Pokud raději pracujete ve Windows než na Macu a chcete si výhledově koupit nový notebook, nejnovější řada HP EliteBooků 800 G7 představuje skvělou volbu pro takřka jakékoli podnikání na volné noze.
EliteBooky nabízejí za rozumnou cenu spoustu muziky — ultra-tenké hliníkové šasi, baterii na celodenní práci, vynikající podsvícenou klávesnici, snímač otisků, rychlý NVMe SSD disk či Windows 10 Pro se zabudovaným BitLocker šifrováním. V nabídce jsou modely s 13.3", 14" i 15.6"-palcovým matným displejem a výkonné AMD Ryzen a Intel Core procesory.
Naše zkušenost s předchozí generací EliteBooků i novým modelem EliteBook 855 G7 Ryzen 7 je skvělá, stejně jako recenze.
Našly by se i drobné mouchy: Problém s pocením HP baterek se dá preventovat jedním nastavením v BIOSu a vzácně se také stává, že EliteBook má v rámečku nepatrně křivě namontovaný displej (zkontrolujte hned po vybalení). Rozumné je také zvážit přikoupení HP Care Packu s celosvětovou technickou podporou na místě do jednoho pracovního dne.
(Poznámka: Toto není reklama, placená ani neplacená spolupráce, ale tip na základě dlouhodobé zkušenosti s EliteBooky v našem týmu.)
Hezký začátek týdne! Krátce před Velikonocemi vyšly výsledky každoročního průzkumu Freelancer Study 2025, kterého se účastní zejména muži (84 %) s VŠ vzděláním (81 %) ze 73 zemí (95 % Evropa) a převážně technických a manažerských profesí (85 %). Jde tedy o poměrně úzký, ale zato hlubší pohled do podnikání 3.571 freelancerů, kterým se evidentně docela daří:
Do výsledného reportu přispělo také 16 expertů na freelancing z celého světa, včetně Roberta Vlacha. Pro srovnání mrkněte na výsledky našeho loňského průzkumu Jak se daří českým freelancerům, do kterého se naopak zapojilo o něco více žen než mužů.
Tomáš Baránek na svém blogu zveřejnil překlad článku profesorky Joanny Bryson, odbornice na etiku a technologie. V několika jasných bodech popisuje, kdy a proč může být používání generativní AI nejen zbytečné, ale dokonce nebezpečné – zvlášť pokud spoléháte na její výstupy bez kritického myšlení.
„Ve srovnání s tím, co dokáže většina lidí, produkuje generativní AI sice nadprůměrný, ale jen zřídkakdy špičkový výstup. Budete-li generativní AI nadužívat, možná vytvoříte průměrnější věci, než jaké dokážete vytvořit sami,“ píše Joanna.
21. května 2025 proběhne v Ostravě jedinečná konference AI: Bitva o digitální éru, kterou ocení i freelanceři. Bude se totiž věnovat tomu, jak mohou lidé využít nástup umělé inteligence pro zlepšení života, podnikání i veřejné správy.
Je to první podobná akce v rámci platformy ČERNÁ.AI, za kterou stojí technologický inovátor a filmař Dalibor Mráz, kterého můžete znát i z našeho dlouhého rozhovoru. Coby portál Na volné noze jsme navíc partnery konference a těší nás, že mezi řečníky vystoupí i špičkoví freelanceři jako AI expert Jan Romportl nebo publicista Miloš Čermák.
Jestli vás AI: Bitva o digitální éru láká a chcete získat hlubší vhled do světa umělé inteligence, na webu si můžete do konce března rezervovat místo pro přednostní nákup vstupenek hned při spuštění prodeje 1. dubna 2025.
Máte pořádek ve své e-mailové schránce? Pavel Minář ve videu ukazuje, kdy a proč se vyplatí vyřízené zprávy v Gmailu archivovat, spíše než rovnou mazat.
Proč budou mít freelanceři v éře AI navrch a jak pokračuje Honzův startup Elin.ai, který se zaměřuje na ochranu duševního zdraví v online prostředí? Samostatně vydáváme další segment z našeho dlouhého podcastu, kde Robert Vlach debatuje s AI expertem Janem Romportlem.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.