#6 David Grudl o AI

7. srpna

Nový megadlouhý rozhovor (nejen) o praktickém použití AI je zde!

David Grudl je autorem Uměligence, nejlepšího českého webu o základech používání ChatGPT. Jinak je na volné noze jako hlavní vývojář celosvětově úspěšného PHP frameworku Nette a řady dalších open-source projektů.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Instagram

Podobné novinky

#9 Juraj Koudela

Jak vypadá práce a podnikání nakladatele? Nový rozhovor Na volné noze je zde!

Juraj Koudela je muž z Absyntu, vynikajícího nakladatelství, které na slovenském i českém trhu prosadilo žánr literární reportáže. Sám říká, že jim k tomu hodně dopomohla polská škola byznysu. Co to je a jak se dnes podniká v česko-slovensko-polském kulturním prostoru, o tom jsme si s Jurajem povídali nad knihami z Absyntu.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Mimochodem, slovenské vydání knihy Na voľnej nohe s krásnou žlutou obálkou vyšlo právě u Absyntu 💛

#8 Dodo Dobrík

První zahraniční host v našem podcastu!

Dodo Dobrík je všestranný grafický designér, který navrhl světoznámé tričko se zdviženým prostředníkem na podporu kampaně Dárek pro Putina — Zbraně pro Ukrajinu oceněné Křišťálovou Lupou. Navrhl přes 600 knižních obálek a za jednu z nich získal prestižní světové ocenění D&AD. Dodo pracuje s klienty na Slovensku, v Česku a zkoušel také podnikat v Indii.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

#7 Tvorba obsahu na volné noze

Náš první debatní speciál nabitý pohodovou letní náladou je zde!

Tvorba obsahu na volné noze bylo hlavní téma panelové debaty, kterou jsme uspořádali 27.5.2023 v rámci srazu Na volné noze v Impact Hubu Praha K10. Pozvání do debaty přijali čtyři profíci, kteří tvoří hodnotný odborný obsah: Eliška Šestáková, Martin Kavka, Petra Dolejšová a Roman Věžník. Uvádí Robert Vlach.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

AI kombo

Pokud si chcete o víkendu zpříjemnit čas někde u vody a zároveň se něco zajímavého dozvědět, máme pro vás tip na skvělé kombo — 3 dlouhé rozhovory z naší produkce o používání AI:

David Grudl vyšel teprve tento týden, ale už podle prvních čísel to vypadá na naši zatím nejsilnější epizodu vůbec:

Miloš Čermák mluvil o AI z pohledu technologického nadšence i pragmatika, který už toho viděl v IT fakt hodně:

Jan Romportl je špičkový AI expert. Jeho povídání o vývoji a rizicích AI je náš nejvíce sledovaný a sdílený rozhovor tohoto roku:

Celkem to dělá nějakých 15 hodin povídání (nejen) o technologii, která mění svět podnikání. Všechny epizody dáváme také na SoundCloud a Spotify (včetně videa).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí