Jak dát na frak tvůrčímu bloku?

5. května

Martin Kavka už půl roku natáčí výborný Tvůrcast, podcast pro obsahové tvůrce, kde každý týden probírá jedno téma, které oceníte právě v případě, pokud tvoříte newsletter, podcast, natáčíte videa nebo třeba píšete blog.

V aktuální epizodě Martin přibližuje:

  • Jaké věci při tvůrčím bloku často podceňujeme
  • Vlastní oblíbené hacky na tvůrčí zásek
  • Proč byste si měli myšlenky vizuálně uspořádat
  • Proč si stanovovat uzávěrku, i když nemusíte
  • Proč si pravidelně vysypávat hlavu a všechno si zapisovat
  • V čem je odolný systém psaní poznámek
  • Proč nejdříve psát a pak přepisovat

„Spisovatel A. J. Jacobs jednou řekl: Přinuťte se generovat desítky nápadů. Mnohé z nich budou hrozné, vlastně většina z nich, ale najdou se mezi nimi i zářivé skvosty. Zkuste si denně vyhradit 20 minut jen na brainstorming.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn

Podobné novinky

Status umělce

Umělci na volné noze představují v rámci trhu práce zcela svébytnou profesní skupinu. A právě někteří z nich dnes stávkovali před ministerstvem kultury za důstojnější podmínky pro výkon uměleckých profesí a zejména zavedení tzv. statusu umělce.

Pro kontext je třeba dodat, že profesionálové v kultuře a umění řeší trochu jiné problémy než jiní kreativci na volné noze, jako jsou grafičtí designéři či copywriteři, o influencerech a digitální ekonomice tvůrců ani nemluvě!

Typicky jde o pracovníky napojené na různé kulturní instituce, filmovou či jinou produkci, běžná vydavatelství apod. Mnozí mají formálně statut OSVČ, ale za podnikatele se nepovažují a výkonem práce se reálně blíží zaměstnancům, ovšem bez zaměstnaneckých jistot. Hodně to někteří pocítili zejména během covidu.

Mimochodem, o živobytí umělce na volné noze mluvil bez příkras hudebník Marian Friedl v našem letošním rozhovoru:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Miloš Čermák o AI

AI je teď všude, ale dobré zdroje pro laiky v češtině aby pohledal. Jedním z nejlepších je týdenní AI audit na blogu/newsletteru Jedno procento Miloše Čermáka, který vtipně a s erudicí předního publicisty přibližuje překotné dění v AI.

Placený odběr vyjde na $5/měsíc či $30/rok (~660 Kč) a Miloš už má několik set předplatitelů. V newsletteru také vypisuje AI workshopy pro veřejnost. Pro profesionály pak pořádá se svou ženou Sentou Čermákovou nadupané otevřené školení Umělá inteligence: Klíč ke kreativitě a efektivitě.

Milošovo psaní o AI řadíme vedle Uměligence Davida Grudla, PickAI newsletteru Elišky Vyhnánkové a online aktivit Honzy Romportla (viz náš rozhovor) k nejlepším počinům českých freelancerů na téma AI. Miloš píše o IT celý svůj profesní život a na čtivosti jeho AI newsletterů je to obrovsky znát.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Video vizitka

Tohle je fakt dobré a navíc vtipné! Náš člen, kreativec Michael Petrus, se nechal inspirovat stylem youtuberů a natočil svižnou 5minutovou video vizitku pro svou prezentaci Na volné noze a další síťové profily:

Narazili jste na podobně vytuněnou video prezentaci freelancera, nebo máte dokonce svou vlastní? Hoďte odkaz do komentářů na Facebooku či LinkedIn.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nobody Wants to Read Your Sh*t

Pokud píšete, tvoříte či vyprávíte příběhy, existuje výborná kniha o narativních strukturách používaných ve všem od marketingu přes filmy a romány až po literaturu faktu a seberozvojové knihy.

Její autor Steven Pressfield ji nazval Nobody Wants to Read Your Sh*t podle rady, kterou dostal kdysi coby novopečený copywriter v marketingové agentuře. Je však plná laskavé moudrosti a těžce nabytých znalostí o vyprávění příběhů.

Tahle útlá knížka je víc „niche“ než Pressfieldův světoznámý bestseller Válka umění, ale je neméně skvělá a bude vás zaručeně bavit 💩

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

GPT-4 + Midjourney 5

Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 v ChatGPT a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:

Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí