Trojnásobný držitel ocenění Daňař roku Petr Frisch o danění příjmů z akcií ve skvělém podcastu Jak investovat, který točí Lenka Schanova.
Jestli investujete část svých peněz do akcií, tuhle epizodu si rozhodně poslechněte, je totiž skvělá.
V návaznosti na představení vládního konsolidačního balíčku Dan Morávek na serveru Podnikatel.cz v článku přiblížil změnu týkající se zvýšení minimálních záloh na sociální pojištění pro OSVČ.
V textu mj. upozorňuje na to, že pro začínající podnikatele mají v prvních dvou letech od startu podnikání zůstat vyměřovací základy stejné, tedy na 25 % průměrné mzdy.
„OSVČ, které začnou podnikat, budou mít v prvních dvou letech své činnosti stejné zálohy jako doposud. Zatímco ostříleným podnikatelům vzroste minimální vyměřovací základ až na 40 % průměrné mzdy, pro nováčky zůstane na úrovni 25 %.“
Pokud jste zastánci jednotných transparentních cen v podnikání na volné noze, nejspíš vás hodně pobaví následující slovní přestřelka v klasickém příběhu Sherlocka Holmese z roku 1922, nazvaném Záhada na Thorském mostě 🤑
Miliardářský klient na Sherlocka Holmese:
„Peníze pro mě v tomto případě neznamenají nic. Pro mě za mě je klidně můžete pálit, pokud vám to osvítí cestu k pravdě. Tato žena je nevinná, musí být zbavena všech obvinění a je na vás, abyste to dokázal. Řekněte si částku!“
Sherlockova chladná odpověď:
„Mé ceny jsou stejné pro všechny. Neohýbám je pro nikoho vyjma případů, kdy se zřeknu odměny úplně.“
Miliardář:
„No, pokud pro vás dolary nic neznamenají, pomyslete na reputaci! Jestli uspějete, všechny noviny v Anglii i Americe vás budou oslavovat. Oba kontinenty budou mluvit jen o vás.“
Sherlock:
„Děkuji vám, pane Gibsone, ale sláva mě nezajímá. Možná vás překvapí, že dávám přednost práci v anonymitě a přitahuje mě vždy jen problém sám o sobě.“
Pár dalších poznámek:
Server Podnikatel.cz připravil shrnutí ke konsolidačnímu balíčku, který včera představila vláda.
OSVČ se týká především změna minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění, který se má v letech 2024–2026 zvýšit z 25 % na 40 % průměrné mzdy.
Jak v článku píše Daniel Morávek: „Aktuálně by to znamenalo zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 4710 Kč. Zároveň se ale navrhuje, aby OSVČ platily pojistné nejméně z 55 % namísto současných 50 % základu daně.“
Copywriterka a kreativní koučka na volné noze Julie Cortés radí freelancerům, kteří se sebou občas nechají zametat, ať obejmou své drsňáctví:
„Z nějakého důvodu se někteří klienti — či poptávající — snaží diktovat pravidla. Prozradím vám tajemství: Nenechte je. Vše začíná u vás. Musíte být svým vlastním malým drsňákem. Musíte přestat tolerovat toto bezohledné chování. Tak často se necháme ovládnout strachem a úzkostí a přijímáme špatné zacházení, protože nic lepšího neumíme… nebo zrovna zoufale potřebujeme peníze. A jsme sami sobě překážkou, když nemáme nastavené dobré zásady (čti: hranice). Pochopte, že samostatná výdělečná činnost NEDÁVÁ ostatním právo šlapat po vás. Jako podnikatelé máte plné právo stanovit si vlastní pravidla, o čem se dá vyjednávat a přes co nejede vlak.“ (volně přeloženo)
Ve směle pojmenovaném článku Embrace Your Badassery pak dále autorka vysvětluje základní strategie jednání s klienty, kteří se snaží vnutit freelancerům svou vůli a nerespektují rovnoprávné postavení obou stran (viz i náš článek).
Server Freelance UK upozorňuje na kuriózní případ tzv. misklasifikace zaměstnanců, který teď řeší britský soud:
Dvě vysoce kvalifikované a uznávané lektorky kreativního psaní žalují Oxfordskou univerzitu, že je donutila akceptovat nevýhodné smluvní podmínky coby OSVČ, ale fakticky k nim přistupovala jako k zaměstnankyním, čímž je připravila o řadu benefitů. Hovoří o „uberizaci vysokého školství“ a tvrdí, že podobně nejisté úvazky má až 70 % lidí, kteří pro univerzitu pracují.
Důkazní břemeno leží podle autorky článku, která je právnička, na žalujících. Pokud by uspěly, mohlo by to mít značný dopad na britskou freelance ekonomiku.
Britští freelanceři totiž už nyní čelí obavám firem z najímání OSVČ kvůli nové legislativě IR35, která má omezovat švarcsystém. Pokud by se teď ukázalo, že OSVČ se mohou efektivně domáhat kompenzací i zpětně, tamním freelancerům by to nejspíš dost zkomplikovalo budování dlouhodobých obchodních vztahů s firemními klienty či institucemi.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.