Nový průzkum Freelancer Study 2023, který vypracoval Freelancermap (mezinárodní platforma pro freelancery se sídlem v Německu) dává nahlídnout, kolik si vydělávají freelanceři v bohatém světě — především v EU a Německu obzvlášť.
Data 3.504 dotázaných freelancerů sice nejsou statisticky reprezentativní pro širší freelance ekonomiku (80 % má titul nebo vyšší vzdělání, 75 % jsou seniorní odborníci, 63 % pracuje v technologiích, poradenství či managementu), ale i tak jsou výsledky průzkumu působivé.
Vybíráme pár zajímavých zjištění:
Další podrobnosti najdete v PDF reportu.
Poznámka: K tomu chybí už jen nějaký chytrý expert na cenotvorbu, aby jim všem poradil, že naceňovat v hodinovce a člověkodnech je úplně špatně 🤡
Cenotvorba a cenové vyjednávání je pro většinu freelancerů rozhodně jedna z nejdůležitějších podnikatelských dovedností.
15. listopadu máte jedinečnou příležitost připojit se zdarma k mezinárodní online debatě o cenotvorbě freelancerů, kterou moderuje americká publicistka Sarah Duran se třemi zkušenými hosty:
Michal Doubek je uznávaný finanční poradce a lektor finanční gramotnosti, který mj. natáčí dva osvětové podcasty Myšlení finančníků a Finance prakticky.
V nejnovější epizodě, jejímž hostem byl Robert Vlach, se zaměřil na finanční řízení podnikatelů na volné noze. V rozhovoru tak přišla řeč zejména na věci, které jsou ve finančním sebeřízení specifické pro nás freelancery:
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Poslanecká sněmovna minulý týden schválila dlouho připravovaný konsolidační balíček. Server Podnikatel.cz k tomu připravil přehled všech novinek. Dotknou se také podnikatelů.
OSVČ se týká hlavně změna minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění. „V letech 2024–2026 se zvýší minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy, tj. o 5 procentních bodů ročně. Pro rok 2024 to znamená zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 3852 Kč,“ uvádí v článku Dan Morávek.
Pro začínající podnikatele každopádně zůstanou odvody po dobu prvních dvou kalendářních let od zahájení podnikání. stejné — s měsíčním vyměřovacím základem na 25 % průměrné mzdy.
Udělejte krok vpřed k lepší cenotvorbě s mimořádnou 38% slevou na AHAbook — praktickou eknihu Romana Věžníka o aha-momentech v cenotvorbě (nejen) pro copywritery. Sleva platí do konce října při uvedení kódu KROKVPRED v objednávce.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.