Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Sam Altman z OpenAI spekuluje, že přijde doba, kdy budou moci jednotlivci vybudovat díky AI miliardový byznys, což by byl tedy freelancing na hodně vysoké noze!
Nicméně už dneska je spousta nezávislých profesionálů, kteří si klidně natočí vlastní profi reklamní spot. Jedním z nich je brand konzultant Karel „Mindless“ Novotný, který v krátké reklamě propaguje své vánoční prezenty. Jak se vám líbí?
Kdybyste si chtěli přidat na seznam další hodnotný zdroj o AI, Miloš a Senta Čermákovi právě rozjeli nový podcast nazvaný Inspiruj.se.
Týdně bude informovat o novinkách a zajímavostech kolem generativního AI — formou rozhovorů s lidmi, kteří ji používají.
„Upřímně řečeno mám větší obavu z toho, jak jsme nepřipraveni v oblasti kritického myšlení. Jak se necháváme oblbovat populisty a marketéry. Problém je v tom, že s AI to budou umět dělat ještě precizněji a lépe,“ říká v první epizodě Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, při které zároveň funguje startupový inkubátor, coworkingové centrum, hardwarová laboratoř i mediální dům.
PS: Pokud jste ho ještě neslyšeli, určitě si pusťte taky 5hodinový rozhovor s Milošem pro náš podcast Na volné noze — o novinařině, standupech a samozřejmě nástupu umělé inteligence.
Pokud si chcete o víkendu zpříjemnit čas někde u vody a zároveň se něco zajímavého dozvědět, máme pro vás tip na skvělé kombo — 3 dlouhé rozhovory z naší produkce o používání AI:
David Grudl vyšel teprve tento týden, ale už podle prvních čísel to vypadá na naši zatím nejsilnější epizodu vůbec:
Miloš Čermák mluvil o AI z pohledu technologického nadšence i pragmatika, který už toho viděl v IT fakt hodně:
Jan Romportl je špičkový AI expert. Jeho povídání o vývoji a rizicích AI je náš nejvíce sledovaný a sdílený rozhovor tohoto roku:
Celkem to dělá nějakých 15 hodin povídání (nejen) o technologii, která mění svět podnikání. Všechny epizody dáváme také na SoundCloud a Spotify (včetně videa).
Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:
Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.
V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.
4 mylné představy o podnikání na volné noze, 3 pohledy na evropskou freelance ekonomiku, 2 kupy tipů pro freelancery a jejich klienty, 1 kontinent ke sdílení mezi námi freelancery — to vše v nově vydané přednášce na téma Evropští freelanceři a kde je najít, v podání Roberta Vlacha na konferenci WebExpo 2021 v Praze.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
O akci: WebExpo je jedna z nejlépe zavedených konferenci v oblasti webu a webových technologií v Evropě. Od roku 2008 spojuje vynikající světové odborníky se zasvěcenými IT profesionály v publiku, od vývojářů po designéry a online marketéry. Akce, která probíhá souběžně v Praze i online a kterou pořádají weboví nadšenci v čele s úžasnou Šárkou Štrossovou, má jedinečnou atmosféru jako žádná jiná akce v oboru. Rozhodně doporučujeme WebExpo sledovat a třeba se příště přidáte i osobně.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.