Jan Romportl, Ph.D.

AI konzultant

Status: k vašim službám Působnost: celý svět

Umělá inteligence je jako most mezi přítomností a budoucností. Na jedné straně se řítí dechberoucí rychlostí k průlomovým objevům a inovacím, na té druhé už dnes dokáže řešit řadu praktických úkolů v mnoha odvětvích. Nám lidem zbývá jediné: Učit se, růst a nezůstávat pozadu — a to jsou přesně ty oblasti, se kterými vám můžu pomoci.

Výzkumu umělé inteligence se věnuji bezmála 20 let jako expert, konzultant, podnikatel i manažer. Obor AI jsem vystudoval, včetně Ph.D., na Západočeské univerzitě v Plzni (2004–2009). Později jsem vedl vyhlášené AI centrum O2, kde jsem působil jako ředitel a Chief Data Scientist 7 let až do roku 2022. Nyní působím jako nezávislý AI konzultant a spoluzakladatel AI startupu.

Takže s čím konkrétně vám pomůžu:

 • AI strategie — Bez ohledu na to, jestli šéfujete korporaci nebo malé rodinné firmě, budete stále víc podnikat ve světě poháněném umělou inteligencí. Pomůžu vám postavit podnikatelskou strategii, která to zohlední. Tím pádem dokážete AI využít ve svůj prospěch a zároveň preventivně posílit ta místa, kde může AI ohrozit váš byznys.
 • Produktové AI — Pokud vyvíjíte nějaký produkt, který má co dočinění s AI, strojovým učením, datovou vědou či analýzou big data, pomůžu vám jej vypilovat k dokonalosti. Stejně tak můžeme znovu rozjet vaše spící AI projekty, které zaostaly za očekáváním.
 • AI pro management a týmy — Vytvoření a řízení firemního týmu pro oblast AI a datové vědy může být obtížné. Jako průvodce vám pomůžu s nalezením, oslovením a udržením klíčových expertů. Dokážu přijít s takovým nastavením a řešením, které zapojí sílu AI a velkých dat pro dobro celé vaší firmy či organizace.
 • AI audity a posudky — Zvažujete investici do AI startupu? Nebo v takovém startupu pracujete a připravujete se na důležitou prezentaci pro potenciální investory? Nebo řídíte firmu a neustále slyšíte, jak jsou vaše AI projekty skvělé, ale vaše intuice vám říká opak? Dovolte mi vám pomoci pochopit celou situaci lépe, abyste mohli oblast AI kvalifikovaně posoudit a dělat lepší informovaná rozhodnutí.
 • AI bezpečnost, legálnost a etika — Spousta AI vývojářů zavírá před bezpečnostními, právními a etickými riziky umělé inteligence oči, a to je špatně. Tyto problémy nejsou jednoznačné ani snadné, ale je nutné jim čelit už dnes. Pojďme je společně rozlousknout a najít způsob, jak mohou být vaše obchodní, datové a AI modely etické, bezpečné a v souladu s GDPR i plánovanou AI legislativou EU.
 • Vzdělávání a mentoring v oblasti AI — Poznejte, jak AI skutečně funguje, jak může podpořit váš byznys a co byste měli udělat, abyste byli připraveni na budoucnost AI. Pro instituce a firmy nabízím přednášky, kurzy a workshopy o AI přizpůsobené nejrůznějším cílovým skupinám: od široké veřejnosti přes odborníky v různých odvětvích až po zkušené datové vědce. Mohu také nabídnout individuální vedení či mentoring v oblasti kariérních rozhodnutí a využití potenciálu umělé inteligence.
 • Přednášky, panelové debaty, workshopy a jiné akce — Veřejná debata o AI coby přelomovém a vlivném oboru je nesmírně důležitá. Jako lidé–občané i jako experti bychom se měli setkávat a bavit o četných problémech a výzvách, které rozmach AI přináší. Přesně o to se snažím jako přednášející i účastník mnoha osvětových akcí či debat.

Můžeme začít? Naplánujme si telefonát, nebo mi jednoduše napište email na jan@romportl.com.

Přednášky, debaty & jiné akce

Jan Romportl Jan Romportl a Martina Viktorie Kopecká, PPF Týden inovací Jan Romportl, přednáška na IDC Security Forum Jan Romportl na IDC Security Forum Jan Romportl na konferenci O2 Media Data-based
Zobrazit všech 16 náhledů

Mé služby v oblasti AI

Nabízím širokou paletu služeb v oblasti AI, které najdete podrobně popsané na mém webu včetně cen. Tady je stručný přehled:

 • 90minutová online konzultace — Můžeme probrat jakékoliv téma související s AI, které se vejde do 90 minut, od kariérních a podnikatelských strategií, až po ryze technická či teoretická témata.
 • Jednorázové osobní konzultace — Osobní setkání z očí do očí pro ty, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje konzultace AI témat online. (Většinu osobních konzultací dělám v Praze či Plzni, jinde pak po dohodě s příplatkem za výjezd.)
 • Přednášky, školení a workshopy — Často přednáším na konferencích nebo pro různé skupiny posluchačů (takřka libovolná kombinace na škálách podnikání—věda a laik—profesionál). Dělám také workshopy, od půldenních po 1–3denní workshopy ve firmách, a dále omezené množství bezplatných osvětových přednášek pro univerzity, neziskovky či jiné dobročinné účely.
 • Hluboký ponor do AI — Komplexní a detailní poradenství s hlubokým ponorem do vašich problémů či výzev v oblasti AI je ideální pro složitá témata a náročnější projekty. Cena se odvíjí od velikosti projektu.
 • AI audit
  • Získáte nezaujatý a přímočarý pohled nezávislého odborníka na skutečný stav AI ve vaší firmě. Dozvíte se přesně, jak na tom v AI jste, jaká jsou vaše slepá místa a kde leží váš nevyužitý potenciál. Mohu také zhodnotit etické a rovnoprávní aspekty vašich modelů strojového učení s ohledem na připravovanou AI direktivu EU.
  • Budu naprosto otevřený a jasný ve všech našich rozhovorech a diskusích, i když dojde na potenciálně ožehavá interní témata. Mohu vám také dodat písemný report.
  • S mou pomocí se vyhnete mlžení a otálení některých vašich dodavatelů či spolupracovníků, stejně tak jako obchodníkům, kteří mají „AI řešení“ na všechno. Také vás ochráním před rádoby odbornou AI hatmatilkou velkých konzultačních firem, které nezřídka fakturují astronomické sazby za práci nezkušených juniorů.
  • Cena se bude odvíjet od velikosti vaší organizace a od toho, jestli ode mě budete chtít i zhodnocení etických aspektů vašeho AI a připravenosti na AI legislativu EU.
 • AI strategie
  • Vy a vaši klíčoví spolupracovníci či partneři ode mě dostanete srozumitelnou AI strategii vaší společnosti, která nejenže pomůže vašemu podnikání dál růst, ale také jej učiní odolnějším vůči nejisté budoucnosti a zohlední vaši připravenost na AI legislativu.
  • V průběhu celého procesu budu stát pevně a bezvýhradně na vaší straně, aniž bych protlačoval nějaký konkrétní produkt či dodavatele. Navrhnu vaši AI strategii tak, aby se NEstala bezednou černou dírou polykající předražené člověkodny nejrůznějších externích či pronajatých konzultantů, datových vědců a inženýrů. Místo toho vás povedu k budování vašeho vlastního interního týmu, který bude vysoce kvalifikovaný, udržitelný a oddaný uvádění vaší AI strategie do praxe. Nebo pokud budete potřebovat dočasný externí tým, pohlídám ho za vás a rozhodně se nenechám opít rohlíkem technického žargonu a módních buzzwordů. A pokud bude vaší nejlepší AI strategií žádné AI nemít, budu ten první, kdo vám to narovinu řekne.
  • Cena služby se odvíjí od velikosti vaší společnosti a je přijatelná i pro malé a střední firmy.

Já & AI

Mám téměř 20 let zkušeností jako výzkumník, podnikatel, konzultant a manažer v oblasti umělé inteligence. Jsem také běžec, potápěčský instruktor PADI, soukromý pilot, filozof a celoživotní nadšenec do Atari a sběratel historických počítačů.

Akademická dráha

Kdybyste se mě před deseti lety zeptali, jak si představuji svou profesní budoucnost, řekl bych, že chci být významným výzkumníkem v oblasti umělé inteligence v akademické sféře. Ano, to jsem byl ještě plný akademického idealismu.

Vedl jsem velké výzkumné projekty v oblasti interakce člověka se strojem, byl jsem vedoucím výzkumného oddělení, získal jsem doktorát z umělé inteligence, magisterský titul v oboru kybernetiky a další magisterský titul z filozofie a právě jsem se vrátil z akademické návštěvy Institutu budoucnosti lidstva Oxfordské univerzity. A chtěl jsem zachránit svět.

Ukázalo se však, že český akademický kolotoč postavený na kultuře „publikuj nebo zemři“ je velmi vzdálený dopadům na reálný svět, které jsem si představoval. A tak jsem se v roce 2015 odhodlal vykročit do neznáma, opustit vedoucí akademické a manažerské pozice na univerzitě a nastoupit do korporace jako Chief Data Scientist v O2.

PPF a O2 Česká republika

Možná si říkáte, proč právě O2? Já vám to řeknu. Protože PPF tehdy zrovna koupila O2 a měli zatraceně dobrou pozici v regionu střední a východní Evropy, aby mohli věci skutečně ovlivnit. Neměli žádnou umělou inteligenci a jen velmi rozptýlené a neefektivní týmy pro datovou vědu a big data. Tak jsem si řekl, co kdybychom to napravili? A proč nevybudovat v O2 a PPF vynikající kompetence v oblasti AI?

Dataclair.ai — centrum pro umělou inteligenci

Střih, o sedm let později: Na jaře 2022 jsem se stal ředitelem projektu Dataclair — centra špičkového AI pro PPF a O2. Dataclair má fantastický tým 40 lidí a ovlivňuje různá odvětví, včetně telekomunikací, financí a bankovnictví, médií, dopravy a mobility, etického strojového učení a ochrany soukromí, a dokonce i onkologického výzkumu.

Měl jsem skvělé kolegy v týmu a báječné nadřízené, kterým jsem posílal pravidelné reporty, a hodně jsem se od nich naučil. Své poslání jsem splnil. Kam bych tedy měl zamířit dál?

Pomáhat lidem se vším, co se týká AI

Může mít moje práce ještě větší pozitivní dopad? Chci pomoci co největšímu počtu lidí připravit jejich firmy a životy na svět prostoupený umělou inteligencí. A nemám na mysli jen technickou a obchodní AI. Ty považuji za samozřejmost. Mám na mysli skutečně „vše kolem AI,“ což zahrnuje i sociální, psychologické, futuristické a rizikové aspekty.

Proto jsem se rozhodl jít cestou nezávislého profesionála a její část věnovat pomoci jednotlivým klientům. Nyní tedy můžeme naše cesty spojit v přímém osobním kontaktu.

AI komunita a startupy

Druhou část svého současného profesního života věnuju rozvoji startupových iniciativ v oblasti AI s významným společenským dopadem. Je to přirozené pokračování mé dlouhodobé vášně pro bezpečnou, etickou a užitečnou AI. Vychází ze stejných důvodů, proč spolupracuji s Centrem pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Českou skupinou pro efektivní altruismus a proč organizuji pražské meetupy o bezpečnosti AI.

Dále se snažím být nápomocen české AI komunitě v otázkách bezpečnosti a adaptace a angažuji se v celosvětovém hnutí za minimalizaci existenčních rizik.

Velký rozhovor o AI pro Na volné noze (2023)

Rozhovor o AI pro Brocast (2020)

Jan Romportl, Ph.D.

Kontakty

Jan Romportl, Ph.D.
Teslova 1
Plzeň
301 00
Mobil:602 106 880
Web:www.romportl.com
LinkedIn:janromportl
Twitter:JanRomportl
IČ:17549361 (neplátce DPH)

Doporučení
z první ruky

Jsem nesmírně ráda, že se Honza stal jedním z prvních Inspirátorů — lidí, kteří jsou odborníky a zároveň velkými profíky ve svém oboru. Honza vede pro naše účastníky workshop Umělá a přirozená inteligence.

Marie Froulíková

CEO KudyKampus, SDG specialistka