Financial Times: Dopad AI na práci bílých límečků

20. listopadu 2023

Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.

Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.

Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter)

Podobné novinky

#26 Miloš Čermák

Pusťte si spekulativní rozhovor s Milošem Čermákem o tom, jak může vypadat naše budouc(t)nost! Miloš píše o technologiích už od 80. let a aktuálně se jako lektor i publicista nejvíce věnuje tématu umělé inteligence. Jako kmotr našeho podcastu a ostravského QQ podcast studia, kde natáčíme, je zároveň prvním vracejícím se hostem, kterého jsme pozvali na dlouhý rozhovor podruhé.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Čermákovi v podcastu o AI

Kdybyste si chtěli přidat na seznam další hodnotný zdroj o AI, Miloš a Senta Čermákovi právě rozjeli nový podcast nazvaný Inspiruj.se.

Týdně bude informovat o novinkách a zajímavostech kolem generativního AI — formou rozhovorů s lidmi, kteří ji používají.

„Upřímně řečeno mám větší obavu z toho, jak jsme nepřipraveni v oblasti kritického myšlení. Jak se necháváme oblbovat populisty a marketéry. Problém je v tom, že s AI to budou umět dělat ještě precizněji a lépe,“ říká v první epizodě Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, při které zároveň funguje startupový inkubátor, coworkingové centrum, hardwarová laboratoř i mediální dům.

PS: Pokud jste ho ještě neslyšeli, určitě si pusťte taky 5hodinový rozhovor s Milošem pro náš podcast Na volné noze — o novinařině, standupech a samozřejmě nástupu umělé inteligence.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AI kombo

Pokud si chcete o víkendu zpříjemnit čas někde u vody a zároveň se něco zajímavého dozvědět, máme pro vás tip na skvělé kombo — 3 dlouhé rozhovory z naší produkce o používání AI:

David Grudl vyšel teprve tento týden, ale už podle prvních čísel to vypadá na naši zatím nejsilnější epizodu vůbec:

Miloš Čermák mluvil o AI z pohledu technologického nadšence i pragmatika, který už toho viděl v IT fakt hodně:

Jan Romportl je špičkový AI expert. Jeho povídání o vývoji a rizicích AI je náš nejvíce sledovaný a sdílený rozhovor tohoto roku:

Celkem to dělá nějakých 15 hodin povídání (nejen) o technologii, která mění svět podnikání. Všechny epizody dáváme také na SoundCloud a Spotify (včetně videa).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Proč AI spasí svět

Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:

  1. Pozabíjí AI nás všechny?
  2. Rozvrátí AI naši společnost?
  3. Připraví nás AI všechny o práci?
  4. Povede AI ke zničující nerovnosti?
  5. Budou lidé pomocí AI dělat zlé věci?

Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.

V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kde najít evropské freelancery

4 mylné představy o podnikání na volné noze, 3 pohledy na evropskou freelance ekonomiku, 2 kupy tipů pro freelancery a jejich klienty, 1 kontinent ke sdílení mezi námi freelancery — to vše v nově vydané přednášce na téma Evropští freelanceři a kde je najít, v podání Roberta Vlacha na konferenci WebExpo 2021 v Praze.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

O akci: WebExpo je jedna z nejlépe zavedených konferenci v oblasti webu a webových technologií v Evropě. Od roku 2008 spojuje vynikající světové odborníky se zasvěcenými IT profesionály v publiku, od vývojářů po designéry a online marketéry. Akce, která probíhá souběžně v Praze i online a kterou pořádají weboví nadšenci v čele s úžasnou Šárkou Štrossovou, má jedinečnou atmosféru jako žádná jiná akce v oboru. Rozhodně doporučujeme WebExpo sledovat a třeba se příště přidáte i osobně.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí