnout a bránit své ekonomické svobody proti kolektivismu, přerozdělování a plýtvání. A nenechme se mýlit: ekonomická politika má obrovský dopad na blaho či úpadek společnosti. I proto je ekonomie zajímavá a krásná.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.